Yazı Detayı
08 Nisan 2016 - Cuma 13:15
 
SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ METE MEMİŞ BEYE TEŞEKKÜRLER
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 


ÖNCELİKLE BAYBURT BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN METE MEMİŞ BEYE, BASINA KARŞI SERGİLEMİŞ OLDUĞU DUYARLILIKTAN ÖTÜRÜ, AYRICA VATANDAŞIN YARARINA OLAN GÜZEL DÜŞÜNCELERİNDEN – ÇALIŞMALARINDAN ÖTÜRÜ EN DERİN SAYGILARIMI SUNAR, TEŞEKKÜR EDERİM. DİLEĞİMİZ ODURKİ SAYIN BAŞKANIM BU GÜZEL DAVRANIŞLARINI GELECEKTE DAHA DA KATLAYARAK SÜRDÜRÜR.
 

Geçen hafta yine bu köşemde yazdığım, “Sayın Mete MEMİŞ, Bayburt Belediye Başkanı’n İlgisine” başlıklı yazım üzerine Sayın MEMİŞ Başkanım, büyük bir alçak gönüllülük sergileyerek bizi arayıp, konuyla ilgili olarak geniş bir bilgilendirmede bulundu.
 

Kendisinde öteden beri var olan hoşgörülü davranışlarını sergileyip, Bayburt’un bütün mahallelerinde önceden varlıkları bilinen çeşmelerin yeniden yapılandırılmaları, var olanların sularının akıttırılmalarıyla, özellikle de “Kışla Paharı”nın suyunun yeniden akıtılması yönünde güzel açıklamalarda bulundu. 
 

“Bir Nisan” 2016 Cuma, Saat: 10.30’da söz konusu yazıyla ilgili olarak bir açıklamada bulunmak üzere bizi arayan Sayın Mete Başkanım, hiç bilmediği bir konuda bana büyük bir ödülde vermiş oldu. Gerçekten yıllardır “Nisan Bir” günü olduğunda sayısız eş, dost, yakınlarım benim yeni yaşımı kutlamak üzere güzel yaklaşımlardı bulunurlardı; yine öyle oldu; ancak..
 

Bu kere Sayın Başkanım hiç bilmeden doğum günümün en güzel “hediyesi”ni vermiş oldu bana..
Sayın Başkanım ilkönce basına olan ilgisinin bir göstergesi olarak teşekkür ederek sözlerine başladı. Ardından konuyla ilgili bilgiler verdi. Bu bilgiler gerçekten çok önemliydi Bayburt için. Çünkü bizim şu an gündeme getirmeye çalıştığımız birçok konu Bayburt Belediyesi olarak, onun Belediye Başkanı olarak Sayın Başkanımızın ilgisini daha öncelerden çekmiş, ne yazık ki yetkili birilerinin hiç mi hiç ilgilerini çekmemiş olduğu anlaşılmaktaydı.
Bayburt Belediye Başkanı Sayın Mete MEMİŞ Bey şöyle diyordu özetle: “.. Bayburt’ta bulunan bütün muhtarlara söyledim, Nerede eski bir çeşme var ise, nerede suyu akmayan bir çeşme var ise onları bize bildiriniz ki, biz onları onarıp, su kaynaklarını da bularak bu çeşmeleri işler duruma getirmiş olalım.” 
Sayın Başkan, çeşmelerden söz ederken bu konuda başka bir önemli duruma daha parmak basmak gereğini duyuyordu: “.. Hatta muhtarlara mahallelerinde uygun yer göstermeleri durumunda oralara (Bayburt) Sarı taşından çeşmeler yapalım dedim.”
 

Ayrıca çok önemli bir durumu da üzerine basa basa bizlere anlatarak, kamuoyuna bu güzel duyuruyu yapmamızı istiyordu sanki; bakın ne diyordu Sayın Başkan: “.. Şu anda Bayburt’un su sorunu kalmadı; böyle bir sorunumuz yoktur.” 
Gerçekten Bayburt’ta şu an su eksikliği gibi bir durum söz konusu bile değil; bu bir gerçek.. Yalnız suyun sertliğinin şu an kaç “Fıransız Sertlik Derecesi”nde olduğunu bilemiyoruz. Her nasıl olursa olsun, eğer konuyla ilgili bir çalışma yapılıp, Bayburt Şehir içme suyunun “Arıtma Tesisi”ne kavuşturulması için projelendirme yoluna gidilirse daha sağlıklı bir yaklaşım olur diye düşünüyorum. 
 

Sağ olsun Başkanım su konusu söz konusu edilince Bayburt’ta yeşillendirme çalışmalarına da değinip, şu ana kadar yapılan sayısız ağaç dikimleriyle de ilgili bilgiler verip, “.. Rabia Kadıoğlu Parkı’nda dikimine başladığımız ağaçlandırma işlemlerini diğer yerlerde de başlatmış olacağız.. Dikeceğimiz ağaçlar çok küçük olmayacak.” dedi. 
Peyzaj işlemlerine çok büyük önem vereceklerini de vurgulayan Başkan MEMİŞ, önemli bütün yolların en az 10 – 13 Cm. kalınlığında asfaltlanacağını; yaya kaldırılarının büyük bir bölümünün anzeditle, diğer bir bölümünün se, parke ile kaplanacağını söyledi. 
 

Evet Bayburt Belediyesi, uzun bir süredir bilemediğimiz bir nedenle suyunun akmadığını bildiğimiz Kışla Paharı’nın suyunu şu an akıtmış bulunmaktadır. Ne kadar sevinsek azdır. Bu içitin Tuzcuzade Mahallesi’ne – bütün Bayburt’a yarım yüzyıl öncesinden bu yana ne kadar büyük yararlar sağladığını görenlerden birisi olarak, ne kadar sevinmiş olduğumu söylesem azdır.
 

Burasının görselliğine katkısı bulunmayan “Kadim Bayburt’a” hiç yakışmayan bu iki çirkin lülenin kaldırılıp, Osmanlı dönemindeki burmalardan (olabilirse açıp kapamalı) bir burmanın yaptırılması durumu, hem görsellik yönünden bir güzellik sergileyeceği, hem de suyun boş yere akmayacağı yönünden iyi bir yöntem olacağını sanıyorum.
Ayrıca önemli bir vakıf olan bu güzel eserin yeniden “ihya” edilmiş olması nedeniyle Bayburt Belediyesi’ne, onun yetkililerine, başta Sayın Belediye Başkanımız Mete MEMİŞ Bey’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Bakın Kışla Paharı’nın yazıtında konu nasıl değerlendirilmiş 1929 yılında:
 

“Paşazade Sadullah Bey Hayratından Olub Ahıren İhtiyar Heyeti ve Mahallenin İzzet ve Hamiyetiyle Tazeden Tamir ve İnşa Edilmişdir. Sene 1929”
 

Çok değerli bir bilim adamımızdan öğreniyorum; şu an İstanbul’da bulunan “tarihi çeşmeler”in çoğunun eski çizimlerden, görüntülerden yararlanılarak günümüzde yeniden yaptırılmış olduğunu vurgulamakta..
Bu konuda başka bir benzerlikte Erzurum’da yaşanmış bulunmaktadır. Bugün Erzurum’da “Tarihi Erzurum Çeşmeleri” diye söz edilen çeşmelerin tamamına yakınını Bayburtlu bir taş ustası yapmış bulunmaktadır. 
Özellikle çizimleri değişik olan bu çeşmelere “Arşiv Yazısı” Osmanlı Türkçesiyle çok kısa birşeyler yazılmakta “Rumi Yıllar” eklenmektedir. Bazılarına ise “Besmele” gibi bazı dualar yazılmaktadır. Bayburt’ta biz bunu niye yapmayalım ki.. 
Bayburt’ta yakın geçmiş yıllarında büyük yararlılıkları görülen su yollarının yeniden araştırılıp, o eski çeşmelerin yeniden yapılması, Bayburt’a apayrı bir güzellik verecektir her şeyden önce.
Bayburt’ta varlığını bildiğimiz en eski çeşmenin Şeyh Hayran Mahallesi’nde, Şeyh Hayran Mescidi’nin yakınında bulunduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu arada çeşmelerle ilgili olarak bazı vakıfların varlığını da biliyoruz.
İşte çeşmelerle ilgili önemli bir belge: “Bayburd’un Velişaban Mahallesi’nden Hafız Hüseyin Efendi bini Hacı Ali Vakfı’nın 23 Safer 1296 tarihli Vakfiyesi”nden…
“…… ve icrei mezkureden beher sene Veysel Efendi Çeşmeleri’nin tamiri için yüz kuruş verile ve Kal’a Pınarı’nın suyu ve sair suların zam ve ilhakile yeni inşa ve cereyan ettirilen Dörtlüle Çeşmeleri’n tamirine dahie beher sini ikiyüz kuruş verile ve ……”
Sevgili okurlarım, daha güzel günlerde, daha tatlı anılarda, herkesin yararına olacak daha yarayışlı konularda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

 
Etiketler: SAYIN, BELEDİYE, BAŞKANIMIZ, METE, MEMİŞ, BEYE, TEŞEKKÜRLER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı