Haber Detayı
18 Kasım 2011 - Cuma 18:04
 
Sağlık Müdürlüğü:KOAHʹta en önemli tedavi sigarayı bırakmak
SAĞLIK Haberi


Bayburt İl Sağlık Müdürülüğü uzun süre bronşlarda tıkanmaya neden olan hastalık olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalığı ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.  Bildiride hastalığın en kötü yanının, “bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesi” olduğu bildirildi.

KOAH’ın, tüm dünyada 4. ölüm nedeni olduğuna yer verilen bildiride  “ Her yıl 2.7 milyon kişinin ölümüne yol açan ye yaygınlığı giderek artmakta olan bir kronik hava yolu hastalığıdır. Ülkemizde de 5 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği, hastalığın 3. ölüm nedeni olduğu ye her yıl 26 bin vatandaşımızın bu hastalıktan öldüğü tahmin edilmektedir. Buna karşın her 10 hastadan 9’u bu hastalığa sahip olduğunun farkında değildir. Gerek kamuoyunun gerekse sağlık personelinin KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Hâlbuki hastalık erken dönemde teşhis edilebilirse, hem hastalık durdurulabilir, hem sakatlık hem de ölüm azaltılabilir.” denildi.

HASTALIĞIN EN ÖNEMLİ NEDENİ SİGARA

Hastalığın en önemli nedeninin SİGARA bağımlılığını vurgulandığı bildiride hastalığın genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başladığı ve teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğunun halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişiler olduğu kaydedildi.

Hastalığın sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlılarının öksürük, balgam çıkarma gibi şikâyetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastaların akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oldukları belirtildi.

Hastaların önemli bir sayısının hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmediklerine değinilen bildiride sigara bağımlısı olanların rahatsızlıklarında doktora gitmemelerinin önemli bir nedeninin de sigarayı bırakmaları konusunda uyarı almaktan kaçınmaları olduğu vurgulandı.

HASTALIK NASIL OLUŞUR?

Hastalığın oluşumu ise şöyle anlatıldı. “ Sigara dumanı ile nefes borularına ve hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Yıllar geçtikce bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla TIKAYICI BRONŞİT, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması ile AMFİZEM ortaya çıkar. Akciğerlerde ortaya çıkan bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda kana oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok ciddi rahatsızlıklar doğar. Oluşan bu bozuklukların tedavisi ve tamiri mümkün değildir. Akciğerler bu hastalık ile erkenden yaşlanır ve bozulur. KOAH başlayan bir hastada sigarayı bıraktıktan sonra bozuklukların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlar. Sigara bırakılmaz ise hastalık çok hızlı ilerler.”

KOAH için kullanılan ilaçların sadece hastaların nefes darlığı şikâyetlerini azaltmak için kullanılan ilaçlar olduğu, bu ilaçların hastalığı ortadan kaldırmak veya ilerlemesini yavaşlatmak gibi bir etkileri olmadığı dolayısıyla KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmanın oluşturacığı belirtildi.

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR?

KOAH belirtilerinin öksürük, balgam ve nefes darlığı olduğunun ifade edildiği bildiride “

Öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabah görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Gerçekte, şiddetli olmayan öksürük ile birlikte az miktarda balgam çıkarmak çok önemli bir hastalığın yani KOAH’ın erken habercisi olabilir. Nefes darlığı hastalığın erken dönemlerinde koşma, hızlı yürüme veya merdiven çıkma gibi eforlarda ortaya çıkarken, hastalığın ilerlemesi ile istirahatta dahi nefes darlığı oluşur. Bütün bu yakınmalar kış aylarında ve özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyonlar sonrasında çok artar.  Sigara içen kişilerde bu şikayetlerden bir veya birkaç tanesi ortaya çıktığı zaman hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Çünkü erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile ancak bu ilerleyici ve akciğerleri sakat bırakan hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.”bilgilerine yer verildi.

HASTALIĞIN İLERLEMESİ İLE KALP YETMEZLİĞİ OLUŞABİLİR

Hastalığın ileri dönemlerinde kanda ve organlarda oksijen miktarının önemli oranda azalacağı için çok daha fazla rahatsızlıklar belirtilerinin görüleceğinin aktarıldığı bildiride hastalığın ilerlemesi ile kalp yetmezliğinin meydana gelebileceği ve ayakların su toplama başlayacağı dile getirildi. Kalp yetmezliği gelişen hastalarda hastalığın ileri dönemlerinde nefes darlığının çok şiddetleneceği ve hastaları evden dışarı çıkamaz hale getireceği kaydedildi. Bunun da hastaların günün en az yarısında oksijen makinesine bağlı kalma durumunu doğuracağı vurgulandı.

SİGARA TERK EDİLMELİDİR

Hastalığın çok ilerleyerek yukarıda belirtilen ağır rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemek için yapılması gerekenin sigarayı terk etmek olduğu belirtilen bildiride KOAH teşhisi konmuş hastalara çok önemli bir sorumluluk yüklendiği belirtildi. Bu hastalığın zararlı etkilerini bizzat yaşadıkları için çevrelerin de bulunan sigara bağımlısı yakınlarını ve arkadaşlarını uyarmak ve hatta baskı yapmak gibi zorunlu bir görevlerinin olduğu önemsenen bildiride hastalığın teşhisine ve tedavisine dair şu bilgiler yer aldı:

KOAH NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

KOAH, teşhisi çok kolay olan hastalıklardan birisidir. Bu hastalığı akla getiren iki önemli özellik vardır. Bunlar;1- Sigara içimi. 2- Uzun zamandır ÖKSÜRÜK, BALGAM ve NEFES DARLIĞI şikayetleri olması. KOAH hastalığının kesin teşhisinde solunum testi yapılır. KOAH erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış herkes yılda bir kez solunum testi yaptırmalıdır.  Solunum testi ile hem KOAH teşhisi konur hem de hastalığın şiddeti belirlenir. KOAH tedavisi hastalığın şiddetine göre planlanacaktır.

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için uyulması gereken kurallar; sigaranın bırakılması,tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak, düzenli ilaç tedavisidir. KOAH’lı hastaların nefes darlıklarını rahatlatmak amacıyla kullanılan çok sayıda ilaç vardır. İlaçlar direkt olarak solunum yollarına ulaştığı için etkileri çok kuvvetlidir. Ancak etkili olabilmeleri için doğru teknik ile kullanılmaları gerekir.

OKSİJEN TEDAVİSİ

Çok ağır KOAH’lı hastalar sürekli olarak günde en az 15 saat oksijen kullanma zorundadırlar.

 

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı