Yazı Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 11:10
 
ASIL MESELE GERÇEK DAVAYA ADAM OLABİLMEK
Mahmut Temel
mahmut.tml16@outlook.com
 
 

Sosyal hayatta, siyasette belki de en çok duyduğumuz kelimedir dava. Herkesin kendine göre bir tanımlaması vardır. Dava, sözlükte; gerçekleşmesi için çalışılan fikir, ülkü, şeklinde geçmektedir. Herkesin gerçekleşmesini istediği, uğrunda mücadele verdiği, gerek batıl, gerek hak,  mutlaka bir şeyler vardır. Görüşler ve idealler farklı olabilir. Bize mantıksız gelen bir fikir başka birine göre hayat felsefesi sayılabilir. Bazen televizyonlarda ya da gazetelerde görürüz; adam tuttuğu futbol takımı için sokakları yakmış veya sevdiği kız için intihar etmiş.  Neden? Çünkü inandığı bir fikir, bir değer, bir düşünce var ve bu uğurda kendini feda etmekten çekinmiyor.  Bu adam inancı yanlış bile olsa inanmış ve bu inancının gereğini yapmak için gerekiyorsa ölümü bile göze aldığını görüyoruz.

 

       Peki, biz Müslümanlar inandığımız değerler ve hedefler uğruna kendimizi feda etmeye hazır mıyız? Bırakın kendimizi feda etmeyi inandığımız değerleri hayata geçirmeye, yaşamaya çalışıyor muyuz?  Bu noktada ciddi manada mücadele eden acaba gerçekte kaç dava adamı var? Maalesef çok az… Zaten fazla olsaydı eğer İslam âlemi bu gün bu konumda olmazdı. İslam coğrafyaları kan ağlamaz, her köşe başında bir Müslüman katledilmezdi. Bunun bence en büyük sebebi biz Müslümanların İslam davasını gereği gibi algılayamadığımızdandır. Müslüman için dini aynı zamanda davasıdır. Yani o, hiçbir zaman iman ettiği ve gereklerini yerine getirmekle sorumlu olduğu dininin, hem kendisi için hem de bütün insanlık için temel bir dava olduğunu hatırından çıkarmaz.  Müslümanların davalarının ne olduğunu ve davalarının gereği olarak hayat içerisinde davaları için tüm güçleriyle mücadele etmeleri gerektiğinin bilincinin uyanmasına vesile olacak adımlar atılmalıdır. Herkes gücü yettiğince bu davayı omuzlamak zorundadır.  Gençlik idealizm ve dinamizmiyle toplumsal değişimin motor gücüdür. Bu sebepten her dava gençlik üzerinden yol almaya çalışır. Çünkü en yalın haliyle gençlik gelecektir. Bunun için de öncelikle İslam şuuru ile hareket eden, fikri düşünceleri ehl-i sünnet üzere olan kuran ve sünneti kendisine temel alan dava adamı gençler yetiştirmek gerekiyor.

 

         Dava adamı olabilmek öyle basit veya kolay bir şey değildir. Dava edinmenin ve dava adamı olmanın kendi içinde özel görev ve sorumlulukları vardır. Bir genç İnandığı davanın ne olduğunu iyi araştırmalı, öğrenmeli ve kavramalıdır. Çünkü dava bir manadır ve bu mananın şuuru ve bilincine vakıf olmak gerekir.

 

        İslam davasına hizmet edebilecek, Müslüman coğrafyaya umut olabilecek, bir dava adamında olması gereken profili naçizane çizmeye çalışacağım;

 1. Dava adamı, Allah ve Resulü’nün önüne hiçbir şeyi geçirmeyen, itikadı ve fikri düşünceleri sağlam, İslam’ın emir ve yasaklarına riayet eden kişidir.
 2. Dava adamı, hayatın her cephesinde İslam’ın metodunu uygulayarak insanları Allah (c.c.)’a kul olmaya davet edendir.
 3.  Dava adamı, kendi davasını insanlara kabul ettirmek için bizzat amelini şahit gösterendir.
 4. Dava adamı Kesinlikle satın alınamayan, çirkin emeller için kullanılmayan, fitneye alet olmayan, terör ve anarşiye figüran olmayan, asla tahriklere kapılmayan, rüzgâra göre yön değiştirmeyen kişidir.
 5. Dava adamı, amellerin boşa gitmesine sebep olan her türlü davranıştan ve özellikle riya ve gösterişten kaçınandır.
 6. Dava adamı nefsini yenen, terbiye eden ve iradesini eğitendir. 
 7. Dava adamı, İşlenen cürüm, hata ve yanlışlardan sonra muhakkak tövbe eden; tövbeleri çokça kabul buyuran Allah Teâlâ’nın af, mağfiret ve rahmetinden ümit kesmeyendir.
 8. Dava adamı, Kardeşlerinin dertleriyle dertlenen, sorunlarıyla hemhal olan ve özellikle de Din-i Mubin’in selameti yolunda istek ve arzuyla çalışandır.
 9. Dava adamı, her gece yatmadan evvel nefsini muhasebeye çeken, işlediği cürümlerden tövbe ve yaptıkları iyilikler için de şükür edendir.
 10.  Dava adamı, gittiği ortamlara uyan değil, ortamları, İslam’ın yön veren ve yol gösteren hakikatlerine uyduran olmalıdır.
 11.  Dava adamı, sürekli araştıran ve kendini her anlamda yetiştirmeye çalışandır.
 12.  Dava adamı, geçmişini bilen, gereken konularda ders çıkarıp geleceğe sağlam adımlar atandır.
 13.  Dava adamı, aklını ve iradesini hiç kimseye kiraya vermeyen ve sorgulayandır.
 14.  Dava adamı, her ne ortamda olursa olsun haksızlığa karşı göz yummayan, her daim hakkı savunan ve zalime karşı mazlumun yanında olandır.
 15.   Dava adamı, ne yaptığını ve yapacağını çok iyi bilen biridir. Düşünür, istişare eder, planlar, sonra yapar ve ömrünü yap-sök ile tüketmez. 
 16.  Dava adamı başkalarının açığını aramaz, insanların ayıbını yüzüne vurmaz.
 17.   Dava adamı, şantajla montajla bir yerlere gelmeye çalışmaz.
 18.   Dava adamı, bilmediği konuda ahkâm kesmez, gereksiz muhabbetlere girmez.
 19.   Dava adamı, hiç kimseye tutamayacağı sözler vermez.
 20.   Dava adamı, insanların yüzüne söyleyemeyeceği şeyleri o kişinin arkasından konuşmaz.
 21.   Dava adamı, gözüyle görüp kulağıyla duyarak şahit olmadığı hiçbir konuda yargısız infaz yapmaz, hüküm vermez.
 22.   Dava adamı, haramla helali karıştırmaz, kul hakkına bulaşmaz.

 

        Dava adamı olmak için çok zeki yahut çok kuvvetli veyahut çok zengin olmaya gerek yoktur. Dava adamı olmak için her şeyden önce kişinin davasında samimi olması gereklidir. Dava adamlığında samimiyet esas ve temelidir. Davasına karşı samimi olmayanlar asla dava adamı olamazlar. Dava adamlığı söylemi yapanların gerçek dava adamları olup olmadıkları davaları uğrunda harcadıklarıyla, terk ettikleriyle, paylaştıklarıyla, fedakârlıklarıyla, gayretleriyle ve destekledikleriyle bilinir.

 

     Rabbim bizlere samimi birer dava adamı olabilmeyi nasip etsin. Dava adamıyım deyip gerek söylemleriyle gerek yaşantısıyla bizlere ve davaya zarar verenlerin şerrinden de emin kılsın inşALLAH!

 

 

 
Etiketler: ASIL, MESELE, GERÇEK, DAVAYA, ADAM, OLABİLMEK,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı