Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 13:59
 
Mecliste Kavcıoğlu rüzgarı
SİYASET Haberi


 

 

 

'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'  hakkında konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan AK Parti Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu'na muhalefet sıralarından sesler yükseldi. 

 

1 Kasım Genel Seçimleri'nde Bayburt'tan rekor bir oy oranıyla seçilerek memleketini mecliste temsil etme hakkı kazanan Kavcıoğlu, TBMM'ye girdiği günden bugüne duruşu ve etkili konuşmalarıyla dikkati çekiyor. 

 

Kavcıoğlu'nun hemen her konuşmasında muhalefet sıralarından sesler yükselirken Kavcıoğlu, verdiği cevaplarla kendi partisinden hak ettiği desteği alıyor.  

 

Kavcıoğlu 'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' hakkında konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı. 

 

Milletvekili Kavcıoğlu'nun AK Parti hükümetinin yatırımlarını değerlendirdiği o konuşmadan satırbaşları şöyle: 

 

 

"Çin’den sonra en büyük büyümelerden bir tanesi..."

 


"Değerli milletvekilleri, AK PARTİ hükümetleri zamanında geliştirilen, piyasalarda özel sektörün de yatırımları artması büyüme ve kalkınmanın hız kazanmasına önemli ölçüde katkı sağlamıştır.  AK PARTİ döneminde yıllık yüzde 9,4 seviyelerini gören büyüme oranlarımız, rakamlarımız küresel dalgalanmalardaki yaşanan aksaklıklara rağmen aynı oranda, dünyadaki diğer ülkelerden daha yukarılarda devam etmiştir. 2015 yılında ülkemizde yüzde 4 seviyesinde yine büyüme gerçekleştirilmiştir ki bu da dünyada yine Çin’den sonra en büyük büyümelerden bir tanesidir ki Avrupa Birliği ortalama büyümesi yüzde 2’dir. Bu da hem büyüme rakamları olarak hem de dışarıdaki ihracat ve diğer rakamlar açısından önemli bir göstergedir."


"Yap ihracatını, al yeşil pasaportunu"


"Yatırımın iyileştirilmesi için çok önemli değişiklikler yapılıyor, bunların semeresi de AK PARTİ döneminde her zaman olumlu anlamda sonuçlandırılmaktadır. Ama daha fazla yatırım yapılması, ekonomi paketimizdeki yatırımların daha fazla netice vermesi için bazı düzenlemeler de gerekiyor. Bu düzenlemeler de bu paket içerisinde yerini alacaktır. Türkiye’nin her yerinde bu yatırım paketinin uygulamaya alınmasıyla, organize sanayilerde ve diğer küçük işletmelerdeki firmaların Türkiye’nin her yerinde, gittikçe yatırım tutarları artmaktadır. Bugün Türkiye’nin artık her ilinde organize sanayiler bir değil, birden fazla. Her organize sanayi de… Artık 50’nin üzerinde yüzlerce firma faaliyet göstermektedir. Bunların artık dünyanın her yerine ihracat yapar hâle geldiklerini, dünyayla entegre olduklarını görmekteyiz. Türkiye’de bu yatırımlara karşı olduğumuz yerlerde bile, Diyarbakır’da hem firma sayılarının artması hem ihracat… 6 milyon dolardan 280 milyon dolara yükselmiş bir ihracat rakamı Diyarbakır’da sadece. Dolayısıyla, ihracatçılarımıza sağlanan bu yeşil pasaport olayı -bu düzenlemeyle- dünyadaki ihracatçılarımızın dünyayla entegre olması açısından her yerde daha iyi işler yapması açısından önemli bir fırsattır. Bugün dünyanın her yerine ihracat yapan bir Türkiye ve iş adamlarından söz ediyoruz. Yani, ihracatçılarımıza diyoruz ki: Yap ihracatını, al yeşil pasaportunu."

 

"Sayın milletvekilleri, bugün bu varlık barışı paketinden de bahsettiğimizde, bu düzenleme, varlık barışıyla ilgili düzenlemelerimizde, bir saattir burada konuşmalarımızda kara para aklanması diye söyleniyor ki bu kara para aklanması değildir, gurbetteki sermayenin yurda geri dönmesini sağlama operasyonudur. Özellikle “off-shore” bankalarda, kıyı bankalarda, baktığınızda, insanların oralara para göndermelerinin birkaç nedeni vardır ama en önemli nedeni, insanlar, kişi ve kurumlar varlıklarının karşı karşıya olduğu siyasal riskin derecesini düşürmek için… Bugün ülkemizde böyle bir siyasal risk kalmamıştır. Dolayısıyla da artık bu paraların Türkiye’ye gelmesi söz konusudur."

"Türkiye’de siyasal risk, mümkün değil, yoktur"

 

 

"Yani, Türkiye’de siyasal risk, mümkün değil, yoktur. 283 milyar dolar olan özel sektör borçlanmasının… Geçen de söyledik, bu bir itibar meselesidir. Batık bir insana, firmaya kesinlikle kimse borç vermez. Dolayısıyla, bugün Türkiye özel sektörünün 283 milyar dolar borçlanması, hem oradaki bizim paralarımızı hem de Türkiye'nin güvenini göstermesi açısından çok önemlidir. Yani, şunu söylüyoruz: İhracatçılarımız dünyaya, zenginlerimiz Türkiye’ye doğru yelken açmaktadır çünkü küresel durgunluğa karşı meydan okuyan bir Türkiye var, bunu da hepimiz görmekteyiz. Türkiye’yi batan bir ülke olarak göstermek -biraz önce konuşmacılardan dinlediğimiz- Türkiye'nin bu kredibilitesini görmemek Türkiye açısından üzücü, sizin adınıza da üzücü. Dolayısıyla, Türkiye'nin bugün dünyadaki itibarı, Türkiye'nin ekonomik rakamlarına baktığımızda, analiz ettiğimizde zaten çok net bir şekilde ortaya çıkmaktadır."

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Mecliste, Kavcıoğlu, rüzgarı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı