Yazı Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 11:50
 
ŞİİRİ BULUNAN ÜÇ BAYBURTLU ŞAİR
Nazlı Aişe Daştan
bayburtsılagazetesi@hotmail.com
 
 

 Ele alıp araştırıp, okuyucularıma - topluma yararlı olmak amacıyla kendi kendime değişik konular tasarlıyorum..

 

Düşünüyorum da, Türkiye’mizde olsun, Bayburd’umuzda olsun gündem oluşturabilecek o kadar konu var ki, inanın seçmekte güçlük çekiyorum. Hep “Suya sabuna dokunmadan” bir şeyler yazayım istiyorum. Nasıl bir konu seçeyim diye babamın belgelerine göz atıyorum..

 

Orası da, yani BVB’de geniş bir ortam. Konular yığınla!.. Babamın yıllardır üzerinde çalıştığı, her nedense şu son birkaç ay içerisinde de özellikle ağırlıklı olarak üzerinde durduğu bir çalışması ilgimi çekti. Bu çalışmanın adı, daha kitap olarak yayınlanmamış olsa da, çoğunun adını bildiği, “Bayburt’ta İz Bırakanlar Ansiklopedisi (BİBA)”dır.. Şu an BİBA 400 sahifeyi geçmiş durumda.. Neredeyse baskıya verilebilecek ortama ulaşmış gibi; sanırım iki cilt olur bu eser. Sanırsınız ki, ben bu eserden söz edeceğim; değil, değil.. Bu esere göz attığımda bir özelliği oldukça ilgimi çekiyor, Bayburt’ta iz bırakmış o kadar çok ilginç kişiler var ki bu eserde, şaşırmamak ne kolay.. Bazılarından söz edilirken bakıyoruz çok kısa bilgilere yer verilmiş; bazılarında ise uzunca anlatımlar söz konusu.. Benim üzerinde durduğum konu ise daha değişik, bilindiği gibi Bayburt’un en eski bilinen şairi Bayburtlu Emani (Amanı) Muhammed (Mehemmed) Beg.. Üç kıtalık şiiri bilinmekte idi.. Şimdi Muhammed Beg’in şiirleri de çoğalmış.. Bakıyorum, bir şiiri olan, iki şiiri bilinen Bayburtlu şairlerimiz var!..

 

Sadece o kadarcık bir eser günümüze ulaşabilmiş.. İlgimi çeken Bayburtlu bu kişilerden Tarihçi Bayburtlu Osman’ın eserinde söz ettiği sadece bir şiirleri bilinen üç şairle, şiirlerine yer vermeyi gerekli gördüm.

 

İlk olarak Bayburt’ta olduğu bildirilen Ahmed Çelebi’ye yer vermek istiyorum; daha doğrusu onunla ilgili ilginç konuyu Bayburtlu Osman’dan dinletmek istiyorum:

 

Der Beyan-i Eş'ar-i Mu"amm // Kavl-i râvi ile Sultân Süleyman devrinden kalmış İslambol'da Beşiktaş'da evliyadan Yahya Çelebi derlerdi, bir kimse var idi.

 

Sultân Selim'ün Celâli Çelebi derlerdi, şüerâdan bir musahibi var idi. Bu şi'ri muamma yüzünden söyleyüp Yahya Çelebi'den cevap istedi: Vur iki su'alim sana ey menba - i ihsan, Yaz mes'ele - i müşkilümün haline libyan Zer gibi gerek hall ede kim şübhe - i kalbi Serlevha - i ebvâba yaza tâ anı Rızvan Hal hamr olıcuk meyl i terakki ya tenezzül Hamr olsa dahı hal ne halel edelüm İz'an Bir dahi bu kim kırâ'at i Kur'ân ede bir can Bir maşlahata kendü milbaşir ola olan. Ol kıra'at eden kendü midür, yoksa müsafir. Mâhiyyet iki olmağa hod yakılanur imkan.

 

El - Cevâb i Yahya Çelebi Efendi Bin canum eğer olsa idi yoluna kurbân.

Bu dervişe ırşad edün ey memba-i irfan Hak alim ü kul ârif olur demiş ulular,

 

Birdür dediler ruha nazar arif ü Kur'an Siz sordığunuz ol ikinün sureti müşkil;

 

Mahmur olunun halli olur derdine derman.

 

Fi'l-hâl döner halle hamir hurmeti halle Dondügi gibi hürmeti zillet bulur ol an.

 

Her sureti ger perde idi zat-i mücerred; Arifler erer zâla geçir yücel-i devran.

 

A'razı bilür cevheri olan nazar etmez. Bâzâra girenlerde bu olar m'ola(1) ityan? Hal hürmete döndükde düşer zillete amma Zilletde bulur hürmeti her zât-i nigehbân.

 

Dil mübtedidür mekteb-i ışk içre muhakkak Kur'ân ile arifdür eden müşkili tîbyân. Işk içre henüz emsile okur müderris. Tebdil edinüz dersin eğer var ise ihsan.

 

Yahya Çelebi, Celâl Çelebi'nün şirin Bayburd'da Ahmed Çelebi'ye göndürüp cevab istedi. Cevab-i Ahmed Çelebi// Tevfik - i hidâyet edüp ol hadi - i subhân Tevbe vericek facire ü kafire imân, Bulup ol iki menzil - i alâya terakki...

 
Etiketler: ŞİİRİ, BULUNAN, ÜÇ, BAYBURTLU, ŞAİR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı