Yazı Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 11:48
 
15 TEMMUZ RUHU
Mahmut Temel
mahmut.tml16@outlook.com
 
 

15 temmuz 2016 hain darbe girişiminin yıldönümüne birkaç gün kala tüm yurtta hazırlıklar son aşamaya gelmiş durumda. 11 temmuz pazartesi günü 81 ilin tamamında 15 temmuz kutlamalarının startı verilecek. 11 temmuzda şehitler için okunacak mevlit ve hatm-i şeriflerle başlayacak olan programlar 15 temmuz gecesi sabah namazına kadar tutulacak olan nöbetle sona erecektir. Organizasyonlar tek bir siyasi parti, kurum veya STK’ya bağlı olmaksızın sivil bir platform tarafından organize edilecektir. Hiçbir siyasi parti, STK veya belediye amblemi, bayrağı, müziği ve ismi bulundurulmayacak olan törenlerde sadece ay yıldızlı Türk bayrakları dalgalandırılacaktır.

 

Özellikle 15 temmuz akşamı yapılacak olan programlar geçen yıl ki karanlık gecenin akşamında yaşanan şekilde organize edilecek. Sayın cumhurbaşkanımızın o gece Canlı yayından yapmış olduğu çağrının saatinden tutun, toplanma alanının yeri ve okunan salaların vaktine kadar her şey geçen yılı anımsatacak. 

 

Kuşkusuz etkinliğe katılım oranı yurt genelinde üst seviyede olacaktır. Çünkü nasıl ki geçen yıl o gece vatanını hainlerden korumak için şehit olma arzusuyla sokağa koşan bu millet, bu zaferin unutulmaması ve unutturulmaması için de yine sokaklara koşacaktır.

 

15 Temmuz bir demokrasi şölenidir. Bu, bir milletin vatanını işgale kalkışan hainlere karşı silahsız kazandığı bir zaferdir. Bu; siyasetin, kimliğin, cinsiyetin, makam ve mevki gibi teferruatların bir kenara bırakıldığı, tüm Türkiye’nin VATAN ve BAYRAK paydası altında bir araya geldiği bir gecedir. Bu, esareti kabul etmeyen, vatan için şehadete koşan aziz bir milletin dünyaya örnek olacak destanıdır. Bu, darbeye darbe yapan asil milletin tarihe altın harflerle yazıldığı bir öyküdür. Bu zaferi en iyi şekilde kutlamak bu milletin en doğal hakkıdır.

 

Fakat bu etkinliklerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Tüm Türkiye’de 15 Temmuz etkinliklerinde o gecenin ruhuna aykırı olacak sanatsal etkinliklerden uzak durulmalı. Özellikle bazı sanatçıların veya şirketlerin bu gecenin ruhunu istismar edip bu etkinlikleri bir maddi çıkara dönüştürmelerine asla müsaade edilmemelidir. 15 Temmuzun ahlakına uymayan sanatçıların o gece sırf etkinlik olsun diye sahnelere çıkarılmasına kesinlikle izin verilmemelidir. Yine etkinlikler sırasında vatandaşı tahrik edecek siyasi söylemlerden, giyim kuşamdan ve sloganlardan kaçınmalı, bu şölene gölge düşürecek provokatif eylemlere müsaade edilmemelidir.  

 

İnşallah bu demokrasi şölenini hiçbir olumsuzluk yaşanmadan, yoğun bir katılım göstererek 15 Temmuz ruhuna yakışır şekilde kutlayıp bundan sonraki senelerde de yine anma etkinliklerine en iyi şekilde  devam edeceğiz. Tüm dünyaya örnek olan bu zaferin kutlama etkinlikleri de her yönüyle yine dünyaya örnek olmalıdır.

 

Şimdiden tüm yurttaşlarımızın 15  Temmuz Demokrasi Zaferini Kutlar,  o gece vatanı için can veren şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize acil şifalar dilerim.

         
        

 

 
Etiketler: 15, TEMMUZ, RUHU,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı