Yazı Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 09:35
 
KOP DAĞI ŞEHİTLİĞİNDEN SES VAR
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Doğunun kadim şehri Bayburt eski bir yerleşim yeri olarak tarihde bir çok savaşlara da önemli katkılar sağladığından çeşitli değişimlere ve kahramanlıklara uğramıştır. İşte kahramanlıklardan biri de Kop Savunmasıdır. Tarihimizi süsleyen bu ünlü Savunma savaşlarımızın aşağı yukarı her birinin bir benzerini aynı zamanda(Kop Savunma) BAYBURT SAVUNMA’ında göstermekteyiz.  

 

Kop dağlarını bildin mi? 

Namsız nişansız yatan şehitlerin 

Alnındaki şeref tacının Kırmızı-Beyaz taşı yeridir. 

Senin varlığının ebedi bir resmidir. 

           Ey! Bayburtlu!.. 

 

 

Rasim KÜÇÜKEL 

 

Buna karşılık belirmek gerekir ki, Türk Ordusu, Anavatanın batısında ve doğusunda düşman saldırılarına karşı göğsünü siper ederek çarpışırken ne yazık ki döktüğü kanların karşılığını çeşitli payelerle alır. Bayburt’ta tarihde hak etmiş olduğu bu zorlu savunma mücadelesinin bedelini devletimiz tarafından Onurlandırılarak nihayet Kop Şehitliğinin payesiyle daha da işlerlik kazandırmıştır. İşte şimdi Merhum Meraşal Fevzi ÇAKMAK Paşanın “Bayburt Savunması ikinci Plevnedir “ sözü iyice tasdiklenmiş olarak gelecek nesillere ışık tutan bir eser olarak yaşatılacaktır.  

 

 

Orda kanlı devlerle çarpıştı Türk aslanı!. 

Son yumruğu o vurdu, o dur Türk’özcanı!. 

Yüzbinlerce yıl geçse ünün yüzbinlenecek!. 

Sende fışkıran sesim yüzbinyıl dinlenecek!. 

 

Sakıp OKUTMUŞ 

Çünkü her vilayet çeşitli unvanlarla ya da kahramanlıklarıyla anılır Bayburt’ta “Kop Savunması” ile tescillenmiş olarak yıllarca tarihin sayfalarında yazılı olan bu metinler artık belgeleriyle gün yüzüne çıkarılarak Milli Parklar statüsünde korunacaktır. Ve ordaki Bayrak hiçbir zaman inmeyecektir.  

 

 

Kop Dağı’nın üzerinde bir anıt 

Anıtın üstünde bayrak, 

Bayrakta bir rüzgar ılgıt ılgıt 

Taşırlar ruhumuza selamlar, 

Selamınız ne de sancak… 

 

 

Yahya AKENGİN 

   Kurtuluş günleri ve tarihi gerçekler KOP Dağı Savunması ile ilgili olayı kendine dert edinen Bayburt Postası Gazetesi Sahibi merhum Osman Okutmuş, müthiş mücadeleler vererek 1963 yılında KOP Dağı’na şehitler anıtı yapılmasına vesile olurAçılışı, dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Refik Tulga, Gümüşhane Valisi Mustafa Karaer, Erzurum Valisi Hüseyin Meydanoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Kop Şehitleri Anıtı, Bayburt Kaymakamı Sabahattin Çakmakoğlu, Garnizon Komutanı Kur. Alb. Bedrettin Demirel ve Bayburt Postası'nın kurucusu gazeteci Osman Okutmuş’un öncülüğünde Bayburt halkının katkısıyla yükseldi.  

 

Kopdağında akar bir çeşme var 
Serçe parmak kalınlığında suyu 
Haram etmiş gece gündüz uykuyu 
Akar da akar. 

 

Cahit Külebi 

O günden sonra her Bayburtlu’nun kalbinde de abideleşmiş olan Kop Şehitleri anısına yapılan bu anıt ve çevresi, uzun yıllardır ‘Milli Şehitlik’ olmak için beklerken nihayet o gün geldi.  Bayburt halkıyla birlikte Osmanlı Ordusu’nun tarihe düşürdüğü bir kahramanlık destanı olan Kop Savunması'nın 100. yıl anısına o müjdeli haber açıklandı. 

Çünkü; “Çanakkale Savunmasından” söz açarken “Birinci Dünya Savaş’ının tarih içerinde Batıda ÇANAKKALE’yi, doğuda BAYBURT’u üstün düşmanlara karşı savunmuş olmanın kaderlerimize işlenmiş 

 

Üstün tarafları vardır. Onun için diyoruz ki; Çanakkale Geçilmez, Sarıkamış da Üşümez ve Kop Geçit Vermez. 

 

Artık Bayburt Savunması adı altında, bundan sonra özellikle Kop Şehitliğinin bu günkü değerini almaya adayan Sayın rahmetli Osman OKUTMUŞ başta olmak üzere Bayburt Postası kurulduğu günden bu güne kadar hala onun torunlarıyla yine gündemde ayakta tutan Okutmuş Matbaasınada şükranlarımız sunarız. Ayrıca bu konu üzerine yıllarca yazılar tefrikalarda başta Rahmetli Osman OKUTMUŞ’ “Kop Dağlarında 6 Ay”adlı eser ile Sayın Murat OKUTMUŞ’un Bayburt Postasında yayınlana Kop Savunması hakkında ki makalelerinde derlenerek kitaplaşması. 

 

 Bayburt Tarihi adlı emekli General Sadri KARAKOYUNLU’nun eserindeki bilgiler, daha önce çıkarılan Sayın Emekli Albay Atilla GÜLER’in hahırladığı “Şanlı Kop Savunması “ eseri, Ziganadan Kop Dağlarına M. Üçüncüoğlu ve Abdulcelil KAHVECİ’nin hazıladığı eser ve Bayburt Üniversitesinin bünyesindeki kurulan çeşitli araştırma merkezleri tarafından düzenlenen sempozyum ve çalışmalarla değer kazanmıştır. 

 

Kop dağlarında esen saba yelleri  

Şehadet şerbetinin ayak sesleri 

Kop yüreğimde kükreyen neferleri 

Uğrunda kopan imanın yükselişleri 

 

N.İMAÇ 

 

Budan böyle artık Bayburt’taki ve il dışındaki tüm sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere Kop Şehitliği Milli Park payesini daha ileriye taşımak için birlikte hareket ederek, günün anlamı ve önemini belirten çalıştaylar hazırlanmalı, yılın belirli bir gününü ortak bir bildiriyle belirleyerek Kop Savunmasını anma yüyüyüş programı düzenlenmelidir. Çünkü her sivil toplum kuruluşu kendine göre bir yürüyüş programı hazırlamamalıdır. Dedekorkut Şenliklerinde de Kop Savunması ayrı bir programda kutlanmalıdır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: KOP, DAĞI, ŞEHİTLİĞİNDEN, SES, VAR, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı