Yazı Detayı
20 Aralık 2016 - Salı 10:11
 
TOKAT’TAN BAYBURT’A DEDEKORKUT ANISI
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Bu gün günlerden Pazar evde kitaplarla baş başayım, arada bir hep kitaplığı açtığımda onlarla dertleşir, dostlarımı ararım nihayet her zaman dilimden, gönlümden düşürmeğim birbirinden değerli dostların eserlerini görürüm. Her zaman kitaplıkta imzalı veya gönderilen eserlerden bakarak hasbihal eder olduk. Bu günde Türk Edebiyatına özellikle Tokat’ın tarih ve kültürüne kendilerini adamış birer edebiyat neferlerinin isimlerin gördüm. Kendileriyle her yıl olduğu gibi Uluslararası düzeyde düzenlenen Bayburt Dede Korkut Kültür Sanat Şöleniyle tanışmıştık. Daha sonra bu dostluklarımız daha da pekiştirerek görüşmelerimiz devam etmektedir.

 

Daha fazla bekletmeyelim bunlar kimler diye; Tokat Şair ve Yazarlar Derneği üyeleri üstatlarımız Bekir YEĞNİDEMİR, Hasan AKAR, Mahmut HASGÜL ve Necati DOĞRU gibi değerli hocalarımız. Dernek Başkanı Remzi ZENGİN’in yönetiminde Tokat’ta bir birinden güzel edebi eserler ve programlara önderlik yapıyorlar. Bu çalışmaları ile Türkiye çapındaki hemşerilerine ulaşarak Tokat’ın tarihi ve kültürünü tanıtım ve arşivlerini ortaya çıkarmaktadırlar. Bunun yanında Tokat adına yapılan etkinlikler onlardan sorulur, şiir geceleri, konferanslar, yöresel çalışmalar ve dahası özellikle çıkarmış oldukları Kümbet Dergisi bir başkadır.

 

İşte bu gün Tokat Şair ve Yazarlar Derneği’nin çıkarmış olduğu KÜMBET Eğitim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisinin 2012 yılında çıkardığı Dede Korkut sayı elime ilişti. Bir bakıyım dedim; bir de baktım ki özlediğim bütün sevdiğim dostlar burada; birkaç başlık alalım kimler var; Bekir YEĞNİDEMİR, Fazıl Ahmet BAHADIR’ın Yemen Türküsü, Eski Türk Dil Tarih, Kurumu Başkanı Prof.Dr. Ahmet B.ERCİLASUN’ un Dede Korkut Mirası, Yahya AKENGİN’den Dede Korkut’tan Cengiz AYMATOV’a, Mevlüt ULUĞTEKİN’den, Dede  Korkut, Niyazi Yıldırım GENÇOSMANOĞLU’dan Dede Korkut, Cazim GÜRBÜZ’den Kopuz Dede’nin İki torunu şiiri ve  değerli Hocam Hasan AKAR’ın Bayburt Dağlarında Tabakam Kaldı adlı yazıları. Ve Hasan AKAR hocam yazısının bir kısmında şöyle der;

 

 

 

 

Bayburt, Atam Dede Korkut’un  otağı, dertliler yatağı, ekmeğini zor arazi şartlarından çıkarabilen  çilekeş insanların yurdudur. Onun için orada asırlardır süregelen, bozulmamış farklı bir kültür zenginliği vardır. Bayburt’lular vatanına sıkı sıkıya bağlı milliyetçi muhafazakar, misafirperver, mütevazi ve de tutkun insanlardır.  Bayburt elinde herkes bilir ki bu memleket; nice bağrı yanıkların, Mehmetlerin tabancası, tabakası, mendili Bayburt dağlarında kalan. Kop Dağı’nda Ruslara ve Ermeniler karşı 1916 yılında beş ay süren tarihe 2. Plevne Destanı olarak giren savunmanın yaşandığı kahramanların  aziz yurdudur. Nitekim Bayburt halkının bir kısmı Sivas,Tokat, Amasya ve Çorum’a göç etmek zorunda kalmıştır.

 

Bayburt’ta bu destan bununla bitmez. Milli Mücadele yıllarında da yeniden apayrı bir hüviyete girerek Cahit KÜLEBİ’nin Kurtuluş Savaşı Destanı’na konu olur;

 

 

 

“Edirne’den Ardahan’a kadar / Bir toprak uzanır

Boz kanatlı üveyikler üstünden uçar/ Ardahan’dan Edirne’ye

Edirne’den Ardahan’ kadar

Kopdağında akar bir çeşme var /Serçe parmak kalınlığında suyu

Haram etmiş gece gündüz uykuyu /Akar da akar.

 

İşgale karşı kahramanca direnen yurdundan evinden, ocağından olan Bayburt’lunun gözüne asla uyku girmemiştir. Yakın tarihimizin dram dolu sahifelerine baktığımızda çok rahatlıkla görebiliriz. Ve son sözü olarak Plevne Müdafisi Gazi Paşa ’nın yurdu, Tokat’tan, işgalcilere karşı Kop Dağın’da 2. Plevne Destanını yazan Bayburt eline gönülden selamlar.

 

 Yine Bayburt’lu hemşerimiz Mahmut Kemal YANBEĞ’inde 1928 yılında Tokat Orta Mektebi’nin ilk Müdürlerinden olduğunu da öğrenmiş olduk.

 

 İşte şölenlerde herkes kendi ilgi alanı olan bölümlerle daha çok ilgi gösterir ve ister istemez o alanda yetişmiş insanlarla bir araya gelme imkanı doğuyor. Şenliklerin daha çok sınırlı olan kültür etkinliği alanı ile kendimize yakın olan başta Türksav Genel Başkanım Sayın Yahya AKENGİN başta olmak üzere; bilim adamı, yazar,şair dostlarımızla birlikte oluruz. Her zaman olduğu gibi yine daha önce tanıştığımız birbirinden değerli dostlarımızla bir araya gelerek engin bilgi ve görüşleriyle duygularımızı paylaştık .Bizlerde buralarda tanıştığımız şair ve yazarlarımızla dostluklarımızı pekiştiriyoruz. Bu dostluklarımız her zaman bilgi alışverişi ve görüşmelerimizle daha da sağlamlaşmaktadır.

 
Etiketler: TOKAT’TAN, BAYBURT’A, , DEDEKORKUT, ANISI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı