Yazı Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 12:14
 
“MİLLİ İRADE” BU İŞTE!
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 

Edindiğimiz bilgiye göre, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 10 Ağustos (2018) Cuma günü ilk “Teşekkür Ziyareti”ni yapmak üzere (bu gün) Bayburt’u onurlandıracak.
 

 

Alışagelmiş bir gelenek olan Bayburt’un “Reis”ine olan en yüksek orandaki oyla onurlandırma durumu bu kerede değişmedi. Bayburt 24 Haziran (2018) Pazar günü gerçekleştirilen “Cumhurbaşkanı ve 27. // 1. Dönem Milletvekili Seçimleri”nde de üzerine düşeni yaptı. 
 

 

Bayburt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a Yüzde 82’nin üzerinde bir oy vererek, O’na olan bağlılığını bir kere daha ortaya koymuş oldu.
 

 

Bilindiği üzere Ülkemizde yapılan bu seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız için yüzde olarak en fazla oyu Bayburt vermiş, ardından Gümüşhane, Rize, Trabzon vermişti.. Sayın Cumhurbaşkanımız da bozulmayan bu gelenekten ötürü bu illeri gezerek “teşekkür”lerini dile getirecek. 
 

 

Artık Sayın Cumhurbaşkanımız da böyle bir geleneği sürdürerek Yurttaşlarıyla yakından buluşmakta, onların sorunlarına daha yakından ulaşma anlamında güzel bir yol edinmiş bulunmaktadır. 
Öyle ya, bir yere Cumhurbaşkanı gidecek olursa orada işlerin yarım kalması, ya da kesintiye uğraması kolay bir davranış biçimi değildir. Değerlendirmeleri bu yönde yapacak olursak, yolunu bulup, Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa aralıklarla Bayburt’umuzu onurlandırması için elimizden geleni yapmalıyız diye düşünüyorum.
Anlatmaya çalıştığım şey şu: Sayın ERDOĞAN Bayburt’a “teşekkür” edecek etmesine de, buraya geldiğinde bütün birimler, bütün yatırımlar kendi kendiliklerinden düzene girecek, eğer aksamalar varsa ki olabilir; o durumda da kendi başlarına kendilerine gelmek için gerekeni yapacakları bir gerçektir.
 

 

Bilindiği gibi 24 Haziran (2018) Pazar günü yapılan seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımız seçimde geçerli olan 59 milyon 354 bin 840 kişinin, 26 milyon 325 bin 188’inin oyunu alıp, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak “Hükümet Sistemi”ni başlatmış bulunmaktadır.
 

 

“Milli İradi” bu işte!.. Bayburt yüzde 82,1 ile “Reis”ine destek olarak O’nun Ülkemiz üzerinde gerçekleştirmeyi düşündüğü bütün güzelliklere “Evet” demiş bulunmaktadır. Bayburt biliyor ki, Bayburt gibi – Bayburtlu gibi düşünen bir lider vardı, O’da gereğini yapmaktan hiç mi hiç geri adım atmadı..
 

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Türkiye genelinde Birinci sırada yer alan Bayburt ili yüzde 82.1, İkinci sırada Gümüşhane yüzde 77.1, Üçüncü sırada Rize yüzde 76.9, Dördüncü sırada Trabzon ise yüzde 69.4 oy vererek Cumhurbaşkanımız Sayın ERDOĞAN’a olan desteklerini büyük oranda sürdürmüş oldular.
Bilindiği gibi Bayburt, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan “referandum”da da “Reis”ine olan inancını yüzde 81.70 oy oranıyla ortaya koymuş, yine Türkiye’de birinci sırada yer almıştı..
 

 

Çok değerli hemşehrimiz Maliye Eski Bakanımız Sayın Naci AĞBAL’ın Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na getirilmiş olması ise bizleri oldukça sevindirmiştir. Artık Cumhurbaşkanımızın en yakınında, O’nun bütün adımlarında bir Bayburtlu Kahramanın nefesinin yakınında olduğunu görecektir.
 

 

Evet, bu kerede yine bir Milletvekili taşıdık Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne.. Yeni Bayburt Milletvekilimiz, daha önceki dönemlerde de bu görevi iki kere üstlenmiş bulunan, deneyimli bir kişi.. Sayın Fetani BATTAL.. 
Sayın AĞBAL’ın bu kere işi bence daha da ağır.. Bilindiği gibi, Sayın Naci AĞBAL’ın ilk olarak atanmış bulunduğu Strateji ve Bütçe Başkanlığı doğrudan doğruya Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bulunmakta olup, “Cumhurbaşkanlığınca belirlenen temel hedef, ilke ve amaçlar çerçevesinde Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanlığı Programı, Orta Vadeli Program (OVP), Orta Vadeli Mali Plan, Cumhurbaşkanlığı yıllık programıyla sektörel plan ve programları, ilgili kamu idareleriyle Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Politika Kurullarının görüşlerini de almak suretiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile müştereken hazırlamak ve makro dengelerini oluşturmak için” yeni sistemde kurulmuş bulunmaktadır.
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin “İlk Başkanı” Recep Tayyip ERDOĞAN’ın her keresinde Bayburt’a geldiğinde kendi memleketindeki kadar büyük bir coşkuyla – büyük sevgiyle karşılanmış olması O’na bu ile olan ilgisini daha da artırmıştır.
 

 

Sayın Cumhurbaşkanımız’ın Bayburt’a her gelişinde en azından bir “müjde” vermekte, eğer herhangi bir “hizmet birimi”nde görmek istemediği, ya da görmek isteyip te göremediği bir uygulama varsa, onların üzerine gidip, gereğini yapmaktan çekinmediği çok iyi bilinmektedir.
 

 

BAYBURT’TA NE BEKLİYORSA O NU YAPMASINİ İSTEMELİYİZ
 

 

Devlet büyükleri bir yere gittiğinde, o ilin – ilçenin “Mülki Amirleri” bulundukları yerin ne gibi sorunları varsa bir sıralama yaparak, “Gereğinin arzı”yla o “Muhterem”e sunum yapar. Her gün gelse, bu durum her gün yeniden gerçekleştirilir.. 
Demem o ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bugün için ilimizi onurlandırdıkları an, aynı uygulama gerçekleştirilecek olup, Bayburt’la ilgili bütün yatırımların gerçekleştirilme oranları, gelecekte gerekli olan çalışmalar teker teker ele alınıp, sıralanarak kendisine sunulacaktır.
 

 

İnanıyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız <<ÖZEL BİR MÜJDE İLE>> Bayburt’umuzu onurlandıracaktır. Belki çok şeyler istenecektir kendisinden.. Bence bu isteklerin hiç biri o kadar önemli değil!.. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızdan Bayburt’ta ne bekliyorsa, o nu yapmasını istemeliyiz..
 

 

1989 yılında yeniden il olan Bayburt’umuza çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi; bu önemli bir gerçek! Ne var ki, İlçe olduğu dönemdeki nüfus sayısına ulaşabilmiş değil Bayburt ili.. Niçin?.. Neden?.. Bence bu durum çok iyi değerlendirilmelidir.
 

 

Bayburt’ta yapılacak yatırımlar hep bulunduğu nüfusun oranına göre gerçekleştirilmektedir. Geçen bütün yıllar Bayburt’un Devletinden alacaklarının eksik kaldığı yıllardır.. Bu gerçek göz önünde bulundurularak Bayburt’a olumlu bir ayrıcalığın tanınması yönünde bir şeylerin yapılması istenmelidir.
 

 

Havaalanı’nın (Gümüşhane ile birlikte) yapılır olması güzel bir uygulama.. Tren yolunun Bayburt’tan geçecek olmasını düşünmekte bizler için çok büyük değer taşımaktadır. Enerji sorunumuz yok. Belki ham madde sorunu söz konusu olabilir; para sorunu ise “yönetici” kişilerin saygınlığı ile büyük değer taşımaktadır.
 

 

Bayburtlu’da para olsa bile batırılan bazı önemli yatırımların kötü bitişleri nedeniyle yok gibi gözükmektedir. Geçmişte yaşanan kötü uygulamalar nedeniyle Bayburt’un yeşeren umutlarını (değişik fabrikalarla) yeşertmekten uzak kalan birilerinin uygulamaları, bizim geleceğimize dikenli yollar gibi bir görüntüde karşımıza çıkmaktadır.
Sayın Cumhurbaşkanımızdan neler istenecek bilemem; yalnız bana sorulsa, sırayla şu isteklerde bulunurdum:
Bayburt’un nüfusunu geri getirecek her ne olursa olsun; böyle bir yatırım istiyoruz.. Milli Savunma Sanayi’nin önemli bir kolu Bayburt’a alınabilir, Ordumuzun gerek gördüğü türdeki değişik yatırımların bir bölümü (silah – ayakkabı – elbise – konserve gibi) Bayburt’ta kurulabilir.
 

 

Bayburt’un en büyük sorunu bulunduğu bölgeyi kendisine doğru çekememe sorunudur. Bir taraftan: Trabzon – Gümüşhane, Rize, diğer taraftan Erzurum – Erzincan’la çevrili bulunan; bir bakıma en ortada yer alan Bayburt’un bu ortada bulunmuş olmasının olumlu bir yansıması ne yazık ki Bayburt’ta görülememektedir.
Bayburt’ta Bölgeye yönelik hizmet veren birkaç birim oluşturulmalıdır. Özellikli Hastane (Kalp – Verem – Kanser gibi) olabilir, bazı Bölge müdürlükleri olabilir…
 

 

Demiryolu bağlantısı konusunda, Trabzon’a – Rize’ye, oradan Batum’a ulaşacak olan Hızlı Tren Hattının Bayburt’tan geçiril-meme durumu Bayburtlu’yu derinden üzmektedir. Gerçi bu durumun ilk müsebbibi “Son Başbakan” Ulaştırma Eski Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın Bayburt’ta yaptığı konuşmasında bu yolun Bayburt’tan da geçeceği müjdesini vermişti.. 
Ne yazık ki, bazı çevreler bu yolun Bayburt’tan geçirilmeyeceği yönünde vatandaşlara böyle bir söylemde bulunmaktadır. Gereğini yapmak şu an Sayın Cumhurbaşkanımızın elinde olduğuna göre, bu duruma bir “.” Koyulmalıdır diye düşünüyorum.
 

 

Yıllardır üzerinde durduğumuz bir konu vardı; ona da yine burada yer vermek istiyorum: Diyorum ki, sürekli nüfusu azalan, geçim sıkıntısı yüzünden sorun yaşanan yerler belirlenip, buralara özel yatırımlar yapılması yönünde çalışmalar başlatılabilir..
 

 

Diyelim ki, yüz bin nüfusunun altında bulunan iller kaç tane ise bu iller için özel bir yasa çıkartılıp, bu yasa doğrultusunda o yerlerde yaşama kalitesinin artırılması, geçimin kolaylaştırılması yönünde özel bütçelerle, çalışmalar gerçekleştirilebilir.
İnanıyorum, biliyorum ki Bayburt’un bütün sorunlarını ilgililerimiz çok daha iyi bilebilmekte iseler de, diyelim ki Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştirilen Projenin çok uzun bir süre içerisinde bitirilememiş olmasının nedenlerini ortaya koyacaklarına ben inanmıyorum.
 

 

Eğer söz konusu Çoruh Nehri üzerindeki çalışmalar 3 – 4 ayrı ekip tarafından sürdürülmüş olsa idi bugün bu çirkinlik ortada kalmamış olurdu diye düşünüyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’dan isteğimiz, Bayburt’un nüfusunu 1989 yılı öncesindeki (İlçe iken) olduğu gibi 115 binlere kadar getirebilmek için gerekli çalışmaların – önlemlerin alınması, iş yapılacak yerlerin çoğaltılabilmesi için gerekli önlemlerle – yatırımların yapılabilir duruma getirilmesidir.
 

 

Hiç kimseyi suçlamıyoruz ancak burada önemli bir gerçek var, Bayburt İl Oldu, nüfusu artacak yerde, nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.. Hükümetimizden, Sayın Reis’imizden sanırım tek isteğimiz budur, bir “çılgın proje” de Bayburt’a bekliyor, Saygılarımızı sunuyorum. Allah’ım Sizi başımızdan eksik etmesin. Amin!..

 
Etiketler: “MİLLİ, İRADE”, BU, İŞTE!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
13
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
14
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
15
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı