Yazı Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 12:17
 
ALGORİTMİK AFORİZMALAR GÜZEL SÖZLERDEN ÖRNEKLER
Nahit İmaç
bayburtsila@hotmail.com
 
 

 Yeni yılda yeni eserlerle buluşuyoruz, bu yıl yine Tarık TORUN’la beraberiz günler ne çabuk geçiyor geçen yıl bu zamanda yine çok kıymetli hemşerimden bir kitap gelmişti ve hemen okuyup düşüncelerimizi yazmıştık “Aşkın Kalbi” adlı eser idi. Öyle hızlı zaman işliyor ki onun hiç nefes alası yok sanki; hemen tam bir yıl sonra ayni gün ve saatte yeni bir eserle buluştuk, şimdi ki eserin adı“ALGORİTMİK AFORİZMALAR” kendisi edebiyata o kadar aşina bir şair ki; hemen her gün bir şiir yazıyor, bir deneme yazıyor boş bir günü yok sayılır. Her insanın belli bir uğraşısı olur boş zamanında diğer uğraşılarla ilgilenir. Ama Tarık TORUN gönlü o kadar dolu, kanı o kadar kaynıyor, nabzı o kadar atıyor ki; gel gör ki onun boş zamanı hiç yok gibi hep yazar, hep okur onun hafızası ilimle edebiyatla yoğrulmuş insanlara bir şeyler aktarmak istiyor.

 

 

Tarık TORUN eğitimci olması hasebiyle de, kendini eğitim ve öğretimci olarak topluma kültür ve edebiyat adına bir takım hizmetler vermektedir. Kendisi bunu daha iyi ifade etmektedir. …”Sevgili okuyucu kardeşim! Senin bir iki saat içinde sıkılmadan okuyacağın bu kitap için ben üç farklı üniversite, on binlerce kitap, yüzbinlerce sayfa okudum. Hala da okuyor ve eğitimin içindeyim. Bu kitabı oluştura bilmek için gündüzler az geldi geceleri de ona ekledim. Yetinmedim çeyrek asırdan fazla MEB’in farklı birimlerinde görev yaptım. Daha da yetinmedim kendimi bildim bileli edebi ve kültürel çevreye hep  yakın oldum. Emin ol ki ey okuyucu kardeşim! Bu kitapta mutlaka seni ilgilendiren bir şeyler vardır. Ama bu gün ama yarın.” Evet mutlaka bu kitabın içindeki vecize sözlerden, deyimlerden ve hatta cümlelerden kendimize birazcık pay çıkaracağız, hayatta insanlara bir şeyler söylemek isteyip de söyleyemediğimiz veya söylemek isteyip bir türlü bulamadığımız konuları içerden sözler işte bunda var.

 

 

 Öyle güzel sözler var ki; “Aşk ve Hicran, Zaman ve Mekan, Amel ve İman, İlim ve İrfan, İnsan ve Hayvan, Dava ve aksiyon, Gönül ve Vicdan, Edep ve Erkan, Can.ve Canan, Coğrafya ve Vatan” temalı sözlerden oluşuyor.

 

İşte bazı sözlerden örnekler: ”Sevgiye yaş ve ömür biçemezsin”  “Aşığın gözyaşı gözden değil gönülden gelir.” “Zalimlerin dünyada mazlumlara yaptıkları zulüm gözyaşının bedeli ahirette mazlumlar için altlarından ırmaklar akan cennettir.” “Haya kişinin gönül aynası olduğuna göre onunda ana kaynağı Allah sevgisidir, hem sen bilmez misin “haya imandandır”. son sözüm “Her ağaç meyvesiyle değer alır, insansa eseriyle.” Diyor sözle kapatıyorum bundan sonrasını siz okuyun.

 

BENİM DOĞDUĞUM TOPRAKLAR

 

Benim doğduğum topraklar Asya, Avrupa ve Afrika’nın merkezi konumunda olan Anadolu’nun bağrındadır. Buradaki insanlar, Anavatan Orta Asya’dan göç edip gelen Oğuz Boylarının Dede Korkut neslinden olan Baksı Türklerindendir, bu yüzden benim köyümün adı Baksı’dır.

 

Benim doğduğum bu topraklarda her sabah güneş umuda, aşka, sevdaya, hasrete ve çalışma azmine bir başka ihtişamla doğar. Tabiat erkenden ışıl ışıl uyanır, güne Bismillah diyerekten erkenden başlanır. 

 

 

İklimi bir başkadır benim topraklarımın kışları çetindir, bembeyaz kar örtüsü itinayla boyar etrafı altı ay yerden kalkmaz. Yağmurlar karlar üstüne sağanak sağanak yağar, dağdan taştan cepheye koşan ordu gibi seller sular akar. Karışır deli Çoruh’a coştukça coşar. Kabardıkça kabarır tıpkı benim sevdalı yüreğim gibi. Kimi zaman da bir bakarsınız süzülen bir gelin gibi nazlı nazlı da akar deli Çoruh. E! Ne dersiniz o bir Karadenizlidir. Bereket sunar çevresine. Yolu uzundur uzanır Batum Delta ovasına doğru.

 

Bir küheylan hızıyla, geçerken topraklardan, 
Dağlara ferman sesi, duyulur uzaklardan, 
Gümüş rengini alır, köyümdeki aklardan, 
Ağaçlar selam durur, mendil sallar yapraktan, 
Çoruh’un çağıltısı, duyulur uzaklardan.

 

İlkbaharı bir başka güzeldir Bayburt’umun. Eksilmeyen bahar yağmurları, eriyen karlarla doğayı canlandırır. Dirilir yeniden tabiat ağaçlar süslenir, çiçek açar buram buram dağılır etrafa çiçek kokuları. Anzer yaylasından bal taşır çalışkan arılar, tıpkı insanı gibi. Yurdumun yemyeşil, şirin yaylalardan oluşan köşesidir burası. Renk renk kelebekler uçuşur Çoruh vadisi boyunca. Gelinlik giymiş gibidir tüm ağaçlar.

 

Her mevsimi bir başka mevsim bir de baharsa 
Çiğdem çiçek altında ılık esen rüzgârsa 
Altın olan topraklar atadan yadigârsa 
Şırıl şırıl dereler bir sevdayı aparsa 
Bayburt’un Baksı’sıyım o sevda seni sarsa 
Aşk oduyla yükselip bir de gönlü yakarsa

 

Bir yanında Soğanlı Dağları, bir yanında Mescit Dağları kuşatır memleketimi..Gezip görülesi yaylaları, vadileri, mesire yerleri vardır. Doğu Karadeniz Dağlarının eteklerinde yayılır geniş Çoruh vadisine heybetli bir biçimde. Uzanır Bayburt Hart Ovası boylu boyunca. Dağlarımızın dumanlıdır dorukları. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi yaylalarından Kekik kokuları yayılır buram buram. Asırlıktır meşe, ardıç, armut ve yaban kavağı ağaçları.

 

Her köşesinden tarih fışkırır. Bayburt Kalesi, Taşhan, Ulucamii, Saat kulesi, Çoruh’un üzerindeki köprüler tarihin izlerini taşır. Tepeden bakar şehre Bayburt kalesi, oldukça ihtişamlıdır... Şairler, âlimler, gaziler, şehitler diyarıdır. Hanlar, hamamlar, konaklar, şehre güzellik katar. Hafız Osman türbesinde bir efsane yatar. Türküleri öyküleşir dilden dile dolaşır. Ehram dokumacılığı ve taş ustalığı, el sanatları, yok olmaya yüz tutsa da inadına yaşatılır.

 

Çoruh’un kenarında, gün batımı zamanı, 
Kale kartal yuvası, süslerken tüm mekânı, 
Mor dağların üstünde seyret gümüş dumanı, 
Bir ihtişam kuşatır, düşünürken her yanı, 
Hafız Osman Türbesi, tarihten gelen anı, 
Bu dağlar şühedalı, onlar korur vatanı, 
Bayburt taşına kurban 
Bayburt şüheda vatan,

 

Pek meşhurdur civil peyniri, lor dolması, galacoş, ketesi, lavaş ekmeği. Doyulmaz güzelliktedir bahçeleri, bağları. Anlatmaya kafi gelmez kelimeler, bu muhteşem diyarı. İşte benim doğduğum toprak böyledir kardeş!

 

İnsanı mert, iklimi serttir. Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında geçiş bölgesindedir. Şairler diyarıdır. Şair Zihni, Celali, Hicranı, Ağlar Baba benim toprağımın âşıklarıdır.

 

Âşıkların diyarı âşığın ah-u zarı, 
Hicranı, Ağlar Baba, şair Zihni diyarı, 
Destan-ı Dedem Korkut, medar-ı iftiharı, 
Bayburt yaşına kurban 
Bayburt edebi harman,

 

Benim doğduğum topraklar Dedem Korkut diyarıdır, Bamsı Beyrek’in (Bey Böyrek) sesini uzun kış gecelerinde duyarsınız. İffetlidir hanımlarımız, yiğittir beylerimiz, şirin ve güzel elma yanaklıdır kızlarımız. Meşhurdur güzellerimiz üstüne şarkı türkü yazılan. 
Benim doğduğum topraklarda kop Dağında Kızıl Fırtına Rusları durdurmuş olup adeta II. Plevne gibi savunma yapılmıştır. On binlerce şühedaya toprak olmuş topraklardır. Sen duydun mu Deli Halit Paşa’yı? Ruslara dar etmiştir kop dağını balam.

 

Benim doğduğum topraklar gadalar diyarı, sevdalılar mekânı gurbet kuşlarının doğduğu ve Anadolu’ya yayıldığı mert insanların yuvasıdır.

 

Aşkın baygınlığı âşıklar yurdu, 
Nasıl anlatayım şirin Bayburt’u 
Gönül ferman dinler zekâ buyurdu 
Bayburt balasıyım aşkın elinde

 

Dedem Korkut aslım, söylene neslim 
Ellerim havada yüreğim teslim 
Şakıyan bülbülüm, kadife seslim 
Bayburt balasıyım kopuz telinde, 
Baksı balasıyım aşkın elinde

 

İşte böyle kardeşim benim doğduğum toprakları ne şiirler ne hikâyeler ne romanlar hiçbir şey anlatmaya yetmez. Yolun bir gün o topraklara düşerse Çoruh’ta çimen çocuğun gözlerinin içine iyi bak o sana her şeyi anlatmaya yeter.

 

Tarık TORUN 
MEB/YEĞİTEK
Türk Dili ve Edebiyatı & Coğrafya

 
Etiketler: ALGORİTMİK, AFORİZMALAR, , GÜZEL, SÖZLERDEN, ÖRNEKLER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı