Yazı Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 16:02
 
BİR VEFA’DA BAYBURT’TAN OLSUN
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Bayburt’ta hizmetleriyle halkın gönlünde yer tutan Eski Valimiz Sayın Ali Haydar Öner’in vefatı İlimizde de halk arasında üzüntü ile karşılandığını gözlemledik, birçok vatandaşımız hala kendisini rahmetle yâd ederek hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirmektedir. İşte önemli olan da budur; ne olursan olun, ne yaparsan kendine yaparsın misali, sonuçta insanlar mevki makamlarıyla değil, hizmetleriyle anılır.

 

Bundan yıllar önce Sayın Valim için Haber 69 Dergisinde yazdığım bir köşe yazımı kendisine bir vefa olarak adıyorum. Biz yazarların en önemli bir yanı da yazdığımız yazılar, imzaladığımız kitaplar ve imzalı aldığımız kitaplar bir gün gelir değeri farklı kazanır.

 

 

BİR GÖNÜLDÜ GELDİ GEÇTİ BİR RÜZGARDI ESTİ GEÇTİ

 

Büyüklerimizin bir sözü vardır: “Bayburt’a hakim olan, Anadolu’ya hakim olur, düşüncesiyle hareket eden Dede Korkut masallarındaki Oğuz beyleri Bayburt’u yurt edinmiş Anadolu’ya yayılmışlardır.” Evet yıllar sonrada olsa bunun gerçeği 1300 yıl önce Dede Korkut’la gördük, 21. Yüzyılda da bunu Sayın Valimiz Ali Haydar ÖNER’le gördük ; geçmişle övünüp geleceği önceden gören ufku geniş dünyası solmaz devlet adamı Sayın Valimiz Ali Haydar ÖNER Dede Korkut gibi düşünerek hem gönülleri fethetti hem de Anadolu’yu fethetme’ye başladı. Bunu Bor Kaymakamlığı, Erbaa Kaymakamlığı, Bayburt Valiliği ve sıra da başka bir fetih bölgesi Giresun Valiliği ve daha nice fetihler. Oysa Sayın Valimize buralar dar gelir yetmez diyorum; Çünkü O’nun gölünün açıklığını engin ufuklarda arayarak yönettiği bölgeleri ta ki bir zamanlar dünya ya hakim olan Türkler gibi Orta Asya’ya Dede Korkut’un Bayburt’ta Bamsı Beyrek’e bıraktığı izlerini Sayın Valimiz başlattığı Şölenlerle Türk Cumhuriyetlerine kadar götürerek bizleri buralarla tanıştırarak kültürümüzün ve yörelerimizin tanıtım ve gelişimi için büyük gayretler göstererek dünya ya açmıştır. 

 

Evet O tarihine bağlı, millet duygusu sağlam, milli birlik ve beraberliğe gönülden bağlı kültürlü insan 
idealini temsil eden, asil, kibar, ince, zarif ve bilgili olması ile özel ve örnek bir bütünlük teşkil eden; görevlerini aksatmadan yapan, insanlık ilişkilerine değer veren yöre halkına kolay kaynaşan kibar bir idareciydi.O memleketin her noktasını şehri, her ferdini hemşehri olarak kabul ederek; bulunduğu İlin bütün sorunlarını hep birlikte köylüsü-şehirlisi ve işadamlarıyla beraber devletin gücünün her zaman halkının yanın da olduğunu devlet halk ilişkileriyle pekiştirmiştir. 

 

Bayburt’un kendine has gelenek ve göreneklerine yine Sayın Valimiz sayesinde yaşatılmıştır. Anadolu insanın toplu olarak yaşam önemli bir yer tutar. Bu topluluklar aynı mahallelerde yaşayanların ailelerin komşuluk ve akraba ilişkileri sağlam temellere oturtulmuştur. Böylece birlik ve beraberlikle sevinçin, kederin ortaklaşa paylaşıldığı mahallere odaları geleneğini İlimize gelen devlet erkanından, bilim adamına, sanatçısından, özel misafirlerine kadar herkesi davetlerle adet ve töremizi ve yöresel yemeklerimizle yaşatan ve tanıtan kültür timsaliydi. Bayburt kültürünün gelecek kuşaklarına aktarılması için Bayburt Evi projesi, Öğretmen Evi ve Orman Evi gibi tesisler örnek çalışmalardı. Yine öz kültürümüz yöremiz milli kıyafetimiz olan Ehramın çeşitli süs eşyası olarak ta tanıtılmasına Eşi Leyla Hanımında bir kültür zarafetiyle tanıtılmasına yardımcı olmuştur. 

 

Ayrıca bir doğa ve çevre dostu, yeşil hayranı, ağaç sevdalısı, toprak kokusu ve temiz hava solunmasını seven Türkiye’nin sayılı TEMA VAKFI onur ödüllü Valimizdir. İlimiz onun ağaçlandırması sayesinde Aslan dağı ağaçlandırmasıyla geleceğimize paha biçilmez güzel bir miras bırakmıştır. Şehit Osman’dan Soğanlı’ ya, Bey Böyreğ’in Erenler’den ,Dedem Korkut’un otağı Masat’ı oradan Kop Kayak tesislerine Bayburt’u dört bir yandan birbiriyle kucaklayan yollarıyla ağ kurmuştur.
Yine yılmadı yorulmadı Bayburt kültürünün öne çıkması için büyük atılımlar yaparak diyebiliriz ki; son elli yıl içinde Bayburt Tarihinde edebiyat ve kültür alanında ki gelişmelerle bir çok eserler ortaya çıkmasında öncülük etmiştir. Bu eserler yıllar sonra da gelecek kuşaklara büyük bir kaynak olarak kalacaktır. 

 

Bu konu da başta şahsım Sayın Valimizin destek ve yardımlarıyla Bayburt’un edebiyatın da yer aldım. Çalışmalarımda başta derlediğim eserler de bana her zaman güven ve cesaret kaynağı olmuştur. Bu konudaki birçok engeli onun şahsi gayretleri sonucu aşarak bu günkü yerimi aldı.

 

Diyoruz ki Bayburt’ta yaptıkların Giresun’a yapacaklarının teminatıdır.
Onun içindir ki Şen Ol Sayın Valim Sen Şen Ol ki; Aslan Dağın, Kop Kayak Merkezi, Bilim Sanat Merkezi, Örnek Bayburt Evleri, Soğanlı Yayla Evi, Mahalle Odaları, Ehramım, Şehit Osman Tepesi, Ve daha niceleri Dedem Korkut Kopuz’uyla söyleyerek Şen Ol olacağız.
Şen ol Bayburt Şen ol sende nem kaldı. Yedi yılın sonunda bak neler kaldı.

Nahit İMAÇ

 
Etiketler: BİR, VEFA’DA, BAYBURT’TAN, OLSUN,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı