Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 11:52
 
Bayburt Kırklartepe Barajı’nda Yüzde 12 Fiziki Gerçekleşmeye Ulaşıldı…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bayburt’ta yapımı devam eden Kırklartepe Barajı’nda yüzde 12 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.
EKONOMİ Haberi


Barajın tamamlanarak sulama projesinin de hizmete alınması ile bölgede 55.380 dekar zirai arazi suyla buluşacak. 
 
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bayburt’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede yapımı süren Kırklartepe Barajı’nda da çalışmalar hız kesmiyor. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden 45 metre yükseklikte inşa edilen, yaklaşık 20 milyon metreküp depolama hacmine sahip barajda, yüzde 12 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. 
 
 
55.380 Dekar Arazi Sulanacak
 
 
Doğu Karadeniz Gelişim Projesi (DOKAP) kapsamında bulunan Bayburt’ta, çalışmaları devam eden ve toplam maliyeti yaklaşık 75 milyon lira olan Kırklartepe Barajı inşaatı tamamlandığında 55.380 dekar zirai arazinin modern sistemlerle sulanması sağlanacak. 
 
 
Barajın 2019 Sonunda Bitirilmesi Öngörülüyor
 
 
Depo ulaşım yolları ve gövde sıyırma kazıları dahil toplam 898.000 m³ kazının yapıldığı barajın tamamlanarak sulama projesinin de hizmete alınması ile ülke ekonomisine yıllık 27 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor. Bayburt’un zirai arazilerinin suyla buluşturulması açısından önemli olan barajın 2019 yılı sonunda tamamlanması öngörülüyor.
 
 
Son 15 Yılda Bayburt’ta 6 Baraj İnşa Edildi
 
 
Bayburt’ta ziraatın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisinin sulama olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “ DSİ olarak son 15 yılda Bayburt ilimizde 6 baraj inşa ettik. 87.060 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 45,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca 39 derenin ıslahını tamamladık. Çalışmalarını sürdürdüğümüz Kırklartepe Barajı’nı da en kısa sürede tamamlayarak Bayburtlu vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Bayburt, Kırklartepe, Barajı’nda, Yüzde, 12, Fiziki, Gerçekleşmeye, Ulaşıldı…,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı