Haber Detayı
26 Mayıs 2017 - Cuma 13:48
 
Üniversite öğrencileri derslerini 'mahalle odası'nda gürüyor
Bayburt Üniversitesinin öğrencileri, 'Kent Sosyolojisi' dersini kentte geçmişten bugüne yaşatılan, cenaze, düğün ve çeşitli sosyal etkinliklerin aynı çatı altında yapıldığı mahalle odalarında yapıyor.
EĞİTİM Haberi


 Bayburt Üniversitesinin öğrencileri, "Kent Sosyoloji" dersi için cenaze, düğün ve çeşitli sosyal etkinliklerin aynı çatı altında yapıldığı mahalle odalarında buluşuyor.

 

 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayriye Şengün, yaptığı açıklamada, Kent Sosyolojisi derslerini Bayburt için çok önemli kültürel mekanlar olan mahalle odalarında yaptıklarını söyledi.

 

Mahalle odalarının kent kültüründe çok önemli yeri olduğunu belirten Şengün, “Kentin bu kadar sosyolojik unsuru varken bunları öğrencilere göstermesek, uygulamalı olarak buralarda dersleri yapmasak kentle üniversitenin ilişkisini tam anlamıyla kuramayacağımızı düşündük." dedi.

 

Şengün, Bayburt mahalle odası kültürünün geçmişinin çok eskilere dayandığını anlatarak şöyle devam etti:

 

"Öğrenciler burada yaşayarak, görerek ve ne olduğunu bilerek bu dersleri yapıyorlar. Cenaze sonrası taziyelerin, evlenme öncesi kız istemelerin, kahve içme, yüzük törenleri ve diğer toplantıların günümüzde de resmi bayramlaşmaların yapıldığı mekanlar olarak önemli bir işlevini öğrencilerimizle bunu bilimsel bir perspektifte kullanma adına mahallelinin de onayını alarak Kent Sosyolojisi derslerini bu mekanlarda gerçekleştiriyoruz." 

 

 Her dersi il merkezindeki farklı mahalle odalarında işlediklerini dile getiren Şengün, "Öğrencilerimizde burada hem bir kültürü tanıyarak hem kentle ilgili gelişmeleri tartışarak dersleri daha verimli işlediklerini söyledikleri için dersleri mahalle odalarında işlemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 Şengün, böylece derslerin sınıf ortamından farklı olarak tam bir mahalle odası kültürüyle işlendiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

 

"Ayrıca üniversitedeki veya bir sınıf ortamındaki ders konumundan burada hem kendi aralarındaki ilişkileri daha pekiştiriyorlar hem de kentle ve tanımadıkları bir kültürle buluşmalarını sağlıyorlar. Kentli nüfusun belki Bayburt mahalle odalarındaki dayanışma kültürü daha yaygınlaşır, daha bilinir hale gelir ve kentlerdeki birbirini tanımayan ikincil ilişkiler daha sıcak, daha somut ilişkilere dönüşür düşüncesiyle yola çıktık."

 

Kamu Yönetimi 2. sınıf öğrencisi Hataylı Özge Çakır ise mahalle odalarını daha önce hiç bilmediğini, derslerini burada işlemeye başlayınca bu odaları tanıdığını söyledi.

 

Eren Ergün de Batmalı olduğunu ve Manisa’da yaşadığına dikkati çekerek "Yaşadığımız şehrin kültürünü daha iyi şekilde anlamak amacıyla buraya geldik ve aynı zamanda bu bizim için bir deneyim oldu. Bu odalarda çeşitli merasimler olduğunu öğrendik. Derslerimizi burada işlemek de bizim için güzel oldu." görüşünü kaydetti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Üniversite, öğrencileri, derslerini, 'mahalle, odası'nda, gürüyor,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı