Haber Detayı
14 Temmuz 2011 - Perşembe 07:37
 
Bayburt SGK İl Müdürlüğü “Bunları Biliyor Musunuz” bildirisini güncelledi.
SAĞLIK Haberi


Bayburt SGK İl Müdürlüğü “Bunları Biliyor Musunuz” bildirisini güncelledi.
Açıklanan  bildiriye göre herhangi bir işte çalışmayan ev kadınları, aylık sadece 234 tl (asgari ücretin % 32’i) prim ödeyerek sağlık ve emeklilik hakkını elde edebileceği bildirildi.
Ailenin toplam gelirinin kişi başına düşen miktarı 243 ila 729 TL (asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında) arasında ise, ayda sadece 30 TL ödeyerek kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının her türlü sağlık hizmetini istediği anlaşmalı sağlık kuruşundan alabileceği kaydedildi.
Bildiride yer alan diğer önemli hususlar ise şu şekilde sıralandı:
·         İşverenler ve bağımsız çalışanlar, birikmiş prim borçlarınızı 36 aya kadar taksitle ödeyebiliyor
·         18 yaşını doldurmayan çocuklar, anne babalarının sosyal güvencesi olmasa da genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor.
·         Bağımsız çalışanlar, gelirlerine bakılmadan ödeyecekleri prim miktarını yükselten basamak sistemi kaldırıldığından asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında beyan edecekleri matrah üzerinden prim ödeyebiliyor.
·         Bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçiler, iş kazası geçirdiğinde veya meslek hastalığına tutulduğunuda %10’nun üzerindeki iş gücü kayıplarında her ay ödenmek üzere gelir bağlanabiliyor, bu şekilde gelir alırken çalışmaya devam edilebiliniyor ve gelir kesilmiyor.
·         Bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçiler, iş kazası geçirdiğinde veya meslek hastalığına tutulduğunda yatarak tedavi gördüğü süreler için istirahat parası ödenebiliyor.
·         Esnaf, muhtar ve çiftçiler, 90 gün primleri olması şartıyla analık halinde doğumdan önce ve sonra sekizer hafta için istirahat parası alabiliyor.
·         Bağımsız çalışanlar/esnaf muhtar ve çiftçiler, 120 gün primleri olması halinde doğan her çocuğunuz için (2010 yılı için meblağ 75 TL, 2011 için 80 TL) emzirme ödeneği ödenebiliyor.
·         Vefat eden bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçilerin hak sahibi kız çocukları, evlendiğinde almakta oldukları aylığın iki yıllık tutarında çeyiz parası/evlenme ödeneği alabiliyor.
·         Köy muhtarları ve çiftçiler, ayda 17 günlük prim ödeyerek (her yıl 1 puan artmakta) 30 günlük hizmet kazanarak, tüm sağlık ve sigorta haklarına sahip olabiliyor.
·         Bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan çalışan veya isteğe bağlı kadın sigortalılar, 2008 yılı ekim ayından sonra ödenen prim sürelerinin dörtte biri prim sürelerine eklenebiliyor, eklenen süre kadar emeklilik yaşından indiriliyor ve bu durumda erken emekli olunabiliyor.
·         Bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçiler, sigortalılıklarından önce malul durumda olmaları halinde işçilerde olduğu gibi erken emeklilik hakkı getirilmiş bulunuyor.
·         Malullük aylığına hak kazanmayı sağlayacak oranda çalışma kaybı olmayan işçiler,bağımsız çalışanlar, memurlar ve isteğe bağlı sigortalılar, % 40-60 arasında çalışma gücü kayıplarında erken emeklilik hakkına sahip bulunuyor.
·         İşe girişlerde, işçilerde üç ay, bağımsız çalışanlarda sekiz ay beklemeden, 30 gün sonra ferd kendisi için ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları için sağlık yardımı alınabiliyor.
·         Bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçiler, 60 gün ve daha az prim borçları olsa, acil hallerde, iş kazasında, analık halinde bu miktarın üzerinde borçları olsa dahi sağlık yardımı alabiliyor.
·         Kamu işyerlerinde mevsimlik işçi olarak çalışanlar, yıl içinde çalışmadıkları sürede genel sağlık sigortası primleri çalıştıkları kurumlarca ödenerek sağlık yardımı alabiliyorlar.
·         5510 sayılı kanunun yürürlüğünden önce ve sonra vergiden muaf olarak el sanatlarıyla uğraşan isteğe bağlı sigortalı kadınlar, ayda 17 günlük (her yıl 1 puan artmakta) prim ödeyerek 30 günlük hizmet kazanabiliyor ve tüm sağlık ve sigorta haklarına sahip olabiliyor.
·         Usta öğretici olarak çalışanlar, ay içinde alınan ders ücretlerinin asgari ücret veya üzerinde olması halinde 30 gün, asgari ücretin altında ise ders saati ücretinin asgari günlük kazanca bölünmesi ile gün sayısı tespit edilebiliniyor.
·         Mütaahhitlerce yurt dışına götürülen Türk işçileri, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları sağlık yardımları kapsamına alınmış olup, ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarına tabi kılınmış bulunuyorlar.
·         Malullük aylığı bağlanması için gerekli çalışma gücü kayıp oranına sahip olmayanlar, % 40-60 arasında çalışma gücü kaybı olan sigortalılar, yaş şartına tabi olmadan erken emeklilik hakkına sahip bulunuyorlar.
·         Bağımsız çalışanlar için yol ve refakatçi giderlerinin ödenmesi imkânı getirilmiş bulunuyor.
·         5510 sayılı kanunun yürürlük tarihinden önce anne veya babasında sağlık yardımı almaya devam eden kız çocukları yaşları ne olursa olsun evleninceye veya çalışmaya başlayıncaya kadar anne ve babasından dolayı sağlık yardımı alamaya devam edebiliyor.
·          İş kazası veya meslek hastalığına bağlı olarak meslekte kazanma gücünü % 50’den az olarak vefat eden sigortalıların eşi, çocukları ve anne-babaları, önceki uygulamadan farklı olarak ölüm nedeninin iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olup olmadığına bakılmaksızın gerekli şartları taşımaları halinde taraflarına gelir bağlanabiliniyor.
·         5510 sayılı kanunun yürürlük tarihinden sonra (01/05/2008) ilk defa sosyal güvenlik sistemine girenler, prim ödeme gün sayısını doldurdukları tarihteki yaş şartları ile emekli olabiliyor.
·         Çalışmayanlar veya emekli olmak için prim ödeme gün sayısı yetersiz olanlar, isteğe bağlı sigortaya giriş şartlarının kolaylaştırılmış olup bu sigortaya tabi olanlara artık sağlık yardımı da sağlanabiliniyor.
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı