Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 18:46
 
Ebeler Hayat Kurtarırken Tükeniyor
Sağlık Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu, ebelerin yaşadığı sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi


Ebelerin çoğunluğunun çalışma ortamlarından memnun olmadığını kaydeden Lökoğlu, “Çalışma koşullarından memnun olmayan çalışan oranı yüzde 82,47, çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı ise yüzde 47,24 olarak tespit edildi. Bu oranlar, üzerinde düşünülmesi gereken bir sonuçtur.” ifadelerini kullandı. 
 
 
Lökoğlu’nun konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklama şöyle: 
 
 
“Hayata ilk adım attığımızda ve gözümüzü ilk onlara açtığımız ebeler, anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip olmasına karşın, çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içinde yaşıyor.
 
 
Ülkemizde bebek ölümlerinin önemli ölçüde azalmasında büyük bir paya sahip olan ebelerle ilgili yaptığımız araştırma raporundan çıkan sonuç çalışanlardaki tükenmişliği ve çalışma şartlarındaki memnuniyetsizliği ortaya koyuyor. Çalışma koşullarından memnun olmayan çalışan oranı yüzde 82,47, çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı ise yüzde 47,24 olarak tespit edildi. Bu oranlar, üzerinde düşünülmesi gereken bir sonuçtur.
 
 
Eldeki tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmediği, çalışma şartlarından memnun olmadıkları, mesleği isteyerek seçmiş olmalarına rağmen ( 70,11), fırsatları olsa bu durumu değiştirmek istedikleri ( 68,06), ekonomik sıkıntılar sebebiyle aile içinde ve psikolojik olarak sıkıntılar yaşadıkları ( 40,29), kendilerine ( 87,95) ve ailelerine ( 81,28) yeterince zaman ayıramadıkları, sosyal hayatlarının yok olduğu ( 81,2) ve bütün bunların yaşam kalitelerini (yaşam kalitelerinden memnun olmayanların oranı 74,39) ve memnuniyetlerini düşürerek tükenmişliğe yol açtığı görülmektedir. (Tükenmişlik oranı 25,52)
 
 
Fedakarca çalışan sağlık çalışanlarının önemli bir oranını oluşturan ebelerimizin sorunları bir an önce giderilmeli, seslerine kulak verilmelidir. Tüm ebelerin günlerini kutluyor, sorunlarının çözüldüğü, mesleğe olan sevgilerinin arttığı aydınlık bir gelecek diliyoruz.”
 
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ebeler, Hayat, Kurtarırken, Tükeniyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı