Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:41
 
ÖLÜMÜNÜN 9. YILINDA BAYBURT FOLKLORÜNÜN UNUTULMAYAN İSMİ MUSTAFA AHISKALIOĞLU
55 YILDIR KARDAKİ İZLERİ SİLİNMEYEN BAYBURT FOLKLORÜNÜN UNUTULMAYAN İSMİ MUSTAFA AHISKALIOĞLU’NU ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA RAHMETLE ANIYORUZ. (1940 – 2009 )
KÜLTÜR-SANAT Haberi


Kara Basma İz Olur Türküsüyle 55 yıldır izi silinmeyen, türkünün melodisiyle filimlere, reklamlara, statlara, türbinlere, askeriyede marş, siyatete (Recep Tayyip Erdoğan) sloganı, her yerde, hafızalara kazınan (Bize Her Yer Trabzon - Kıskananlar Çatlasın) tezavratı ve okullarda müzik ders kitaplarında yer alan Kara Basma İz Olur Türküsünün bestekarı, Bayburt türkülerinin gönüllü bekçilerinden biri olan ve de sadece kendi eserleri değil tüm Bayburt türkülerinin koruyucusu olarak öne çıkan Mustafa Ahıskalıoğlu, hayat mücadelesini “türkülerinize sahip çıkın” diyerek tamamlamıştı...

 

Bayburt kültür hayatının en önemli mihenk taşlarından ve notalarından olan Mustafa Ahıskalıoğlu'nu saygı ile anıyoruz. Bayburt türkülerinin son yıllarda ki önemli isimlerinin başında gelen ve de yaşadığı sürece sadece kendi eserleri değil tüm Bayburt türkülerinin koruyucusu olarak ön planda yer alan Mustafa Ahıskalıoğlu, ölümünün 9. yılında sevenleri tarafından anılıyor. 1940 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Mustafa Ahıskalıoğlu, uzun yıllar Bayburt ve İstanbul’da marangozluk mesleğini sürdürdü ve bir çok marangoz ve saz ustası yetiştirdi. 1954 yılında, henüz 14 yaşında  iken ilk kez sahneye çıkan, uzun yıllar TRT radyolarında Mahalli sanatçı olarak Bayburt'u temsil etti. Bulunduğu her ortamda Bayburt kültürüne hizmet eden, bir çok gence bağlama ve Bayburt folklorunu öğreten Ahıskalıoğlu, çok 'değerli' esere imza attı. Mustafa Ahıskalıoğlu, hayat mücadelesini “türkülerinize sahip çıkın” diyerek tamamlamıştı. Mustafa Ahıskalıoğlu; belki “tuzu kuru” büyük sanatçı değildi ama -daha da zor olanı- karşılık beklemeksizin folklorik hayatını geçim kaynağının çok uzağında tutan bir şahsiyetti. Ahıskalıoğlu, Bayburt’ta; kültür hareketlerinin daha canlı tutulduğu ve olabildiğince üretken bir dönemde yetişti. Sahneye çıktığı yıllar ise Bayburt’un folklor alanında sönük, durgun ve düşüşe geçtiği dönemlere denk gelmişti. Belki de bu yüzden tanındı, çok sevildi ve hep takdir edildi… Özetle söylemek gerekirse; geçim derdiyle marangoz atölyesine kapanan ve vakit buldukça mızraba sarılan türkü gibi bir hikayenin aktörüydü Mustafa Ahıskalıoğlu... 13 Ekim 2009’da Hakk’ın rahmetine kavuşan Bayburt Folkloru ‘nün mihenk taşlarından, Bayburt kültürüne kazandırdığı unutulmaz eserle önemli bir değerimiz olan Mustafa Ahıskalıoğlu’nu, ölümünün 9. yıllında rahmetle anıyoruz.  Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

 

MUSTAFA AHISKALIOĞLU’NUN ESERLERİ

 

01- Kara Basma İz Olur
02- Tiliko 
03- Al Yeşil Giyinmiş Sunalar
04- Bir Serçe Vurdum
05- Çalı Koydum Ocağa
06- Bir Taş Attım Çegile
07- Hacı Bey Beylerin Beyi 
08- Oy Nidem (Bir Güzel Geldi Çeşme Başına)
09- Küp Dibinde Pastırma (Mavilim)
10- Attım Sandalyeyi
11- Çimenli Bahçede Bulgur Eliyor 
12- Ulu Cami Direk İster
13- Elinde Şiş Var
14- Güzel Al Giyinmiş 
15- Şu Bayburtun Dağlarında 
16- Hep Esirler Geldi 
17- Hükümetin Kapıları Burmalı 
18- Kalenin Ardı Bostan 
19- Kuşburnunun Kurusu Tarinnam
20- Kemerin Altından Geçtim
21- Koçları Vurdum Dereye 
22- Kuşbunru Derde Derman 
23- Mendilinde Kar Getir
24- Gönül Kuşu Gelse Konsa Engine
25- Meyvelerden Üç Meyve Var 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: , ÖLÜMÜNÜN, 9., YILINDA, BAYBURT, FOLKLORÜNÜN, UNUTULMAYAN, İSMİ, MUSTAFA, AHISKALIOĞLU,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı