Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 15:20
 
Bakan Ağbal Bayburt yatırımlarını anlattı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt programına basın mensupları buluşması ile başladı.
GÜNCEL Haberi


Bakan Ağbal, Bayburt yatırımlarını anlattığı yerel basın buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu.

 

15 yılda Bayburt’a çok önemli yatırımlar yapıldığını ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek sözlerine başlayan Bakan Ağbal, şunları kaydetti:

 

Havalimanı 2019 yılında faaliyette

 

“Bayburt- Gümüşhane Havalimanı konusu, biliyorsunuz sayın  Cumhurbaşkanımız, ‘2019 seçimlerine geldiğimde bu havalimanına ineceğim’ demişti. Dolayısıyla sayın Başbakanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir gayret var. Bu projenin iki boyutu var. Pistin yapılması ve altyapı yapımı ile terminal bölümü. Altyapı yatırımları ile ilgili ihale tamamlandı, bu hafta yer teslimi yapıyoruz. Yaklaşık 175 milyon lira bedelli bu projeye artık kazmayı vuruyoruz. Terminal binası 15 bin metrekare olacak. Güzel bir terminal projesi yapacağız. Bu yıl içerisinde onun da ihalesine çıkacağız. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli bu havalimanını sadece Bayburt’a ve Gümüşhane’ye değil bu bölgedeki vatandaşlarımıza kazandıracağız. Yıllardır Bayburtlu hemşehrilerimizin hayal olarak dile getirdiği bu proje artık gerçeğe dönüşüyor. Projeyi ben de yakından takip ediyorum.”

 

Tünel projeleri

 

“Bayburt çevre illere bağlanması noktasında tünel projeleri var. Kop Tüneli devam ediyor. Vauk Tüneli projesi devam ediyor. Yine Karaçam Tüneli proje hazırlıkları yapılıyor. Uzungöl’e bağlanmamız noktasında önemli bir proje ve Zigana Tüneli var. O da tamamlandığında mesafeler çok kısalacak. Salmankaş Tüneli tamamlandı, bağlantı yolları devam ediyor. Bayburt’u her tarafa bağlayacak tüneller ve yollar devam ediyor.”

 

Karayolları yatırımları ve Baksı Yolu

 

Bayburt- Köse Yolu, Bayburt- Çaykara Yolu, Demirözü- Köse- Kelkit Erzincan Yolu devam ediyor. Baksı yolunda bir projemiz var. Baksı Müzemiz çok meşhur. Geçem gün bizi gururlandıran bir gelişme oldu. Kültür Sanat Ödülü kazandı. Hemşehrimizle gurur duyuyoruz. Bizi bir kez daha gururlandılar. Cumhurbaşkanımızdan bu ödülü de aldılar. Baksı Müzesi bir marka, Bayburt’un bir markası. Biz de Baksı Müzesi’nin gelişmesi noktasında her türlü gayreti göstereceğiz.

 

“2019 yılında hastanemizi açacağız”

 

İlk sözlerimden biri hastaneydi. 200 yataklı modern, 5 yıldız konforunda bir hastane yapıyoruz. Çok başarılı bir müteahhitimiz var. Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum. 2019 seçimlerinden önce bu projeyi açacağız. 12 katlı olacak hastanemiz. 75 polikliniği olacak. 72 tek yataklı odalarımız olacak. Şuandaki mevcut hastanede 18 adet tek kişilik odamız. Bu sayı 72’ye çıkıyor. 136 odası olacak. 7 ameliyathanesi, 22 tane diyaliz yatağı olacak. 20 genel yoğun bakım yatağı olacak. 4 doğum, 12 intaniye odası olacak. 50 bin metrekare üzerine altın otoparkı olacak. Bayburt gerçekten son derece modern bir hastaneye kavuşmuş olacak. İlçelerimizde entegre hastane projelerimiz devam ediyor. Aydıntepe ve Demirözü’de 12 yataklı entegre hastanelerimiz olacak. Aile Sağlığı Merkezimiz bu yıl içerisinde bitecek. Sağlık Müdürlüğü binamız tamamlandı.

 

15 bin öğrenci hedefi

 

Üniversite Bayburt için son derece stratejik bir yatırım. 2015 yılı itibariyle yakalşık 7 bin 00 öğrencisi vardı. Biz kendimize hedef olarak 15 bin öğrenci kapasitesi koyduk. Şuan 12 bine yaklaştı. 2019 yılına bu sayı 15 bine çıkacak. Ben burada Rektör hoamıza teşekkür ediyorum. Hedeflere varma noktasında yoğun bir gayret gösteriyor. Bu dönemde üniversitemize İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve  Sanat ve Tasarım Fakültelerini kazandırdık. Bunun yanı sıra Aydıntepe’ye ve Demirözü’ne yükseokullarını önce yerleşke olarak sonra kendi tabelaları ile faaliyete geçirdik. Kışlanın şehir dışına taşınması konusu vardı. Şehir içindeki kışla Arpalı Bölgesine taşınıyor. O bölgeye üniversite kampüsünün yanı sıra bir de vatandaşa açık olarak bir park alanı planlıyoruz. 1500 kişilik yurt tamamlandı. 2018 yılında 1500 kişilik yurt inşaatını KYK başlatıyor. Bayburt’a Halk Eğitim Merkezi inşaatı başlatıyoruz. Demriözü’nde yeni halk eğitim binasını kazandırdık.

 

3 bin 200 kişi kapasiteli Askeri Kışla  

 

Arpalı’daki askeri kışla projeyle ilgili de araziyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve TOKİ arasında bir protokol yaptık. Oradaki yapım işini TOKİ yürütecek. Burada yaklaşık 3 bin 200 kişilik askeri modern bir kampüs inşaatı yapıyoruz. O zamana kadar geçici olarak prefabrik binalar yapacağız. Buradaki piyade birliğini komanda birliğine dönüştürüyoruz. Bayburt’un büyümesi için, esnafı için önemli olan bu projeyi yakından takip ediyorum.

 

Hükümet Konağı, spor salonu ve stad

 

Hükümet Konağı projemiz var, yakın bir zamanda İçişleri Bakanlığı ihalesine çıkacak. Son derce güzel bir bina. Sayın İçişleri Bakanımıza teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Kapalı Spor Salonu inşaatımızı başlatacağız. Gençlik ve Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum, projeyi takip ediyor. Stadımızın eski olan tribün kısmını da diğeri gibi yeniliyoruz. Bgünlerde Bayburtspor iyi gidiyor, bu da bizi sevindiriyor. Stadın içinde iyileştirme çalışmları yapacağız.

 

Polis Eğitim Merkezi 12 ay katkı sunacak

 

Göçmen Gönderme merkezi ile ilgili İçişleri Bakanlığımız ihaleye çıkacak. Açık Cezaevi projesi tamamlandığında 100 hemşehrimize istihdam sağlayacak. Bayburt Polis Özel Hareket Eğitim Merkezi projesine önem veriyorum. İlk geldiğim kapatılacak mı dediler. Yok öyle bir şey dedik. Bugün Allah’a şükür 500 kişilik bir yurt binasını bitiriyoruz. 20 milyon lirayı aşan bir proje ile orada spor ve eğitim merkezleri de kuruyoruz. 12 ay boyunca özel harekette görev lacak polislerimizin eğitildiği bir yer olacak. Bayburt ekonomisine de büyük katkısı olacak.

 

Kaleradı yaşam alanı haline gelecek

 

Kültür Turizm Baknımıza teşekkür ediyorum. Kültür Han projesine kazmayı vuruyoruz. Ödeneği geldi, Bayburt’un geleneksel mimarisine uygun, insanımızın her daim uğrak yeri olacak bir proje hayata geçecek. İçinde müzesi de, salonları ve kafeteryaları, eğlence yerleri var. Hüsamettin Koçan ile birlikte gerçekleştireceğimiz Kadın İstihdam Projesi var. Kaleradı Parkı’nı yaptık. Kaleardı Parkı’nın karşısındaki bütün şantiyeleri o bölgeden taşıyoruz. Kaleardı Mahallesi Bayburt’un yeni bir yaşam alanı haline gelecek daha fazla olarak. Oradaki bütün şantiyeleri bir kaç içerisinde taşıyoruz. Burada hiç geri adım yok. Herkes oradan taşınacak. Devlet olarak, belediye olarak biz bu taşınma ile ilgili her türlü yardımı ve desteği kendilerine vereceğiz. Ama orada artık toz bulutu kalkmayacak. Orada artık vatandaş nefes alacak, yürüyecek, spor yapacak. O şantiyelerin kalktığı sırtlarda da çok güzel projeler yapacağız.

 

OSB ve Çoruh Nehri Porjesi

 

Organize Sanayi Bölgesi’nde doğalgaz projesini bitirdik. Bütün yollar yapıldı. OSB’nin bir eksiği kalmadı. Doğaltaş Projesi’ni hayata geçirdik. Desteğimizi veriyoruz. Bayburt’a çok önemli değer katacak. Atıksu Arıtma Tesisi’ni bitirdik. Çoruh Nehri Projesi’ni özel takip ediyorum. Veysel Eroğlu Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu iişi 2018 yılınada bitireceğiz. Gerçekten Çoruh Nehri’nin şanına yakışır bir şekilde, tarihi dokusuna uygun köprüleriyle Bayburt’a apayrı bir değer katacak.

 

Konursu’nun su problemi tarihe karışacak

 

DSİ’nin baraj, gölet, sualama kanalları projeleri var. Ama özellikle Konursu’nun su problemini kesin olarak çözecek gölet problemini özel olarak takip ediyorum. Konursulu vatandaşlarımızın bu su problemini tarihin çöplüğüne atacağız. Tarım ve Hayvancılık alanında desteklerimiz devam ediyor. Ahır projeleri devam ediyor. Kalenin restorasyonu projesi var, 2018 yılı sezonunda devam edecek.

 

Bayburt Belediyesi çalışmaları

 

Belediyemiz çok güzel faaliyetler yapıyor. İlçe ve belde belediyelerimize destek veriyoruz. Kadızade’de merkez otopark projesini bitirdik. Valiliğin arkasında kent meydanı ve otopark projesi var. Otopark kısmı tamalandı, bu sene içinde kent meydanı projesini bitireceğiz. Belediyemizin başlattığı tarım yerleşkesi projesi vardı. 2015’te altyapı ne zaman bitecek derdik. Şimdi üstyapıyı yapma zamanı. Üstyapının birinci etap bitti. Hepiniz şahitsiniz, şimdi yollar tamamlandı, dükanların cephelerine bakmaya başladık. İkinci etap bu çalışma devam edecek. Belediye Başkanımıza ve müteahhitimize teşekkür ediyorum. Bu proje Bayburt’a değer kattı. Bayburt’un her tarafının yeşil olması noktasında güzel şeyler yapıyoruz. Şehrin slüeti değişti. Artık Bayburtlu hemşehrilerimiz Bayburt’un bu gece görüntülerini paylaşıyorlar. Dolayısıyla bu da bizi gurulandıryor. Cumhuriyet Caddesi’ndeki çalışma devam edecek. Semt sahaları projelerimiz devam ediyor. Isıtmalı durakları Bayburt’a kazanrıyoruz. Aile Yaşam Merkezi’ni Bayburt’a kazandırdık. FETÖ’den kamuya devredilen bir binayı buna tahsis ettik, içini baştan aşağı donattık. Şimdi Bayburtlu hanım kardeşlerimiz orayı yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Kapalı Halk Projesi ile ile ilgili herkes bir yer veriyor. Artık bu rpojeye bir kara verip başlıyoruz. Sokak ıslahı projesi, Yıldız Garajı restorasyonu projemiz var, bir de Velilşaban’da otopark projemiz var, inşallah hayata geçireceğiz.

 

Arpalı Belediyesi çalışmaları
 

Arpalı Belediyemiz sanayi dükkanları yaptı, bir spor kompleksi, halı yaıkam tesisi ve çevre düzenlemesi yaptı. Ben Arpalı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Asfalt projeleri var, makine ekipman parkını iyileştirdik. Belediyemizin 2018 yılında da bir kent meydanı, masal park ve gençlik merkezi projesi var. Bir de konut projesi var.
Demirözü Belediyesi çalışmaları
 

Demirözü Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Şuana kadar kesimhane ve kavurma tesisi projesi tamamlandı. Küçük Sanayi Sitesi projesi tamamlandı. Ziyarettepe’de bir park projesi yaptı, Senteteik Çim saha projesi tamamlandı. Şimdi tribün yapacağız. Halı Yıkama pojesi yapıldı. Canlı Hayvan Pazarı projesi ve konut projesi yapıldı. Düğün Salonu ve apart projesi tamalandı. İtfaiye garajını bitidil. Termninal projesine başladık, bitirdik. Kaplı Yüzme Havuzu projesini bitirdik. Demirözü Belediyemiz çok gayretli ve güzel işlere imza attı. 2018 yılında da Hanımlar Konağı, tık Su arıtma Projesi, Çiftçi kardeşlerimiz için araç parkı projemiz var.

 

Gökçedere Belediyesi çalışmaları

 

Gökçedere’de Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Belediye hizmet binamızı tamaladık. Kent Meydanı projesini yapacağız. Altyapı tamamlandı. Şimdi üstyapı zamanı.

 

Su analizleri yapılacak, köy içleri de asfalt olacak

 

Özel İdaremizle güzel projeler yaptık. Başta Valimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim. Köylerimizin su sorunlarını giderdik. Şimdi test yapacağız. Sağlık İl Müdlrüğümüz köylerden testler alacak ve takip edeceğiz. İçme suyu projelerine çok önem veriyoruz. Bütün köylerimizde asfalt yol çalışmasını sürdürüyoruz. 2018 yılındaki hedefimiz bütün köylerimizin köy içi asfaltlamasını yapacağız. Yaklaşık 70 köyümüz asfaltla kaplanacak. Köylerin içi de şehirler olacak.

 

Bayburt’a ne yapsak azdır

 

Bayburtlu hemşehrilerimize ne yapsak azdır. Bayburt deyip geçmeyin. Referandmda Türkiye birincisi olmuş bir Bayburt. 15 Temmuz alçak darbe girişiminde sokaklara ilk çıkmış Bayburt. Her zaman milli ve yerli duruşuyla kendini ortaya koyan Bayburt. Milli ve manevi değerlerine bağlı Bayburt. Bayburtlu hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Ne yapsak onlara azdır. Yapmak bizim boynumuzun borcudur. Gece gündüz  Bakan olarak ben, milletvekilimiz, belediye başkanımız, ile genel meclisi başkanımız, parti teşkilatımız gece gündüz çalışıyoruz. Teşkilatıma başta il başkanım olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Daha yapacak çok işimiz var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın güvencesi olsun. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle Bayburt hanımlarımızın bu özel gününu kutluyorum.    

 

Not: Haberin videosu birazdan sitemize yüklenecek!

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bakan, Ağbal, Bayburt, yatırımlarını, anlattı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
13
0
1
1
4
6
2
Galatasaray
12
0
2
0
4
6
3
Kasımpaşa
12
0
2
0
4
6
4
Beşiktaş
11
0
1
2
3
6
5
Konyaspor
11
0
1
2
3
6
6
Yeni Malatyaspor
10
0
2
1
3
6
7
Ankaragücü
10
0
2
1
3
6
8
Antalyaspor
10
0
2
1
3
6
9
Alanyaspor
9
0
3
0
3
6
10
Göztepe
9
0
3
0
3
6
11
Kayserispor
8
0
2
2
2
6
12
Trabzonspor
7
0
3
1
2
6
13
Fenerbahçe
7
0
3
1
2
6
14
Akhisar Bld. Spor
5
0
3
2
1
6
15
Bursaspor
5
0
1
5
0
6
16
Sivasspor
5
0
3
2
1
6
17
Çaykur Rizespor
3
0
3
3
0
6
18
E. Buyuksehir
2
0
4
2
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı