Yazı Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 11:32
 
TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYANDAN ALLAH RAZI OLSUN
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 

Bayburt Belediye Başkanı Mete MEMİŞ, Bayburt’ta görev yapan Yaygın Basınla, Yerel Basında görev yapan gazetecilerle birlikte geçen hafta içerisinde (19 Temmuz 2017 Çarşamba günü) bir gezi düzenledi. Bayburt Belediyesi Meclis Üyelerinin de katıldığı bu gezinin ana amacı Bayburt Belediyesi’nin Bayburt’a kazandırdığı yeni birimleri – çalışmaları yerinde görmek, yapılan hizmetleri vatandaşa tanıtmaktı diyebiliriz..

 

Bayburt Belediye Başkanı Sayın MEMİŞ, “Saklı Cennet Tatil Köyü”nün gezimi anında içinden gelenleri dile getirirken, üzerinde bulunan büyük yükü azda olsa yenlikleştirdiğini düşünüyordu sanki..

 

“… Bayburt’taki gazeteciler, Bayburt’a hep doğru baktılar; Bayburt’un gelişmesi adına hep olumlu cümleler sarf ettiler.. Tenkit kavramını Bayburt’taki gazeteciler çok doğru kullandı. Çalışmalarımızın iyi taraflarını dile getirirken, eksiklerimizi de bildirdiler.. Dolayısıyla biz yaptığımız çalışmalarda eksiklerimizi de öğrendik. Bu da bizim çalışma şevkimizi iyice artırdı.

 

Demek ki, yapılanlar karşılık buluyor, daha çok çalışmak lazım, ufak tefek şeyleri de çok problem etmememiz lazım. Ben Cemiyet Başkanımız Yaşar Bey’in şahsında bütün gazeteci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum..”

 

Doğal olarak, BGC Başkanı Sayın Yaşar Bey’de, Sayın Başkan MEMİŞ’e böyle güzel bir çalışma ortamında basın çalışanlarının yanında olup, onlara kolaylıklar sağladığı için, daha önceki katkılarını da göz önünde bulundurarak karşı teşekkürlerini iletti.

 

Peki, Bayburt Belediye Başkanımız Sayın Mete MEMİŞ neler yapmıştı Bayburt için?.. İsterseniz o konuya yer vermek istiyorum.. Belediyenin düzenlediği bu iş gezisinde ilk olarak Sebahattin SAVACI Caddesi’nin yol – kaldırım yapımı yerinde gezilerek görüldü.

 

Şu an yapımı süren Sebahattin SAVACI Caddesi’nin görünümü, yıllar öncesinde Beyoğlu’nda gezdiğim kenar yolların görüntüsü gibi geldi gözlerimin önüne.. Böyle güzel bir görüntü Bayburt için de gerekliydi.. Sevindik. Belediye güzel bir çalışma gerçekleştirmekteydi.

 

Sebahattin Savacı Caddesi’nde artık kaldırımlar daha geniş, yol doğal “küp” taşlarla kaplanmış; arabalar kaldırımlara çıkmasın diye babalarla bu işin önüne geçilmek istendiğini Başkan bizlere anlatıyordu.. Gerçekten bu güzel bir çalışma.. Bu çalışmanın şehrin diğer bölümlerinde de yapılmasını isteyebilirdik; zaten de öyle bir düşüncenin olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz..
Bayburt Belediyesi tarafından özel bir ilgiyle yapılıp tamamlanan Sebahattin Savacı Caddesi apayrı bir kimlikle kendisinden söz ettirir olmaktadır. Birçok caddenin Sebahattin SAVACI Caddesi gibi yapılarak “Örnek Caddeler” oluşturulacağı Başkan tarafından dile getirildi.

 

Bayburt Belediye Başkanı Sayın Mete MEMİŞ Bey, bir taraftan gerçekleştirilen, ya da yapılmakta olan işleri anlatırken, bir taraftan da bu güzel çalışmaların başarı dolu öykülerini dile getirip, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın Bayburt’a olan sevgileriyle bağ kurmakta, bir taraftan da Sayın Maliye Bakanımızın büyük katkılarının varlığından söz ederek, övgülerini dile getirdi.

 

Sıra Kaleardı (Halfikale) Mahallesi’nde, “Boğaz” denen yerde iki yıl kadar önce yapılmış bulunan “Atık Su Arıtma Tesisi”ne geçildi.. Gerçekten güzel bir hizmet.. Bayburt’un bütün atık suyu buraya gelmekte, burada “hem fiziksel, hem biyolojik” arıtma ile tertemiz bir su olarak Çoruh Nehri’ne katılmaktadır.

 

Bayburt Belediye Başkanı Sayın MEMİŞ, buradaki çalışmalarla ilgili ilginç bilgiler verirken, “.. Yaklaşık iki yıldır faaliyette olan atık su arıtma tesisi sayesinde şehrimizin hiçbir noktasında Çoruh’a kanalizasyon akmıyor. Bütün şehrin kanalizasyonu hem fiziksel hem de biyolojik arıtma özelliğine sahip olan bu tesiste toplanarak arıtılıyor. Çok şükür göz bebeğimiz olan Çoruh pırıl pırıl akıyor.” dedi.

 

Daha önceki dönemlerde 44 FS olan Bayburt içme suyunun şu anda 17 18 FS olduğunu açıkladı.. Bilindiği gibi bu ölçüdeki bir su sağlık için oldukça elverişli bir su demektir; eğer ki, ölçü doğru ise ki, Sağlık birimlerince bu durum “temiz” olarak kanıtlandığı da bir gerçekti. Artık bizler çayımızı bile bu şehir içme suyundan sağlamakta hiç mi hiç korkmamamız gerekir..

 

Atık Su Tesisleri’ndeki yetkililerin verdikleri bilgilerin ardından burada hiçbir koku algılamadan çaylarımızı yudumlayıp, Belediyenin yeni yapmakta olduğu Kaleardı Şehir Parkı’na geçtik.. Gerçekten Bayburt için değil, buradaki nüfus için oldukça lüks sayılabilecek bir dinlenme – eğlenme yeri burası..

 

Kaleardı Şehir Parkı’nda vatandaşın bütün gereksinimleri düşünülmüş.. Bu parkın 2017 yılının bitimine kadar bitirileceğini söyledi Sayın Başkan.. Saraybahçesi’nden sökülerek buraya getirilip toprağa gömülmüş bazı büyük - değerli ağaçların yeşil yapraklarını açtıklarını, yani tutmuş olduklarını görmüş olmak sevindirdi bizleri.

 

Başkan MEMİŞ, “.. Kaleardı Şehir Parkı’nın yanı sıra Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın talimatıyla Kültürhan projesinin hayata geçirileceğini” “Baksı Müzesi tarafından da Kadın İstihdam Merkezi yaptırılacağını” vurguladı.

 

Bu kere Türkiye’de bir öncelikli projeyi görmek için yola koyulduk, “Güneş Enerji Santrali (GES)” nin bulunduğu yere gelindi. Gerçekten Bayburt Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çok değerli bir çalışma.. 2017 yılının ikinci ayından elektrik üretimine geçen kuruluştan büyük gelirlerin sağlanacağı bildirilmektedir.

 

Sayın Başkan MEMİŞ, “Bayburt Belediyesi’ne yıllık 750 ila 800 bin dolar arasında net gelir sağlayacağını” söyledi. Yaklaşık 75 dönümlük bir yerde 4 megavatlık bir enerji üretiminin gerçekleştirildiği bu proje gerçekten Bayburt Belediyesi’nin – Yöneticilerinin onur kaynağı durumunda..

 

Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun; belediyemizin böyle bir yatırıma girişmiş olması durumu çok önemli.. Bu santralın, Belediyeye kazandıracağı gelir, Bayburt’umuza geri dönecek önemli yatırımlar zincirinin bir halkası gibi gözükmektedir. Bir çayda burada içip, paylaşılan görüşlerin dile getirildiği güzel bir ortamda birazcık dinlenmiş olduk.

 

GES’in hemen alt tarafında bulunan “Tarım Yerleşkesi”ne geçtik.. Buradaki çalışma gerçekten çok önemli.. Yapım işini yürüten değerli Hemşehrimiz Mustafa HAŞLAK Bey işi bitirmek için elinden gelen özverili çalışmalarını sergilemiş burada.. Projede geçen birimler topluluğunun görüntüleri kendisini göstermiş bile..

 

Burada yapılması beklenen “mezbahane (Hayvan kesim yeri)”nin, yapım anlaşması gününden önce, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı’na kadar bitirileceği sözünü de burada almış olduk. Bildiğim kadarıyla Doğu Anadolu’da, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, belki de Türkiye’mizde, böyle tarım amaçlı bütün birimlerin bir arada toplandığı başka bir ilin var olduğunu sanmıyorum..

 

Bayburt Belediyesi’nin büyük çalışmalarının yerinde görüldüğü bu gezinin ardından daha önceki dönemlerden de bildiğimiz Bayburt İl Merkezi’ne iki kilometre uzaklıkta bulunan “Saklı Cennet Tatil Köyü”ne geçildi. Burada da çok güzel çalışmaların var olduğunu, bütün evlerin dolu olduğunu gördük.. Başkan MEMİŞ’le, burada hem Saklı Cennet Tatil Köyü ile ilgili, hem de değişik konularda görüş alış verişinde bulunuldu..

 

Bütün bu çalışmaların yanı sıra, Bayburt Belediye Başkanı Sayın Mete MEMİŞ, belediyenin yapmakta – gerçekleştirmekte olduğu <<otoparklar, ağaçlandırma çalışmaları, kültür - sosyal belediyecilik çalışmaları, Aile Yaşam Merkezi, Bayburt Şehitliği, İmaret Tepe Sosyal Tesisleri, araç parkuru, semt sahaları, Çoruh Islah Projesi, Cumhuriyet Caddesi Projesi, Ticaret Merkezi Projesi, Kapalı Halk Pazarı Projesi, başarılı sporcuların ödüllendirilmesi, eğitime verilen katkılar>> la ilgili bilgiler verdi.

 

BAYBURT BELEDİYESİ’NDEN VATANDAŞIN BAZI BEKLENTİLERİ

 

Bu kadar güzel çalışmalarıyla gönüllerde taht kuran Bayburt Belediyesi’nin, Bayburt Belediye Başkanı’nın çalışmalarını duyan - gören vatandaşlar, bu çalışmalarından ötürü ilgililere teşekkürlerini iletmemizi isterken, ayrıca bazı isteklerinin – sorunlarının da var olduğunu dile getirdiler..

 

Vatandaşlar, bütün bu yatırımların yanı sıra belediye dışında gerçekleştirilen bütün yatırımlarla ilgili olarak, Sayın Başkan MEMİŞ’in de vurguladığı gibi, Sayın Maliye Bakanımız’ın, Hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın Bayburt’a olan ilgilerini çok iyi bildiklerini, Bayburt İli’ne gelen paranın çokluğunu da iyi bildiklerini dile getirip, 1 - Bu yatırımların yapımlarından önce, 2 - Yapım anında, 3 – Yapımların bitiminin ardından, bütün aşamalarda gerekli olan ilgiyle – denetimin yapılmasını beklediklerini; vatandaşın bizlere ilettiği bu beklentilerini şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Bayburt’taki bütün yatırımcı birimler, yapımları düşünülen konularla ilgili çok sayıda ön projeler oluşturmaları gerekli görülmektedir; diyelim ki: Şu dönemde Bayburt Belediye Sarayı için, Bayburt Valilik Konağı için, Bayburt Arkeoloji Müzesi için, (…………..), projeler gerçekleştirip, ilgili Bakanlıklara sunulmalıdır.

 

Vatandaş, Hastane gibi, okul gibi, yol yapımı gibi, altyapı gibi, üst yapı gibi çalışmaları benimsemekle birlikte, bunların yapımlarından daha önemli gördükleri konu, işsizlerin çalışabileceği (istihdam edileceği) yatırımların Bayburt’a kazandırılmasına öncelik verilmesini beklemektedir.

 

Bir iş yapılırken, yeniden değerlendirme yapılıp, önceki çalışmaların yok sayılması, (Pönserek Deresi üzerindeki değişikliklerin yapıldığı gibi) bu durumlardan kaçınılması istenmekte, bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması beklenilmektedir..

 

2 – Yapılan işlerde diyelim ki, İçme suyu boruları yeniden yapılırken, yapımı gerçekleştiren firmanın işleri sürerken, belediye tarafından (belirlenen yetkililerce) “sürekli bunların denetlenmesi sağlanmalı” diye düşünceler dile getirilmektedir.

 

3 – Diyelim ki, Bayburt Belediyesi bir yol yapımı gerçekleştiriyor (Cumhuriyet Caddesi gibi), bu yol üzerinde bulunan yetişkin ağaçların sudan (keyfi) gerekçelerle kaldırılması durumu vatandaşı olumsuz yönde etkilediği gibi, çevre duyarlılığı yönünden de ele alınıp, değerlendirilmesinde yarar olduğu vurgulanmaktadır.

 

Kısacası, “23 İl Cazibe Merkezi” çalışmalarında olsun, yatırımcı birimlerin çalışmalarında olsun, vatandaşın gönlünün kırılmaması için, hem yatırımcıların ilimize kazandırılması, hem de hizmet amaçlı çalışmalarda konu “vatandaş odaklı” ele alınmalıdır. Diyelim ki, yollarda oluşmuş çukurların sürekli elden geçirilip, araçların parça kırmalarının önüne geçilebilmelidir.

 

Bayburt için gerekli olan birimlerin tamamlanabilmesi yönündeki çalışmalara öncelik verilmeli, bu çalışmaların öncesinde vatandaşla birlikte basına açık olarak ön çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

 

Kısacası sorumluluğunun bilincinde olan bir basın mensubu olarak, Sayın Bayburt Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ’in gerçekleştirdiği değerli çalışmaların ardından Vatandaşın kısa, olumlu eleştirilerine de yer vermeyi gerekli gördük..

 

Bu düşüncelerle, Sayın Başkanımız Mete MEMİŞ’i, çalışma arkadaşlarını güzel çalışmalarından ötürü kutluyor, gelecekte daha büyük çalışmalarda, bunların tanıtımında da kendileriyle birlikte olmayı ümit ediyor, Saygılarımı sunuyorum..

 
Etiketler: TAŞ, ÜSTÜNE, TAŞ, KOYANDAN, ALLAH, RAZI, OLSUN,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı