Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 11:32
 
Yıldırımtepe'den 'arazi desteklemeleri' açıklaması
Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın, çiftçilere yönelik yapılan arazi desteklemeleri ile ilgili müjdeli açıklamalarına Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe teşekkür etti.
EKONOMİ Haberi


Çiftçilere verilen tarımsal desteklemelerde tapu şartını kaldırarak araziyi işleyene destek verilmesi yönünde 3 bakanlığın çalışma yaptığını belirten Maliye Bakanı AĞBAL, hazineye ait tarım arazilerini ecrimisil ödeyerek kullanan çiftçilere kiralama kolaylığı getirilerek desteklemelerden yararlanabilmelerinin önünü açacaklarını ifade etti. Söz konusu düzenlemelerin hayat geçmesi ile yaklaşık 1 milyon çiftçinin tapu mülkiyet sorunlarından kaynaklanan destekleme mağduriyeti giderilmiş olacak.
 
 
 
 “Son Yıllarda Yapılan En Büyük Reform Olur”
 
 
Bayburt Ziraat odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, düzenlemenin son yıllarda yapılan en büyük reform olacağını belirterek Bakan Ağbal’a teşekkür etti. 
 
 
Tarımsal destekleme sistemindeki en önemli sorunun tapu mülkiyet sorunu olduğunu belirten Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, yapılacak düzenlemenin tarımsal desteklemelerde son dönemde yapılan en büyük reform olacağını belirtti.
 
Alın teri ile üreten çiftçinin tapu mülkiyet sorunları nedeni ile desteklerden yeterince yararlanamadığını ifade eden Yıldırımtepe şunları söyledi. “Ülkemizde bitkisel üretimdeki tarımsal destekler Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden ödenmektedir. Ülke genelinde yaklaşık 3,5 milyon çiftçi var. Bunun 2,2 milyonu ÇKS’ye kayıtlı durumda. Anadolu illerinin birçoğunda tapuların çok eski ve hissedarlı olması ve intikallerin yeterince yapılmamış olması nedeniyle Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt oranı yüzde 50’nin altında. Bayburt’ta bu oran 30 düzendedir. Dolayısıyla çiftçilerimiz üretim yaptığı arazinin büyük kısmının desteğini alamamaktadır. ÇKS’ye kayıt edilemeyen arazi aynı zamanda tarım sigortası desteklerinde tarımsal kredilerde daha birçok alanda çiftçimizin önünü kapatmaktadır. Diğer yandan ecrimisil ödenen tarım arazileri içinde benzer bir durum söz konusudur. Bu sorunları her fırsatta tarım bakanımıza, maliye bakanımıza illettik. Dolayısı ile ülke genelinde yaklaşık 1 milyon çiftçinin mağduriyetini giderecek bu düzenleme, bizce son yıllarda tarımsal alanda yapılacak olan en büyük reformlardan birisidir. Çalışmanın bir an önce tamamlanmasını çiftçiler olarak heyecanla bekliyoruz. Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımıza, Sayın Maliye Bakanımıza, Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza çiftçilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.” Dedi.
 
 
Desteklemelerde Mülkiyet Sorunları;
 
 
2018 yılında çiftçilere toplam 14,8 milyar TL destek ödenecek. Bunun yaklaşık yarısı bitkisel üretimle ilgili olup, ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) üzerinden ödenmektedir.
 
 
Çiftçi sadece ÇKS’ye kayıt ettirdiği arazileri için desteklerden yararlanabilmektedir. ÇKS’ye kayıt olabilmek için işlediğiniz arazinin; tapusu kendi adınıza olması ya da tapu üzerindeki maliklerden imzalı onay (kiralama – muvaffakaname) alınması gerekmektedir.
Anadolu genelinde kadastro eski yıllarda yapılmış olup, genellikle tapu intikal işlemleri çok az yapılabilmiştir. Dolayısı ile çiftçilerin büyük çoğunluğu işlediği arazinin büyük kısmının çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıramamaktadır. Çünkü arazi mülkiyetleri genellikle ölü dede veya daha eski malikleri ait olup bunlardan imza almak fiilen ve hukuken mümkün değildir. İntikal yaptırmak için ise mevcut hayattaki maliklerin çok fazla olması ve bu kişilerin başka illerde veya yurt dışında bulunması, intikal yaptırılsa bile bu kadar çok malikle kiralama işleminin mümkün olmaması sorunu çözümsüz hale getirmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak Anadolu illerinde Çiftçi Kayıt Sistemine(ÇKS) çiftçilerin kayıt genellikle 50’nin altında kalmaktadır. 
 
 
Çiftçi kayıt sistemine işlediği araziyi kayıt ettiremeyen çiftçinin yaşadığı mağduriyetler,
 
 
• Bitkisel üretim desteklerinden (yem bitkisi, hububat, sertifikalı tohum, prim desteği vb.)  yararlanamamaktadır.
 
 
• Mazot gübre desteğinden yaralanamamaktadır.
 
 
• Ekili ürünleri için doğal afetlere karşı tarım sigortası desteğinden yararlanamamaktadır.
 
 
• Tarım sigortası yaptıramadığı için çiftçi borç ertelemelerinden yararlanamamaktadır.
 
 
• Tarla içi sulama yatırımları hibe desteği, faizsiz çiftçi kredileri, makine ekipman ve hayvancılık hibe desteklerinde sorunlar yaşamaktadır.
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Yıldırımtepe'den, 'arazi, desteklemeleri', açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı