Yazı Detayı
28 Kasım 2016 - Pazartesi 09:56
 
YENİ YÜZYILA BAKIŞ VE ÖĞRETMENLERİMİZ
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

 

 Bu ay ki gündemin önemli haftası olan Öğretmenler Haftasıdır; Türkiye’de çeşitli  aktivite ve törenlerle kutluyoruz. Milli Eğitimimizin temel görevlerinden birisi de, milli oluşumuzun temel harcı, milli şuur sahibi nesiller yetişmesindeki görevleri üstlenen Öğretmenlerimizdir. Çünkü Öğretmenlerimiz geçmişte yakılan meşaleyi gelecek nesillerin yetişmesindeki aydınlık yolu gösteren eğitim neferleri öğretmenlerimizdir. Ülkenin gelişmişliği,refahı, sağlığı ve  birçok alandaki başarı o ülkenin kültürlü ve eğitilmiş insanların yetiştirilmesiyle olur. Bu da ancak sosyal hayatın iyileştirilmesi, ekonomik gücün geliştirilmesi, bilinçli toplum yetiştirilmesiyle meydana gelir. Bir toplumun gelişmişliğini Eğitim ve Öğretim seviyesiyle ölçülür  bunu da Öğretmenlerimizin üstün özveri ve gayretleriyle olur. 

Öğretmenlik mesleği bir aile ortamının yarısıdır. Bir aile anne,baba ve çocuklardan nasıl ayrı kalamazsa Öğretmen de okul ve öğrencilerinden ayrı kalamaz. Onlar emekliliğinde dahi aynı duygularla yaşarlar. Oysa diğer meslek gruplarında sadece görevleri anında yaşadıkları hatıralarıyla bağlı kalırlar. 

            Bu gün çevremize  baktığımız zaman bir çok meslek gurubunda olan insanlar belli başlı hatıralarla, anılarla yaşar. Oysa öğretmenler yıllar boyunca hayattan olmadıkları zamanlar bile, onlar yetiştirdikleri öğrencilerin bu gün ülkeyi yönetenler oldukları, kimileri şifa dağıtan doktor, kimilerini mühendis, kimileri iş adamları, kimileri hayatın mücadelesini verenler gibi geleceğe ışık tutacak insanlar yetiştiren öğretmenlerimizdir. 

Bu gün Cumhuriyetimizin “Eğitime” kazandıkları Atatürk’ün eğitime ve öğretmene verdiği önemle başlar. Başöğretmen Atatürk; “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.” diyerek en değerli  varlığımız çocuklarımız öğretmenlere emanet etmek suretiyle, Öğretmenlerin önemine işaret etmiştir. Memleketin bütün sorunlarına, bilimsel gerçeklere saygı duyarak, akılcı bir şekilde yaklaşan gerçek aydınlar yetişmesine ihtiyaç duyulmuştur ancak bu da öğretmenlerimizle olacaktır. Bir yandan her alanda çağın seviyesine ulaşmış ve onu aşmaya hazırlanan gerçek aydınlar, seçkin insanlar yetiştirmek; öte yandan milli birlik ve bütünlüğü pekiştirmek, temel bilgilere ve sağlam değerlere sahip, iyi ahlaklı,bilgili, ailelerine ve millete yararlı kuşakların yetiştirilmesi sağlanması gerekir. Bu kuşakların yetiştirilmesi adı sayamadığımız ve bazılarının adını bilemediğim birbirinden değerli öğretmenlerimiz sayesinde ulaşılacaktır. 

Ülkemizin 2000’li yıllara girdiğimiz teknoloji günlerinde, artık Ülkemizde Milli Eğitimimiz tüm okullarımızda gelişmiş teknolojik imkânlara kavuşturulmuş bilgisayar laboratuvarları ile akıllı tahta dediğimiz yazı tahtası ile her öğrenciye ulaştırılması sağlanan tablet bilgisayarlarla elektronik çağının gerekleri yerine getirilerek. Günümüz gençlerinin kalkınması ve çağdaş uygarlık medeniyetine kavuşturan, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu yeniçağa uyumlu kılacak ve ülkemizi bilgi çağında gereken yeri sağlayacak şekilde yetiştirmenin çağındayız ve borcundayız. Yetişen nesillerimiz, bütün dünyadaki ilmi ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olmalıdır; ama bu yetmez. Asıl olması gereken şey gelecek nesillerimize, geleceğimizi inşa edecek olan nesillere vermemiz gereken; İlmi ve bilgi çağının gereklerinin milli şuur ve kültür içerisinde herkese saygılı ve hoşgörülü, sevgi dolu Türk Cumhuriyetinin ülkenin bütünlüğünün her kademede kişisel sorumluluk duygusu ve toplumsal duyarlılığı gelişmiş, bilgi ve teknoloji üretimine  yatkın ve beceri düzeyi yüksek; kendine yeterli ve güvenli, bilgi çağının gereklerini yerine getirebilecek bilgi ve becerilerle donanmış, yetişmiş eğitimin öncüsü Öğretmenlerle başarılır. 

2000 yılına gireceğimiz bu günlerde Milli Eğitimimiz Çağdaş eğitim ve iletişim teknolojilerini kullanarak geleceğimizin bilgi toplumunu yakalayan eğitimin tüm kademelerinde, Atatürk ilke ve İnkılaplarını özümsemiş, bilimsel düşünceye yatkın bilgi çağının gereklerini yerine getirebilecek bilgi ve becerilerle donanmış insanlar yetiştirilmesi ümidiyle aydınlık yollarlar da yetiştiren öğretmenlerimizle ulaşmak diliyoruz. Öğretmenler Gününüz Kutlu olsun 

 

 
Etiketler: YENİ, YÜZYILA, BAKIŞ, VE, ÖĞRETMENLERİMİZ, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı