Yazı Detayı
25 Nisan 2016 - Pazartesi 12:47
 
BAYBURT’UN BİR “KOR İLAM’I VARDI
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 

 

     Bayburt’un bir “Kor İlam”ı vardı. Evet, 9 Eylül 2015 Çarşamba günü aramızdan ayrılmış bulunan büyük dayım İlhan DÖVER Efendi’den söz etmek istiyorum sizlere… O yaşadığı süre içerisinde kendisinden “Kor İlam” olarak söz ettirmişti...

 

     İlham DÖYER, “Bayburt’ta İz Bırakanlar Ansiklopedisi (BİBA)”ne hangi özelliğinden ötürü girebilmiş ti? Onun nasıl bir özelliği vardı? Bütün bunları dile getirmeden önce Rahmetli büyük dayımı dilerseniz sizlere bir kere daha tanıtmaya çalışayım.

 

     Öncelikle şu sözümü yeniden dile getirmek istiyorum: Rahmetli “.. İlhan DÖYER Efendi’nin büyük dayım olması nedeniyle kendisiyle hep onur duydum.” Evet onun dürüstlüğünü, cömertliğini hiç unutmayacağım yaşadığım sürece..

  

   Hiç unutamam; elinde, şu an tam olarak anlatamayacağım güzellikte bir kat çocuk elbisesi bulunmaktaydı. Bu güzel kat elbiseyi sol kolunun üzerinde sergilercesine koyup, onu satarak “beş – on kuruş” kazanmanın yolunda olduğunu çok iyi biliyoruz.

 

    Çocukluk ya, beş – altı yıldır gurbette olan babasını bile tanımayan ablasının oğluydum ya.. Bir anda, benim o elbiseye bakışımı görüp, o kazancını hiçe sayarak, yaşantım boyunca giyeceğim ilk kat elbiseyi bana giyindirecekti.

 

     O anımı hiç unutabilir miyim?.. Şu an altmışaltı yaşına girmiş bulunduğuma göre, demek ki tam elli yıl kadar önce yaşanmıştı bu güzel olay..

 

     Dayımın başı hep dikti; dik yürüdü, kimsenin varlığından, ya da kendisinin darlığından hiç mi hiç etkilenmedi. O, Bayburt’ta yaşadığı dönemde kendisini sevdirmiş, yalnızlığı ise ayaklarına dolanan en büyük eksikliği olmuştu.

 

 

    Bayburtlu, dayımı ilk olarak o mübarek ayda Ramazan topunu atmasıyla tanımıştı. Gözünün birinin kör olması da daha çocukluğunda yaptığı özel “Ramazan Topu”nu Şehit Osman Dağı’nda arkadaşlarınca yanlışlıkla ateşlemesiyle ilgiliydi. Ondan ötürü kendisine “Kor İlam” deniliyor, o ise bundan hiç mi hiç alınganlık yapmıyor, sürekli espirileriyle çevresinde kendisini sevdirmesini bilirdi..

 

     Rahmetli anam Tevhide Hanım, büyük dayım İlhan (DÖYER) Efendi’nin, kendi “Ramazan Topu”nu yapıp, onunla uğraşma sevdasının kendisine ana dedesi Salıpçı Dursun (SEVİG) Efendi’den geçme olduğunu söylerdi.

 

     Oldukça onurlu bir kişiydi. Hiç kimsenin malında gözü yoktu. Bayburt’ta onu tanıyıp ta, sevmeyen hiç kimse yok gibiydi. Hiçbir okulda okumamıştı İlhan Dayım. O “Hayat Üniversitesi”nde epeyce bir şeyler öğrenmişti. “Hazır cevap”lılığı ise en büyük özelliğiydi.

 

     Bizler burada İlhan DÖYER Efendi’den dayımız olduğu için değil, Bayburt’un önde gelen bir nükte ustası olduğu için kendisinden söz etmeyi gerekli gördük. Rahmetli Dayım, 22.11.1933 günü Bayburt’un Uzungazi Mahallesi’nde doğdu. Babası: Kalaycı Fevzi Usta, Anası ise: Yaşar Hanımdır.

 

    BEN GÖRDÜĞÜMÜ SÖYLERİM

 

     1971, ya da 1972 yılındaydı… Ben Gümüşhane Erkek Öğretmen Okulu’nda okuyorum. İlham Dayım da buradaki hapishanede yatıyor…

 

     Kendisini ziyarete gittim.

 

     Ona yüklenmek istenen suçla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktu; bu durumu herkes biliyordu. Bayburt’a da kimse bu duruma inanmıyordu. Kendisine neden burada tutulduğunu sordum.

 

     - Veysel, mahkeme de bu duruma inanmıyor; Reis bana dedi ki: ‘İlhan Oğlum, biz senin bu işle ilginin olmadığını biliyoruz. Sen arkadaşını koruduğun için buradasın. Gel doğrusunu söyle; - o sıra yanımızda bulunan çocuk, o çocuktu-  de, seni hemen bırakacağım.’ dedi.

 

     Bu durum üzerine ağlayarak dayıma dedim ki:

 

     - Dayı, o ki Reis sana öyle dedi; sende deki: ‘Evet o çocuktu’ kurtul..

 

     - Hayır oğlum; ben o pisliği sevmem; o kişinin sürekli pislikler yaptığını da bilirim ama o işi ya o yapmamışsa, ben nasıl onu söyleyip de, onun kanına girerim.  Ya o değilse benim halim ne olur?

 

     Benim gördüğüm çocukta zaten onun oğlu (…..) idi. Ben kurtaracağım diye yalan söyleyemem. Çokta o pisligin teki ama, ben gördüğümü söylerim.” dedi. 

 

     Böylece BİR HİÇ UĞRUNA yıllar boyu “pisi pisine” yattı!

 

 

 BAYBURT CUMHURİYET SAVCISINA KARABORSA SİGARA SATIŞIM

 

     Rahmetli büyük dayıma, bana güzel bir anısını anlatmasını isteyince, güle güle şu güzel anısını anlattı:          

 

     Cumhuriyet Savcısı, birkaç aydır yeni gelmiş Bayburt’a. Kendisini daha tanımamışım. Bende bir gün Samsun (sigarası) satiram. 9 liralık sigarayı 10 liradan satiram…

 

     Piyasada sigara bulunmuyor; tam Hükümet Konağı’nın önündeki yolun ortasından (Cumhuriyet Caddesi’nden) gidiyorum; beni çağırdı:

 

     - Ne satıyorsun? dedi; bende:

 

     - Görmirmisen, Samsun sigarası satiram. dedim.

 

     - Öyle ise bana iki paket ver. dedi. Bende tutup iki paket sigarayı ona uzattım… O arada  yirmi lirayı da bana verdi tabi.  Bekliyor….

 

     - Nehe beklirsen?.. dedim.

 

     - 20 lira verdim; iki sigara 18 lira eder; üstünü, iki lirayı geri ver. dedi. 

 

     - Hele get, hele get. Havahan alursan.. dedim; adam gitti…

 

     Hükümet Konağı’na giriyor; içeri girince altta sola dönüldüğünde ince bir oda var ya, orası Savcılığın yeriydi; oraya girip, polisleri çağırarak, pencereden beni gösterip, onlara: “Şu karşıdaki adamı yakalayıp bana getirin.” diyor…    

 

     Polisler geldiler yanıma:

 

     - Biraz gelir misin bizimle? dediler, gittim. Odadan içeri girince şaşırıp kaldım; biraz önce sigara sattığım kişi oradaydı. Yani Bayburt Cumhuriyet Savcısı’na karaborsa sigara satmışım…

 

     - Sen karaborsa sigara satarsın öylemi?.. diyince:

 

     - Evet efendim.. dedim. O ne dediyse ben hep kafamı sallayıp, ‘Evet Efendim.’ diyip, suçumu itiraf ettim.. Adam şaşırıp kaldı. Beni yukarıya (kotese) göndermek istediğini ima ederek, “Hayır” demem için olmadı beni ikna edemedi.

 

     Adamcağız üzüldü; istemeye istemeyi polislere beni tutuklayıp, hapise götürmelerini emretti…

 

     Tam polislerle dışarı çıktığımızda, baktım ki işler ciddiye gidiyor; polislere dönerek dedim ki:

 

     - Bir saniye, beni Cumhuriyet Savcısının yanına bir daha çıkarır mısınız? Bir diyeceğim var. Adamlar makul karşıladılar, Cumhuriyet Savcısına durumu ilettiler. Ben kapıyı vurup içeriye girdim.

 

     - Ne var Kor İlam? dedi bana.  Belli ki tanıtmışlar beni ona. Dedim ki:

 

     - Sayın Savcım, bir durumu sana unuttum söylemeyi. Ben bu işi yeni değil; aylardır yapıyorum!.. Onu söylemek için geldim. Bu sözüm üzerine polisleri çağırıp:

 

     - Atın bu adamı dışarı. Bu benimle dalga geçiyor! Bende üzülüyordum.. dedi.

    

         PİS BOĞAZ!..

 

      Günü gününe 22 Ekim 2003 Çarşamba..

 

     İlhan Dayımla birlikte Bayburt Yakutiye Camii’nin karşısındaki çay ocağında bir masanın çevresinde otururken, Öğretmen ………(YILMAZ) selam verip geçti.

 

     Bayburt Sağlık İl Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğü’nden Emekli; aynı mahalleden arkadaşım olan Murat KURDAL:

 

     - Vola, bu Hoca sehen nasıl da benzir… dedi. Ben de Dayıma dönerek:

 

     - Tabi benzer… (Dayıma dönerek) Dayı, bu “Gıda Bekir”in oğlu. Ben onun anasından emmişem… dedim. Dayım uzunca bir süre sessiz kalıp, ardından tok bir sesle:

 

     -  P(.ğ)is boğaz!.. dedi. 

 

 

    AFFET YA RABB’İM...

 

     Ölümünden bir gece önce, büyük ablası (ANAM) Tevhide (GİDER) Hanım’ın evinde bulunduğu bir anda:

 

      “- ALLAH’ım!.. Sen ne emrettiysen ben hep tersini yaptım; ben Senin yanına ne yüzünen gelirem?.. Affet beni Ya RABB’im.. (*)” dedi.

 

     Allah garip dayıma gani gani Rahmet eylesin. Okuyan herkesten dileğim, bu Garip kişinin ruhu için bir Fatiha okumanız.. Allah hepinizden razı olsun.

 

 

     (*) (ALLAH’IM SENİN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRMEDİM; SENİN YANINA HANGİ YÜZLE GELECEĞİM!..)

 
Etiketler: BAYBURT’UN, BİR, “KOR, İLAM’I, VARDI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı