Yazı Detayı
07 Aralık 2016 - Çarşamba 09:30
 
Dillere Destan
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 


Yine bizleri biz yapan değerler hep dostlarımızdır. İşte bu değerli dostlardan biri Bayburt’un bağrından yetiştirdiği Şair, yazar ve politikacısı Cazim GÜRBÜZ. Her zaman olduğu gibi yine bir Dede Kokut Şenliklerinde kendisiyle tanışma fırsatı buldum, daha önceleri kendisiyle tanışmak eserlerine ulaşmak isterken gönlünden ne geçerse o da karşına çıkar derler işte bu vesile ile karşılaşmış olduk. Cazim GÜRBÜZ abimle Öğretmen evi bahçesinde hasbihal ettik kendisi de Bayburt sevdalısı, özü sözünü hatta gözü açtığında hep memleket adıyla, kokusuyla bütün benliğiyle adamış insandır. Bayburtlu olup da hele şair ve yazar olur tek düşünce öncelik ne olur tabii ki Bayburt sevdası olur. Onun çok geniş Bayburt hakkında bilgi kaynak hazinesine sahip kişiliği bulunmaktadır.  

 

Çünkü yazdığı yerel gazete ve ulusal basındaki yazılarını takip ediyorum da, milliyetçi kişiliği, ilginç tespitleri, geniş arşiv araştırmaları ve memleketin kültürel mirasını ışık tutacak çalışmaları bulunmaktadır. Kendisinin günümüz edebiyat dünyasına kazandırdığı biri birinden değerli eserleri bulunmaktadır. Bir gün işyerinde otururken bir koli kitap geldi. Tabii ki şaşırdım çünkü diğer şair ve yazar dostlarımızdan da geliyor ama bir koli içerisinde altı yedi kitap gönderen cömert bir abimiz Cazim GÜRBÜZ’den gelmişti.  

 

Geçenlerde kendisinin gönderdiği kitaplarla ilgili geç de olsa bir teşekkür yazıyım dedim birde baktım yeni bir eser daha yayınlanmış hemen onu alıyım da birlikte yazalım dedim. Kitap beklenen bir başlıklı ilginç Dillere Destanlar; içeriğine baktığımızda bütün konu başlıklarıyla yaşanmış tarihsel güncel konularda dahil artık günümüzde destanlaşmış olaylardır. Bunu her Türk gencin bu eseri okuyup bilinçlenmesi duyarlı bir toplum olma yönünde değer katmasıdır. Öyle dile kolay, bunca güzel bir eserden sonra bir de destanlaşmak var ya işte kitaptaki konularına göre okuduktan sonra; bize hep olayları anlattıktan sonra hani şöyle sesleniriz: ne olaylar anlattınız değil mi dillere destandı. Evet yanılmadınız gerçekten kitaptaki destanlar birbirinden tarihe mal olmuş konulardan seçilmiş diller destan bir eserdir. 
Eserde birbirini tamamlayan tarihi konulu destanla birlikte yine Bayburt temalı birçok destana da yer vermiştir. Son dönemde kendi hakkında bir çok kitap çıkan Deli Halit Paşa Destanı, Bayburtlu Ziver Oğlu Yüzbaşı Agah Destanı,  Ayrıca; 

 

  …. Bizim Köylerin Manzum Hikayesinde…şöyle tanıtır….! 
          “Çocukluk anılarımda gezdiler 
Eski harmanlarda tozdular 
Birde bizi yaz dediler. 
Yazdım… Onlar anı dallarında rengârenk çiçek 
Onlar tipleme değil hepisi gerçek. 
 

 

Birde;  …Bayburt Kır Çiçeklerin Künye Takdimi Destanı…. 
Bu topraktanım ya 
Uzaktım bunca yıl bu bezeklerden 
Bayburt kırlarında çiçek oyası 
Kara yeri sarmalayan levin bohçası 
 

 

Tüm çiçekler sordum özlemle: 
“Nasılsınız?” 
“Bayburt ol!” dediler “Sağ ol” yerine 
“Siz de hep Bayburt kokunuz” dedim 
Sözleştik bir yaz yine burada buluşup koklaşmaya. …..  
Bizde diyoruz; inşallah bir başka destanda daha buluşmak dileğiyle.  
 

 
Etiketler: Dillere, Destan,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı