Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 15:24
 
Bayburt’un ilk ‘ortodonti kliniği’ açılıyor
Bayburt’un ilk ve tek ortodonti kliniği alanında uzman diş hekimi ile hasta kabulüne başladı. Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan Kliniğin açılışı ise yarın gerçekleştirilecek.
SAĞLIK Haberi


İlimizde halk arasında tel tedavisi olarak bilinen ortodontik tedavi hizmeti veren bir klinik açıldı. Böylece Bayburt ve ilçelerindeki ortodonti hastaları Erzurum ve Trabzon gibi büyükşehirlere gitmek yerine kendi illerinde tedavi olabilecekler. Hastalar ayrıca uzun süreler randevu sırası beklemek zorunda kalmayacaklar.  
 
 
Bayburt’a bu kliniği kazandıran Ortodonti Uzmanı Esma Dolap ile Bayburt’ta ilk kez faaliyete geçen klinikle ilgili yaptığımız söyleşi şöyle: 
 
 
 
Bayburt’a ortodonti kliniği açma fikri nasıl oluştu?
 
 
Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavidir. Hastanın her ay kontrole gelip gitmesi gerekmektedir. Fakülteyi Trabzon’da okuyan Erzurum’da ise uzmanlığını yapan Bayburtlu bir diş hekimi olarak, Bayburt’tan çok sayıda hastanın bu hizmeti almak için şehirlerarası yol gidip geldiğine şahit oldum. Ortodontik tedavinin önemi gün geçtikçe artıyor. İnsanlar daha estetik bir görünüm ve daha iyi bir gülümseme istiyor. Memleketime hizmet vermek ve daha fazla gülümsetmek için buradayım.
 
 
Ortodonti Nedir?
 
 
Ortodonti, kelime anlamı olarak düzgün diş demektir. Aslında ortodonti hem dişlerdeki hem de çenelerdeki yanlış pozisyonları teşhis ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır.
 
 
Ortodontist kimdir?
 
 
Diş hekimliği fakültelerinde verilen eğitim ortodontik tedavi yapabilmek için yeterli değildir. Beş yıllık diş hekimliği eğitimi sonrasında en az dört yıl olmak üzere ortodonti alanında eğitim alan ve bu eğitimlerini başarıyla tamamlayan diş hekimleri ortodonti uzmanı veya ortodontist ünvanı alır. 
 
 
 Ortodontik problemler neden oluşur, nasıl tedavi edilir?
 
 
Çeneleri ilgilendiren bozukluklar (üst ve/veya alt çenenin önde veya geride olması) genellikle ırsidir. Ailesel geçiş gösterir. Çeneleri ilgilendiren iskeletsel bir problem olabildiğince erken teşhis edilmeli ve hastanın yaşına göre tedavi planlaması yapılmalıdır: Büyüme ve gelişimi devam eden bireylerde, fonksiyonel apareylerle tedavi daha kolay gerçekleşirken; büyüme ve gelişimini tamamlamış erişkin bireylerde cerrahi ameliyatla birlikte yapılan ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Sadece dişlerde görülen düzensizlikler ise tel tedavisi ile kolaylıkla düzelmektedir.
 
 
Uzun süreli parmak emme, biberon ve emzik kullanma, tırnak yeme, anormal yutkunma gibi birtakım alışkanlıklar da ortodontik problemlere sebep olabilir. Bu alışkanlıklar, ileride daha zor tedavilere sebebiyet vermemek için olabildiğince erken teşhis edilmeli ve alışkanlık kırıcı denilen apareylerle tedavi edilmelidir.
Bireyin çeşitli sebeplerden dolayı ağız solunumu yapması (üst solunum yolundaki enfeksiyonlar, üst solunum yolundaki patolojiler, alışkanlık olarak ağız solunumu yapması, vb.) üst çene darlığına sebep olabilir. Meydana gelen bu çene darlığı ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.
 
 
Yine erken süt dişi çekimleri ve tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri de sonrasında çıkacak daimi dişlerin çapraşıklığına sebep olabilir.
 
 
Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi?
 
 
Ortodontik tedavide yaş sınırlaması yoktur. Her yaşta yapılabilir. Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişmektedir. Tüm dünyada, erişkin ortodontisi gün geçtikçe önem kazanmaktadır.
 
 
Tel tedavisi çeşitlilik gösteriyor mu?
 
 
Diş düzensizliklerinin tedavisinde, dişlerin üzerine braket denilen düğmecikler yapıştırılır. Tedavi sonuna kadar bu braketler ağızda kalır. Sıklıkla metal braketler kullanılmasına karşın günümüzde diş renginde olan porselen veya safir braketler de çokça tercih edilmektedir. Ayrıca kişiye özel yapılan ve dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan braketlerle de ortodontik tedavi yapmak mümkündür. Bu tedavi yönteminde, teller dışardan görülmeyeceği için bireylerde estetik kaygı oluşturmaz.
 
 
Telsiz tedavi mümkün mü?
 
 
Evet mümkün. Günümüzde şeffaf plaklarla da ortodontik tedavi yapılmaktadır. 
 
 
Ortodontik tedavi ağrılı bir işlem mi?
 
 
Uygulama seansları ağrısız ve hasta açısından oldukça basittir. Ancak teller takıldıktan sonra birkaç gün hafif ağrı olması normaldir. Bu ağrı birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Tellerin takıldığı ilk hafta dudak ve yanakta yaralanmalar olmaması için ortodontist hastaya ortodontik mum verecektir.
 
 
Teller takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?
 
 
Braketlerin kırılmasına sebep olan sert yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Zeytin, hurma, erik gibi çekirdekli yiyeceklerin çekirdekleri ağız dışında çıkarılarak yenilmelidir. Karamelli, yapışkanlı yiyecekler ise yenilmemelidir.
 
 
Ortodontik tedavinin süresi nedir?
 
 
Hastanın yaşına, problemin şiddetine ve yapılacak tedavi seçeneğine göre süre değişebilir. Ortalama süre olarak 1,5-2 yıl verilebilinir. Ancak daha erken biten tedaviler de olmaktadır. Tedavi süresinin kısalmasındaki en önemli faktör hastanın kendisidir. Uyumlu hastalarda tedavi daha hızlı ilerlemektedir.
 
 
SGK ortodontik tedaviye ödeme yapıyor!
 
 
SGK, kamuda verilen ortodontik tedavi hizmetlerinin halkın ihtiyaçlarına yetişememesi nedeni ile, SGK güvencesi olan ve kamu hastanelerinden ortodontik tedavi hizmeti alamayan on sekiz yaşından küçük bireylerin özel kuruluşlarda yaptırdıkları ortodontik tedavilerinin giderlerini karşılamaya başladı.
 
 
Ortodontik tedavi görmesi gereken hastalar kamuya ait sağlık kurumlarından tedavi hizmeti alamıyorlarsa, özele sevk alarak tedavi olabiliyorlar. Ortodonti tedavisi olacak olan hasta öncelikle bulunduğu şehirdeki kamuya ait Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine müracaat ediyor. Bu merkezde ortodonti uzmanı olmadığından dolayı hasta tedavi olamıyorsa özel ortodonti uzmanına sevkini isteyip, özel muayenehanede tedavi hizmetini alabiliyor. Hasta tedavi giderlerini bağlı bulunduğu SGK ya, ortodontik tedavi gördüğü uzmanın kestiği fatura ile müracaat ediyor ve devam eden süreçte ödemesini tahsil edebiliyor.
 
 
Bayburt’ta devlet bünyesinde çalışan başka bir ortodonti uzmanı olmadığı için kliniğimize başvuran on sekiz yaşından küçük hastalar SGK’nın bu ödemesinden yararlanabilecektir. Bu Bayburt halkı için büyük bir avantajdır.
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Bayburt’un, ilk, ‘ortodonti, kliniği’, açılıyor,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
13
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
14
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
15
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı