Yazı Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 11:31
 
ÜRÜNDE KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ
Hacı Osman AKTAŞ Atatürk Üniversitesi İşletme (Türkçe) Ana Bilim Dalı
 
 

Çok değerli okurlar, İşverenler, işletmeler ve tüm çalışanlar,

 

İşletmeler tüketici tatminini sağlayabildikleri takdirde kalıcı olabilmektedirler.

 

Tüketici odaklı üretim sürecinin benimseyen işletmeler tüketiciye arzuladığı ve gereksinim duyduğu ürün ve hizmet paketini sunarak rekabet üstünlüğü sağlayabilirler.

 

Yüzyılımızda, globalleşen dünyamızda yoğun rekabet ortamından istikrarlı bir üretim yapabilmek için kalitenin güvenceli biçimde sürekli korunması gerektiği ve bununda bir yönetim işi olduğu bu işin de belli bir boyut ve ölçüler içindeki çabalarla gerçekleştirebileceği başka bir deyişle sistem olmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır.

 

     Ürün ya da hizmetin kalite için belirlenmiş gerekliliklerin karşılanmasında yeterli güveni sağlayacak plan ve sistematik faaliyetler bütün olarak tanımlanmıştır. Ayrıca belirlenmiş gereklilikler kullanıcının gereksinimlerini bütünü ile yansıtmadıkça kalite güvencesi sağlanmamış olacaktır. Kalite güvencesinde ilk adım müşteri gerekliliklerinin tam doğru olarak geçtiği tüm aşamalardaki talimatlar görev ve sorumluluk tanımlarının belirtilmesi çalışanlarının eğitilmesi ve kalite konusunda bilinçlendirilmesiyle kalitenin planlanan düzeyde en az kaynak kullanımı ile korunması yatmaktadır. Kısaca kalitenin müşterinin güvenle satın alabileceği ve uzun bir süre güven ve tatminle kullanabileceği üretim montaj ve muayene işlemlerinin denetimleri ve doğrulamaları çalışmalarında olduğu gibi amaçlanan uygulamalar için spesifikasyon ya da tasarım uygunluğunu etkileyen faktörlerin sürekli olarak değerlendirilmesini gerektirir.

 

  Sürekli gelişme ile müşterilerimiz memnun, maliyetlerimiz azalmış ve elde edilecek kâr da rakiplerimizinkinden daha fazla olacaktır. İşletme tüm birimlerinde sürekli geliştirmeyi savunmalıdır.

 

 Unutulmaması gereken her zaman daha iyi olmaya çalışılmalı ve sorunlar ile ilgili kişi aramak yerine çalıştığımız sistem değerlendirilmelidir.

 
Etiketler: ÜRÜNDE, KALİTE, GÜVENCE, SİSTEMİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı