Yazı Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 15:33
 
BİR ELLERİ KALDI AKLIMDA (Bekir YEĞNİDEMİR)
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

Bir dost kelamı yine bir dost selamı ve yine bir dost kitabıyla birlikteyiz. Tokat’ın Zile’de hayata gözlerini açıp, hayatın bin bir türlü çemberinden dönen ve mücadeleci tutumuyla hayatla yoğrulan mümtaz insan, gönüller sultanı bir Şiir Baba diye bileceğiz büyüğümüz Bekir YEĞNİDEMİR abimiz. Yine her zaman olduğu gibi Niksar’da bir şiir etkinliğinde tanıştık, Bayburt’ta buluştuk, aynı yörenin örf, adet kültürüyle ortak özellikleri olan insanlarız. Onun için bu ortak özelliklerimiz edebiyat ve sanat yönünden de paylaştığımızdan daha çok bir araya geliyoruz. İşte Bekir YEĞNİDEMİR kendisiyle abi kardeş dertleşirken hayatı hikâyesini kendi ağzından dinlemek o kadar insanı etkiliyor ki; inanın sabaha kadar dinleyesi geliyor. Annesini küçük yaşta kaybetmenin hasreti, babasını kaybetmenin onun üzerindeki sorumlulukları öyle ki o yaşta annesini hayal olarak hatırlayıp o an ki ölümü hakkındaki anısı hala kulaklarımda gitmedi.

 

Sadece onunla kalmayıp dedik ya mücadeleci ve hayatın çemberi onun için nasıl dönüyor işte bundan sonra başlıyor. Küçük yaşta hem çalışıp, hem okumak ve bin bir sıkıntılarla yatılı okullarda okuyor ve dahası işte hayat yorma beni demiyor oysa Bekir YEĞNİDEMİR. Hayata atılıyor memuriyet hayatında da çeşitli etkinliklerle yaşama değer katıyor, daha sonra bazı kamu kurumlarındaki görevleriyle birlikte 1998 yılından bu yana Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğündeki görevinde 2017 Şubat ayında emekli oldu. O mütevazi kişiliğiyle dostlarına olan güven ve samimiyeti her geçen gün onunla daha yakın olmak, sohbet etmek, onun o gülen yüzündeki tebessümü görmek, candan yakın ilgisi bir başka özelliğidir.

 

Bekir YEĞNİDEMİR yeni çıkan şiir kitabı ismini anne hasreti çeken şiirinden alan Bir Elleri Kaldı Aklımda” adlı şiir kitabı okunmaya değer bir birinden güzel şiirlerden oluşur.  Kitapta başta annesine yazdığı şiir olmak üzere eşine, sevdiklerine, dostlarına, doğduğu şehre, doğaya, hayatında geniş yelpaze tutan bütün memleket aşkı ve manevi açıdan yazdığı şiirler onda bir başka duygular uyandırıyor. Şairler için hani derler ya İstanbul’a şiir yazmayan şair olamaz işte Bekir YEĞNİDEMİR İstanbul’a şiir yazan şairler kervanından biridir. Şairimiz çok yönlü sosyal ve kültürel etkinliklerinde bulunan bir kişi olarak başta kendi memleketi Tokat ve ilçelerinin bütün etkinliklerinde olmazsa olmazlarından olup; Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin aktif  üyelerinden biri kader arkadaşı başta Dernek Başkanı Remzi ZENGİN, Hasan AKAR, Mahmut HASGÜL ve Necati DOĞRU olmak üzere memleketlerinin kültür dehalarıyla Türkiye’ye tanıtıyorlar.  Ayrıca Türkiye’nin birçok yöresindeki çeşitli şiir programlarında katılım sağlamakla birlikte üyesi olduğu İLESAM’da birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır. Tokat’ta yayın hayatı sürdüren Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin yayını olan Kümbet Dergisinde köşe yazıları ve araştırmaları ile yine aynı derneğin Tokattan Mısralar adlı üç ciltlik şiir antolojisinde şiirleri ayrıca Azerbaycan “BUTA” Almanağında da şiirleri yayınlanmıştır. Diğer bir yandan da kızı Dilek YEĞNİDEMİR’de babasının yolunda yürüyen şiirleri bulunan şair yönlü biridir.

 

 

Bekir YEĞNİDEMİR’in şiirlerinden örnekler sunalım;

 

“Bir elleri kaldı aklımda

Yüzünü gördüm ayna gibi bir anda

Kader çizgileri uzun uzun alnında

Acı torbaları gözleri altında

Kirpik olmuş, hasret okları dizi dizi

Güneş yanığı yanakları

Mis gibi ANA kokan buram buram.”  İşte  ANA hayali  birde  yaşayamadığı çocukluğu;

 

 “Ne oyun oynamaya zamanım

 Ne de oyuncağım oldu

 Topmuş arabaymış

 Kim alacaktı!

 

Göklerim boş kaldı benim

      Uçurtmam yoktu…

Rengarenk kuyruğuna asılıp

  Yükselemedim göklere

     Meğer maviymiş!

Toprak, taht ve çamurlarla

Oyalandım hep….”          ve  memleketi ZİLE’ye

 

“Ola ki bir uyusam dalgın şadırvanında Ulu Cami’nin

Söner mi ateşi yüreğimin, hasretiyle yan

an Zile’min

Düşmüşse gölgesi minarenin hayli zaman sonra üstüme

 Uyansam düşten, Hüseyin ve Kadir Hafız’ın ezan sesine”  der bir şiirinde de ESER GİDERİZ’der

 

Bak gör ki, renkler solmakta gün be gün yüzümüzün

Kalmadı artık hiç kimselere hükmü sözümüzün

Rüzgar deriliklerini düzlemekte izimizin

Son demleri gayri bu aleme kısa iznimizin

Yar mendil sallayınca rüzgar olur eser gideriz. Daha nice şiir kitaplarında buluşmak dileğiyle.Ömrün uzun olsun ihtiyar delikanlı yüzün hep böyle güleç, gönlün neşe dolsun kelimelerin  her biri bir şiir olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

            

 
Etiketler: BİR, ELLERİ, KALDI, AKLIMDA, (Bekir, YEĞNİDEMİR),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı