Yazı Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 12:21
 
YAHYA AKENGİN VE İKİ YENİ ESERİ
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Bayburt kültürüne bağlı, memleketine aşina, her zaman gönlü hemşehrileri için atan  yegane bir Bayburt’lu Yahya AKENGİN bütün hayat felsefesini Bayburt ve Türk Dünyası için adamıştır. Onu tanımak ve tanıtmak için çok şey söylemek istedim ama o kadar çok yönlü insan ki sığdıramıyorum. Kişiliğini mi söylesek, Edebi yönünü mü söylesek, memleket hayranlığını mı söylesek; üstlendiği görevleri mi söylesek dahası onun şair ve yazarlığıyla tüm sanatsever insanlar tanır Ben şahsımda onun sayesinde edebiyat literatüründe yer aldım, onun destek ve katkılarıyla yazar, şairlerle tanışma fırsatı buldum, ilk eserimin önsüzünü kendisi yazarak bana güven verdiler.

 

Bayburtlu olup da onun adı duymayan pek az hemşeri tanırım, ama gel gör ki, Yahya AKENGİN biraz sitemkâr Bayburt’a, çünkü onun için vefa her zaman dostluğun önünde gelir. Yahya AKENGİN o yıllara değil de, verdiği emeklerin karşılığı olan hoş bir seda olsa, bir selam olsun, bir muhabbet olsun istersen isminin kelamı olsun yeter gibi geliyor. Elbet derler bir gün gelir anılarda yaşarsın, tarih sayfalarında yer alırsın, eserlerinle ışık tutarak kalacaksın mutlaka o bilinen bir gerçektir. Asıl gerçek şu dur ki; o hep memleket hasretini bağrına bastı, gurbeti yıllarda aradı, sevgiyi hep gönlünde aradı, vatan millet uğruna bayrağa yüz sürdü, aradığı tarihi buram buram kokladı da yazdı. Biliyoruz ki; her zaman aşina olduğu memleket duygusunun ayrılıkla birlikte yollarında bitmediğini, Ata yurdum dediği Bayburt’ta düşkünlüğü onun yüreğindeki sevdası daha da çok arattırıyordu.

 

 

Yahya AKENGİN bütün bunları hep şiirlerine nakşetmişti, o hep bu duygularını yazdığı şiirlerde, romanlarda, konferans verdiği yerlerde duygularını paylaşmıştır. O Bayburt hizmetkârıydı, halada öyle devam etmektedir sadece bununla da kalmıyor Türk Dünyasına kadar bu hizmetler devam etmektedir. Onun için dir ki; bir çok okul kitaplarında onun eserlerinde örnekler veriliyor, bir çok bilim adamı onun için yazılar yazıyor, kitaplar çıkarıyor, üniversitelerde tezler hazırlanıyor ama gel gör ki, bizim yayın evlerinde onun eserleri  bulunuyor mu?

 

 Şimdi Yahya AKENGİN’in “Karınca Düşü” ve “Gece Yarısı Yazıları” adlı iki, eserini kitap yurdu sitesinden temin ettim. İki doyumsuz eser birbirinden sürükleyici konular. Öyle ki; “Gece Yarısı Yazıları” kitabından bahsedeyim; tabii ki; haddimize değil de Sayın Hocamın çırağı olaraktan, duygularımı yazacağım,

 

Bildiğimiz bir gerçek var oda yazarların yaşadığı ortak bir duygu diye düşünüyorum. Çünkü genelde yazı yazmak için en iyi ve sakin zaman tabii ki misafir yoksa akşamlardır, bizler içinde bu gece yarılarına kadar sürer. İşte bende bu yazıyı gece yarısı yazdım ne yalan söyleyeyim; çoğu insan için geceler uzun olur, sabahı zor beklerler. Gel gör ki; oysa deriz hep gece olsa tuşlarla baş başa kalsak tabii ki evdekiler hiç de memnun değiller bundan,  oysa onlar bize derler ki “kuma gömdünüz kafayı sizde bilgisayarda tuşlara gömdünüz kafayı” yalan da değiller. Benimde bir tespitim var hep söylerim, önemli olan gündüzün zaman geçmesi değil önemli olan gecenin zamanın nasıl geçtiğidir. Çünkü gündüz aydınlık her şeye ulaşırsın, ama gece her şey sınırlı sabahı beklersin o zor işte ama bizim için değil tabii ki; biz hep geceleri bekleriz de ondan. Sayın Hocamın da anlattığı gibi birçok olayların gelişmesi daha çok gece olmuştur.

 

Kitabı genç neslin okuması gereken bir eser, içerik bakımında bizlerin birçok tarih ve edebiyat konusunda çok yetersiz olduğumuz konuların açıklamaları bur da bulabiliriz. Kitap tarihle edebiyat iç içe işlenmiş, çoğunu duyduğumuz ama eserlerini dahi okuyamadığımız şairleri yazarların özdeyiş ve fikirlerinde örnekler var. Öyle ki; Kırgısiztanın simgesi haline gelen özellikle en çok Cengiz  AYTMATOV’dan,Yunus EMRE’ye Bahtiyar VAHAPZADE ‘den,İvo ANİDRİÇ’e Yahya KEMAL’den, Piyami SAFA, Tarık BUĞRA,

 

Reşat Nuri GÜNTEKİN VE Ahmet KABAKLI gibi birçok tanınmış edebiyatçıların yer aldığı yazılar mevcut birkaç da başlık verelim, “Şehir Mahşerinde Hesaplaşmalar, Gelenekle Yenilik Arasında, Şiir Bir Tutkudur,  Hem Hümanist Hem Milliyetçi, Bir Söylencedir Edebiyat, Dil Kervanı, Tarih Edebiyatla Soluk Alır ve daha “Bu kitapta bir de “alarm” yazısı yer almaktadır. Makalesi ile Yavuz Bülent BAKİLER yazısı ilgiyle okunur. Benden söylemesi devamını siz okuyun .

 
Etiketler: YAHYA, AKENGİN, VE, İKİ, YENİ, ESERİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı