Yazı Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 10:24
 
ANILAN ANILAR
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 

“Anılan Anılar” başlıklı bir günlüğüm geçti elime.. Dolmakalem ile yazmışım tam olarak bilemediğim yıllarda.. Öyle sanıyorum ki, bu kırıntı anılarımı 1966 yılında, ya da peşine gelen yıllarda yazmış olmalıyım..
 

 

Bilenler bilirler, elimden geldiğince bir bağlaç olan “ve” sözcüğüne yer vermem; yerine <,> yerleştiririm; bunun Türkçe söz diziminde yararlı olduğuna inanırım. Bir başka durum ise bir Türkçe sevdalısı olarak, elimden geldiğince, özellikle yazı dilinde Türkçe sözcüklere yer vermek için elimden geleni yaparım..
 

 

Elime geçen bu kırpıntı anılarımı görünce, çok az bir değişiklik dışında, olduğu gibi sizlerle paylaşmanın daha iyi olacağı yönünde bir düşünceyle burada yayınlamak gereğini duydum. Öyle ya, o günlerde ki kafamla nasıl düşlemiş isem, bugün o düşlerimden ayrılmadan birlikte bazı araştırmaları da yapmış oluruz diye düşündüm.
 

 

Bu düşüncelerle, yedi küçük yapraktan oluşan bu anılarımla İnşallah sizleri sıkmamış olurum diye düşünüp, aşağıda paylaşımımı yapmış bulunmaktayım. İnşallah beğenirsiniz diye de dua ediyorum. Allah’a emanet olun. 
 

 

YAPTIĞIM İŞLERİN SIRASI ŞÖYLEDİR:

 

İlk iş hayatına Şavkı Usta’dan başladım; bu iş kunduracılıktı. İki sene çalıştım ve ustam geçimsizlik yüzünden İstanbul’a gittiler ve ben bir sene de başka bir ustada daha çalıştım; haftalığımı 25’den 50’ye, ve ondan 125 kuruşa ve bu sıra ustam 250 kuruş vermeye başlamıştı; fakat çıktım.
 

 

Ondan sonra marangoz Ali Usta’da çalıştım (bir sene); gündelik 15 – 25 kuruş yemem beraber.
Oradan da bir sene sonra çıktım ve Ali BIRNI’nın yanına hodak gittim. Bir sene de orada kaldım; 20 demürli tahıl aldım ve çıktım. İlk dışarıda çalıştığım da budur (Haşıya). Buradan da çıktığım da bir sene de Bayburt Orman Fidanlığı’nda (Levür’de) çalıştım. Değirmen harkını yaptık; gündelik sağlam (kesirlerden ayrı) 1,5 liraydı.
Buradan da çıkınca Bayburt Belediyesi’nde iki sene amele olarak çalıştım; babama her dört ayda 1.000 lira verdim; fakat bunlar bana çok azdı ama iş yok ki göresin; ne fabrika, ne de iş .. Boyum küçük ama işimin büyük olduğunu kim bilecek..
 

 

OKUL DA ŞÖYLEDİR:

 

İlk okulum Şair Zihni Okulu’dur; bu sırada babam beş senedir gurbete gitmiş… Ben anamla beraber bir kozukta duruyoruz. Ben babamın yüzünü değil, kaldı ki adını bile bilmiyordum. 
Annem beni okula götürdü; bir kadın öğretmen karşıladı ve yaşımın küçüklüğünden dolayı almak istemiyordu. Velhasıl zorla beni okula aldılar.
 

 

Çocukların elinde kalmıştım; bana vuruyor ve sövüyorlardı; ben se: - Ne olir!.. Yetim mi bulduz beni?.. diye ağlardım. Zaten hiçbir şey de bilmeden – harfleri bile tanımadan iki sene gidip geldim ve karnede vermediler (kayıtsızdım) nihayet Kerim (İhsan) emim beni Cumhuriyet İlkokulu’na kaydettirdi.
Burada bir sene sınıfta kaldım; ikinci sene 2. Sınıfa geçtim; bu sınıfta öğretmenimiz sınıfta koydu ve dört senede 2. Sınıfı bitirdim ve 3. Sınıfa geçtim. Bu iki sene (2. – 3. Sınıflar) ki öğretmenim Şakir Bey’di. Bunun zamanında okulun işlerine öyle bağlanmıştım ki, Öğretmenim bana birçok dileklerde bulunurdu ve resime çok önem verdiğimden, (bana) resim defterimi hep o alırdı; diğerlerinden de aldığı çoktur. 
 

 

Neyse, 3’ü de geçince dördüncü sınıfta çok acayip gelen derslerle karşılaştım ve sonra - sonra alışınca derslerin zevkine doyamazdım; hele ki coğrafyadan ve haritadan.. Bu seneki öğretmenimiz ise Hasan (TÜRKER) Bey’di. Bize Pazar günleri bile ders gördürürdü. Bilhassa matematikten. 
Nihayet dördü bir hayla atlattıktan sonra 5’inci sınıfa geldik. Artık o okula misafir olmuştuk. Nihayet o sene de geçti ve ben diplomayı alınca çok derecesiz sevinmiştim. Hele o öğretmen ve arkadaşlardan ayrılacağımızı da göz önünde tutunca sanki bir çılgına dönerdim. Ne çıkar o günler hep kayboldu; öğretmenlerden de ayrıldık, arkadaşlardan da ve hatta okuldan bile..
 

 

O günler, o günler.. Evet elveda dedik o günlere .. Şimdi kayıt tekrar başladı, numaram 967 iken, 22 olmuştu. Ne tesadüftü, bu benim Levür’deki numaramlan aynısıydı.
Birinci sınıfta çaresiz bir sene kaldım ve ikinci sene bir matematikten ihmalimi vererek geçtim. Şimdi 2’nci sınıfta ise iş biraz karışık (6) zayıf var ve 2. Devre ise bir matematikten ihmalim var.
 

 

KOLLARDAKİ ÖDEVLERİM:

 

İlk olarak 4. Sınıfta öğretmenim olan Hasan (TÜRKER) Bey benim harita ve tabiat deneylerini, bilhassa pil ve ampüllere olan hevesimden dolayı beni müzeye başkan olarak koymuştu. 
 

 

Bu sıra öğretmenim gibi bir selahiyetim vardı, anahtar bende idi. Üç arkadaş ise benim yardımımda bulunurlardı. Müzede ne yoktu ki?.. Hayvanlardan – tablolardan, tabiat tablo ve aletlerden hepsi.. Ve daha neler neler..
Okul bitince o günlerde uzaklaştı. Ve nihayet Orta okulda (Bayburt Ortaokulu) Kitaplık Kolu’na seçilmek istedimse de muvaffak olamadım ve çaresiz Bahçe Kolu’na seçildim. Bundan sonra da daha hiçbir kola girmedim.
Bir çok defa mümessilliğe girmemi istedilerse de girmedim.
 

 

Şakir Bey zamanında sınıfın en çalışkanları arasındayken, öyle ki 5 – 6 tane benim emrime bırakılmış talebe vardı. Onlara öğretir, yazdırır, hatta ve hatta döverdim. Bir tek yol (?) hariç fakat durumu yine ben söylerdim.
Öğretmenim çalışmamıza şöyle derdi: “- Anlaşıldı tembellik bastı, senin hakkından Veysel gelir; geç onun yanına. Sözünden de dışarı çıkma!..” Sonra bana dönerek, “- Al oğlum şunu da bir iyi çalıştır. Çalışmayanı teneffüse bile koyma..”
O sıra çocuklar bana “Öğretmenim” veya “Ğelfe” derdiler. Nihayet bu masa meselesi 4 ve 5’te de geldi. Biz önce bir masada otururken öğretmen çalışkanları ayıracağı ve her masaya bir isim vereceğini (söyledi), bunun üzerine çalıştık ve bizi ayırdı bir masaya ve adına <<FATİH>> Masası dedi.
 

 

Çocuklar Başkan beni seçtiler (Masa Başkanlığı her hafta değişirdi fakat ben hiç değişmedim. Daha sonra masanın hem Sözcüsü ve hem de Başkanı olmuştum. Derste konuları savunmalarını şimdi bana, “-Yazmayı bana sen öğrettin..” diyen çoktur.
 

 

1966’DA BELEDİYE DE ÇALIŞTIĞIM ZAMAN:

 

Bir haftada gece ve gündüz devamlı olarak İtfaiye de çalıştım ve sokakları suyla hortum elimizde olduğu halde yıkardık. 
Bir gün su almaya gittiğimiz sırada bir kişi koşa koşa geldi, bize haber verdi. Ve hemen dolunca atladık üstüne ve gaza bastık. İtfaiye’nin (yapının) önünde durduk maske, şapka, balta ve eşyalarımızı almamızla dönmemiz bir oldu ve düdük çala çala gidiyorduk. 
 

 

İtfaiyenin bu acı düdüğünü duyan herkes bize yol veriyor ve bazıları da, “İcat edenlerden ve buraya sokanlardan Allah razı olsun.” diyorlardı. Ve nihayet Şingah’ın yokuşu son sürat çıktık ve bir bacayı alışmış olarak gördük; herkes söndürmeye çalışıyorlardı ama kovalarla sönecek yangına hiç benzemiyordu.
 

 

“Rap!” diye duran itfaiyeden hemen atlayıp, derhal yandaki hortumları çıkarıp ileri doğru yuvarladık ve bir tane daha attık; o sıra Çavuş Şoför şaşmış daha yeni iniyordu ve o da inince işimizi idare etti. 
Halk iki bini geçmişti ve hatta sonra daha da çoğaldı. Ve nihayet otları söndürdük ve bize ikramlarda bulundular. Ekibimiz şöyle idi: Ahmet Abi **, Seyfi Ağabeyi *, Ben (Veysel GİDER) *, Şakir *, Halil * 
İşte bu işimize şaşan, çabukluğumuzdan ateşe aman vermeden su – kül, toprak dökerek söndürmemiz O’nu büsbütün şaşırtmıştı.
 

 

Ve bize, “- Çocuklar, şimdi gider hortumları yıkar ve size de iki gün istirahat !.. Görülmemiş bir ekipsiniz siz..” dedi. Ve alkışlar, bağrışmalar arasında “HII HIĞIM HUUUUUĞİM” diye çalan düdükle oradan ayrıldık ..
(**) Çavuş ve şoför, (*) Ekip yürütenler.

 
Etiketler: ANILAN, ANILAR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı