Yazı Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 13:06
 
BAZI DOĞRULAR
Nazlı Aişe Daştan
bayburtsılagazetesi@hotmail.com
 
 

Değerli Okuyucularım, bu kere sizlere birkaç konuda seslenmek gereğini duyuyorum. Amacım bazı doğruları su yüzüne çıkartmak, bazılarınca yanlış bilinen bazı gerçekleri bilenlerle birlikte kafalarımızda yenilemektir..

 

Yazılan yazıların, söylenen sözlerin sadece söyleyeni, ya da yazanı tarafından söz olsun diye değil de, okuyucusuna bir şeyler kazandırsın, kafalarındaki soru işaretlerinin karşılık bulması için yazılıp – söylenmesi, bence en önemli olan yönüdür. Bu görüş doğrultusunda yazı yazmayı kendime yol edinmiş olduğumu da burada söylemiş olayım.
Dilerseniz, “Alemlere Rahmet olarak yaratılmış” olan Peygamber Efendimiz’le ilgili olarak söze başlayalım: Bakın, Hazreti Amine Anamız ölmeden önce biricik yavrusu Hazreti Muhammed Mustafa (S. A. V.)'e söylediği sözleri ne kadar derin bir anlam taşımaktadır: (1) 

 

“Ey, çekilen dehşetli Ölüm okundan, Allah'ın lütfûyle kurtulan zatın (Abdullah’ın) oğlu! 
Allah seni mübarek ve daim kılsın! Rüyamda gördüklerime göre Sen, ikram sahibi olan Allah tarafından insanoğullarına Helal ve Haramı bildirmek için Peygamber Gönderileceksin! 

 

Her yeni olan eskiyecek ve her şey yok olacaktır! Bende Öleceğim! Fakat Gam yemem! Çünkü temiz bir çocuk doğurdum. Dünyaya çok büyük, Hayırlı bir varlık bırakıyorum!..”
“Aişe binti Ebubekir Habibetü Habîbullah” (Ebubekir Kızı Aişe, Habibullah’ın Sevgilisi) diye başlayan Mü’minlerin annesinden “En Sevgiliyi”de dinlemiş olalım: 

 

“YUSUF’U GÖRDÜKLERİNDE BU BİR MELEKTİR DİYEN KADINLAR, BENİM EFENDİMİ GÖRSELERDİ HANÇERLERİNİ KALPLERİNE SAPLARDI.” (2) İşte böyle bir Peygamberin ümmetleri olarak bizler ne kadar sevinsek, Cenab - ı Hakk’a ne kadar dua etsek azdır..

 

SİGARA İÇMENİN KÖTÜLÜĞÜ

 

Çocuklara Mahsus Gazete’nin 28 Şubat 1317 (1901) gün, 310 sayılı, 6. Sahifesinde dile getirilen “Sigara Hakkında Fıkrat” ana başlıklı yazıda yaklaşık 116 yıl önce Osmanlı Türkiyesi döneminde yaşayan çocuklara, o günün ağzıyla bakın ne kadar güzel bir anlatımla, onların sigaradan – tütünden (kötü alışkanlıklardan) uzak durulmasını istemiş, sigaranın kötülüklerine yer vermiş. 
“Sigara içmek insaniyete yakışmayan bir şeydir. Dünyanın her tarafında insanların sigara içmeleri tamam eyledikden sonra yangınlar çoğalmışdır. Sigara aza – i nakide değil, amet’el vakitde sebeb olmakdadır. 
Sigara nezafeti maniadır. Bir günlük tütün parası bir günlük ekmek parasından pek çok fazladır. Sigarayı kendine eğlence ittihaz eylemek makul sayılmaz. Dünyada fiyatı en bahalı olan şey tütündür. Ne kadar ucuz olsa bile.
Sigara zihne keşayiş vermez, belki aks-ı amel icra eder. Göğüs hastalıklarının en birinci sebebi sigaradır. Sigara içmeyenler meyanında maade rahatsızlığına girfetar olanlar enderdir. Sigara içmeyenler, içenlerden daima bizar olurlar. Tütünün en iyiside en fenası kadar mızırdır.

 

Sigara en nafi’i bir taamın lezzetini imha, nefsini izale eder. Dünyada en abes bir şey varsa oda sigaradır. Ekmek parasından evvel tütün parası düşünen adamlara cidden acımalıdır. Sigara öyle bir şeydirki insanlar onu hem içerler hemde içdiklerinden dolayı kendi kendilerini Tayyib eylerler. Sigaranın fenalığını itiraf etmeyen yokdur. Sigara çocuklar için en müessir ve müdhiş bir zehirdir. Tütün insana mahsus bir şey değildir.” (3)

 

SULTAN VAHİDETTİN’İN ÜLKESİNDEN AYRILIŞI

 

İşgalci güçlerin altında bulunan İstanbul’da sarayda (kendi evinde) tutsak durumda olan Sultan Mehmed Vahidettin, “Anadolu Harekatı”na da yararı dokunsun diye, canından çok sevdiği Ülkesinde iki başlılık ortadan kalksın, Millet birbirini yemesin; güçlerini birleştirip, düşmana yönlendirsin diye tahtını bırakıp, buradan uzaklaşmak gereğini duymuşdu.
Sultan’ın yazdığı mektup ise o günlerden günümüze çok önemli bir ibret belgesi olarak kalmuş bulunmaktadır. Sultan kısa öz mektubunda şöyle demekteydi: 

 

“Dersaadet İşgal Orduları Başkumandanı General Harington Cenaplarına, İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere Devleti Fahimesine iltica ve bir an evvel İstanbul’dan mahalli ahara naklimi talep ederim Efendim.
16 – Teşrinisani – 1922 Halife-i Müslimin Mehmed Vahidettin” (4)

 

BİZ NEREDE İDİK?..

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa Mersin’e gider; şehri gezerken, gördüğü gösterişli (büyük) yapıları birer birer sorar; “.. - Bu köşk kimin? – Kirkor’un… - Ya şu koca bina? - Yargo’nun… - Ya şu? – Salomon’un..”
ATATÜRK bu durum karşısında sinirlenip, bağırır: “.. – Onlar bu binaları yaparken ya siz nerede idiniz?..” Orada bulunanlardan ses çıkmaz; köylü bir çiftçi vatandaş olduğu belli olan aksakallı bir ihtiyar karşılık verir: “… Biz mi nerede idik? Biz Yemen’de, Tuna Boyları’nda, Balkanlar’da, Arnavutluk Dağları’nda, Kafkasya’da, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk Paşam!..” (5) 
Değişik konularda buluşmak ümidiyle herkese saygılar sunarım.

 

KAYNAKÇA: 
(1 )Kördüğüm..
(2) la edrî.
(3) BVB..
(4) BVB
(5) Demokrat Gümüşhane,24 Aralık 2014 Çarşamba, Anadolu’da Fakir Olmak, Mevlüt ERGİN

 
Etiketler: BAZI, DOĞRULAR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı