Yazı Detayı
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 11:45
 
GURBETTE BAYBURTTA OLMAK
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Havaların ısınmasıyla beraber Büyükşehirlerden ve yurt dışından herkes sıla hasreti diye memleketlerine giderler. Hal böyle olunca da her yörenin kendine özgü bir özelliği vardır. Bunlardan bazıları turistik yöre özelliği, kimisi doğa güzelliği özellikleriyle kimisi de gelenek ve adetleriyle yaşamak ve çocuklarına da bunu göstermek için memleket duygusu özelliği ilgi çeker. Ünlü Şair Kemalettin KAMU  meşhur şiirinde derki;

 

Gurbet o kadar acı ki

Ne varsa içimde

Hepsi bana yabancı

Hepsi başka biçimde

 

Eriyorum gitgide

Elveda ümide!

Gurbet benliğimi de

Bitirdi bir biçimde

 

Ne arzum ne emelim

Yaralanmış bir El’im

Ben gurbette değilim

Gurbet benim içimde

 

Bayburtlu da ise en çok memleket özlemi çekilir, bir başkadır memleket özlemi havasından mı, suyundan mı, yoksa huyundan mı gurbette bir başka insanın aklına vurur, vurur da hep Bayburt’un adı geçince de insanın aklı durur derler ya işte böyle bir gurbet sevdası. Bayburtlu’lar kendi arasında güzel bir söz söylerler “Ander ciğer yine dayanamadım geldim” o kadar içine işlemiş ki çiğerin de Bayburt soluyor, soluyor da içinde Bayburt’u buluyor.

 

Hep gurbatte neden gurbeş kuşları deriz bilir misin çünkü hep göçerlerde ondan ama gel gör ki hiç yuvaların hiç unutmazlar işte o gurbet kuşları sıla rahim olurlar hep, öyle ki bu konuda sılayı rahimi anlatan dinimiz de de çok önemli ayet ve hadisler olup, bu konuda da aydınlatılmaktadır.

 

Bayburt’lu Şairler ne güzel söylemiş gurbeti

 

Yıllar yılı hasret derdi çekerim

Gönül der ki her gün Bayburt’ta olsam

Hayal bahçesine vuslat ekerim

Gönül der ki her gün Bayburt’ta olsam

 

Bayburt’a hiç bitmez minnetim benim

Doğduğum topraklar, Cennetim benim

Ziyarete gitmek sünnetim benim

Gönül der ki her gün Bayburt’ta olsam.. (Miyaser GÜLŞEN)

 

 Evet bitmez tükenmez bir sevdadır memleket özlemi, geçmişten geleceğe bir köprüdür sıla, ayrılığı  hasrettir, toprak anadır, havası vatandır, tarihi yaşamaktır, doğasını koklamaktır işte gurbette bunları yaşamaktır.Geleceksin göreceksin, yaşayacaksın ki senden sonrakiler de yaşatsın, örf ve adetlerine ne kadar bağlı olarak yaşarsan tarihini ve kültürünü de o kadar yaşatırsın. Bu gün kaybolan geleneklerimizi geleceğe ancak gurbetten sılaya kavuşmakla sahip çıkarsın. Onun için yetkililer ve toplum olarak artık yaşanan ve korunan bir tarih ve kültür şehri olmak zorundayız işte cazibe merkezi olmak için önce bunları başarmamız  gerekir.

 

 

Özlemin harıyla, açar çiçekler

Bayburt balasıyım o yar gönlünde

Sevdanın narına yanar yürekler

Bayburt balasıyım her dem gülünde,

 

Kale endamına ayla yıldızım,

Çiçekli baharlar yaylalı yazım

Muhabbet bağında kesilmez hızım

Bayburt balasıyım Kop’un yelinde (Tarık TORUN)

 

Ve diğer bir şair de derki;

 

Göç eyledim yurdumu ben unutmam,

Gurbet elde ben kendimi avutmam

Gönlümdeki ateşimi soğutmam

Çoruh nehrim,şirin Bayburt benimsin  Avni Tokur (avni tokuroglu)

 

 

Tabii ki sadece bulunla da kalmıyor Bayburt Belediyesi gurbetteki hemşerileri içinde daha rahat konaklamaları ve yöresel turizmin artırılması için yapılan Saklı Cennet adlı tesislerde bunun bir göstergesidir. Her ne kadar olsa da Dede Korkut şenliklerinin bir amacıda İl dışından gelen misafirlerimizle gurbet özlemini gidermek vesilesidir. Bayburt’lu hemşerilerimiz gurbette daha iyi tatil yapmaları için şehir parkını hizmete geçirmekte zamanla yarışarak, yol ve su çalışmalarına bu yıl hız vermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: GURBETTE, BAYBURTTA, OLMAK,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı