Haber Detayı
05 Ocak 2012 - Perşembe 04:50
 
ÖDES projeleri tanıtımı Bayburtʹtan start aldı
SAĞLIK Haberi


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizde ilk pilot uygulama olarak11 ilde uygulamaya konan Özürlüler Destek Programı (ÖDES) Bayburt’ta start aldı.

21 maddeden oluşan ÖDES Uygulama Usul ve Esasları kapsamında Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde özürlülük ve özürlülüğün önlenmesi konusunda toplumsal farkındalık yaratma sürecine destek olmak, bu çerçevede, valiliklerin koordinasyonunda yerel düzeyde hazırlanacak ve uygulanacak olan ÖDES projeleri ile toplumun özürlülük ve özürlüler konusunda bilinç düzeylerinin ve duyarlılıklarının, özürlülerin sosyal yaşama bağımsız olarak katılımlarının ve evde özürlü bireyin bakımını üstlenen kişilerin nitelikli bakım konusundaki bilgilerinin eğitimler aracılığıyla artırılması ile özürlülük nedenlerinin tespit edilmesini, koruyucu ve önleyici hizmetlerin geliştirilmesini, özürlülük oranının azaltılmasını ve özürlülüğün etkilerinin en aza indirilmesini amaçlayan faaliyetlerin desteklenmesi öngören ÖDES projeleri ile ilgili Bayburt Polis Meslek Yüksek Okuluʹnda ilk panel düzenlendi ve ÖDES projelerinin Türkiye ve Bayburt tanıtım programı başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panele  Sağlık Bakanı Danışmanı Alim Tunç, Başbakanlık Basın Müşaviri Kenan Önalan, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Bayburt Valisi Hasan İpek, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, İl Jandarma Komuanı Jnd. Albay Hacı Demirezen, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, PMYO Müdürü Abdullah Şahin, Beyaz Ay Derneği Bayburt Şube Başkanı Serhat Kılıç, PMYO ÖDES proje koordinatörü Mutlu Adak, Milli Eğitim Müdürlüğü Proje koordinatörü Ayhan Dursun daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

“TOPLUMSAL HAYAT PLANLANIRKEN ÖZÜRLÜLERİN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINMALI”

Programın açılış konuşmasını yapan PMYO Müdürü Abdullah Şahin engelli vatandaşları “özel kardeşlerimiz” şeklinde tanımlayarak katılımcılardan kendilerini onların yerine koyup empati yapmaları çağrısında bulunarak “ siz hiç tekerlekli sandalyeye oturup konuşmayı denediniz mi? Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi bulmayı, görmeyi denediniz mi? Siz hiç duymayıp, kuş seslerini duymaya çalıştınız mı? Siz hiç kollarınızı bağlayıp başka birinin yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi? Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?” sorularını sordu.

Zihinlerdeki ve ruhlardaki engellerden dolayı  özel kardeşlerimiz engellilere karşı toplumsal ayıplar işlenmemesini vurgulayan Müdür Şahin, iç güzelliğin dışı güzellikten daha önemli olduğunu ifade etti.

Toplumsal hayat planlanırken özürlülerin ihtiyaçlarının dikkate alınmasını dile getiren Müdür Şahin “ şehirlerin planlanmasını ve yapılanmasını sağlayan belediyeler, valilikler ve diğer kamu ve özel sektör kuruluşları özel kardeşlerimizin gidebileceği yollar, geçebileceği kavşaklar, binebilecekleri araçlar, girebilecekleri alış veriş merkezleri, dolaşabilecekleri çarşı pazarlar, faaliyet gösterebilecekleri kültür merkezleri, spor merkezleri hazırlayabilsinler”dedi.

Özürlü olup da tarihe mal olmuş şahsiyetlerden örnekler veren Müdür Şahin, bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak kendilerini normal kabul edenlerin engelli özel kardeşlerimize engel olmayıp onlara yardımcı olacaklarını kaydetti.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ise 10 sene önceki özürlü vatandaşların pozisyonu ile bugünkü pozisyonları arasında farklar olduğunu belirterek yapılacak daha çok şey olduğunu söyledi.

İnsanı insan olarak değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Başkan Polat  “Kurumlar olarak hedefimiz, gayemiz insan hayatını kolaylaştırmak ise sağlıklı olanların ve özürlülerin hayatını kolaylaştırmak zorundayız. Yaradan insanı âlemin özü olarak yaratmıştır. Yarattığı her şeyi onun hizmetine adamıştır. Her şeyi ona musahhar kılmıştır. Böyle bir ortamda idarecilerin de kendilerini bu amaca kitleme zarureti vardır. ‘İnsanı yaşat, devlet yaşasın’. Biz bunu sık sık söylüyoruz. Belediye olarak bizim gayemiz insanı hayatını kolaylaştırmaktır. Bir şey yaparken bedensel özürlü vatandaşlarımızı da düşünerek ona göre çözüm önerilerini ortaya koymak zorundayız.”dedi.

Başkan Polat insanın iradesi dışında gelişenler karşısında övünme ve yerinme hakkı olmadığını da örneklerle açıklayarak “ kendi iradesiyle aklını yok eden adam mı özürlü, yoksa kendi iradesi dışında deli olan mı özürlü?diye sordu.

Özürlüleri hayatın içine almak gerektiği üzerinde duran Başkan Polat, bu konudaki belediye çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

“ULAŞILABİLİRLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi ise yeni oluşturulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hakkında bilgi verdikten sonra bundan sonraki hizmetlerin daha aktif direk kişilere ulaşılarak yapılacağını ifade etti.

Bayburt’ta olduğu gibi bundan sonra diğer illerde de yerinde destekleme çalışmaları yapacaklarını kaydeden Çiftçi, “ÖDES programı bir yerinde destek programıdır. Ben Bayburt’tan 2012’de de 2-3 proje onaylansın istiyorum. Engelliler alanında yapılacak çok çok fazla işimiz var. Bizim için en önemlisi 2012’de vazgeçilmez olan ulaşılabilirlik çalışmaları. Çünkü bizim caddeleri, sokakları, binaları engelliler için ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Bunlar bugün engelliler için ama yarın hepimiz için gerekli olacak. İllerimizde, ilçelerimizde köylerimizde bir ulaşılabilirlik seferberliği başlatıyoruz. Herkes için ulaşılabilir mekânlar yapmak için bölge toplantıları düzenliyoruz.”dedi.

“29 NİSAN’DA ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI VAR”

Ulaşılabilirliği gerçekleştirdikten sonra engellilerin istihdama katılması ile ilgili çalışmalara yoğunlaşacaklarını belirten Çiftçi, “ Bununla ilgili 29 Nisan 2011’de Özürlü Memur Seçme Sınavımız var. Bu Türkiye’de ilk defa yapılacak bir sınav. Özürlülerin kendilerine uygun soru modelleriyle yarışabileceği bir sınav ortamı olacak. Bu sınavla devlet kadrolarında özürlü boş kadroların dolmasını hedefliyoruz. Sınav görme, işitme, zihinsel, bedensel engelliler için ayrı yöntemlerle uygulanacak. Sınava lise ve üstü mezunlar girecek. Lise ve altı mezunlar kura ile devlet memuru olabilecek. Bu sınav büyük bir istihdam için kapı açacak diye ümit ediyoruz.”diye konuştu.

Sosyal hayata katılım hedefiyle bütün aktif katılmacıları bilgilendirecek seminerler düzenleneceği bilgisini veren Çiftçi, bu bilgilendirmelerle hassasiyet kazanılacağını söyledi.

Sadece engelli değil de yaşlı, kadın, çocuk, gazi ve şehitler alanında da çalışmaların devam ettiğini belirten Çiftçi, bu çalışmalarla hayatın içinde daha fazla engelli ve yaşlıyı görmek istediklerini kaydetti. Çiftçi Bayburt’taki ÖDES projeleri ile okullarda ve kurumlarda Bayburt’ta hassasiyet sahibi kimse kalmayacağını ümit ettiğini vurguladı.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İNSANLARIN ÖZÜRLÜ HALE GELMELERİNİ ENGELLEMEK”

Bayburt Valisi Hasan İpek ise sosyal hizmetler alanında çalışan insanlar olarak birinci hedefin insanların özürlü hale gelmelerini engellemek olması gerektiğini belirterek “ Bunlar ana karnından başlayıp sağlık alanında yapılacak çok ciddi çalışmalar ki bunların bir çoğu yapılıyor. Ana karnından çocuklar takibe alınıp sağlıklı olup olmayacakları tespit ediliyor.  Bugün burada bizlerin en önemli görevlerinden bir tanesi trafik kazalarını en aza indirebilmeyi sağlamak. Bunun dışında insanların iş kazalarına uğrayıp özürlü olmalarını engellememiz gerekmekte. Birinci önceliğimiz bu olmalı.”dedi.  

Özürlü olanlara psikolojik destekle kendilerinin bir kişi olduklarının desteğinin verilmesi gerektiğini vurgulayan Vali İpek, diğer insanların da onlara acımak yerine onları insan olarak onlara saygılı olup ayrıcalık yapmamak gerektiğini anlattı.

Özürlü olan insanların özürlü olmalarından dolayı hayatlarını zorlaştırmamak gerektiğini belirten Vali İpek, bu konuda yol ver diğer mekan düzenlemelerinin yapılması gerekliliği üzerinde durdu.

Son 10 yılda özürlülerle ilgili çok güzel çalışmalar yapıldığını hatırlatan Vali İpek, bunların yeterli olmamakla birlikte bir zamanlar bir çoğunun hayal edilen çalışmalar olduğunu söyledi.

Vali İpek bunlara evde bakım hizmetlerini örnek vererek “Bayburt’ta da 405 kişi evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Yaklaşık 6 bin özürlünün olduğu Bayburt için biz bu rakamı yeterli görmüyoruz”dedi.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi’den ihtiyaçlarını görebilecek yaşlılar için butik otel ve samimi ortamlardan oluşacak evlere dair çalışmaların müjdesini aldığını ifade eden Vali İpek 2012 yılında Bayburt 60 kişilik engelli yaşam merkezinin ve huzurevinin hizmete açılacağını kaydetti.

Vali İpek başbakanın “ Fırat’ın ötesindeki bir koyunu bir kurt yese ben bundan mesulum” sözünü hatırlatarak şöyle devam etti:  “ Bayburt’un en uzak köylerinden Üzengili köyünde bir özürlü vatandaşımız eğer hizmet alamıyor, aşağılanıyor ve kendi hizmetlerini yerine getiremiyorsa Bayburt ilinin valisi olarak ben de bundan kendimi mesul ve sorumlu hissederim. Bu anlamda eşim ve ben Bayburt’taki özürlü kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için en içten bir şekilde çalışacağımızı sizlerin huzurunda tekrar taahhüt ediyorum. Özellikle insanlarımızın özürlü konuma gelmemesini, özürlü ve engellilerimizin de normal bir şekilde yaşayabileceği bir hayatı diliyorum.”

Daha sonra “Eğitim Her Engeli Aşar” isimli panele geçildi. Moderatörlüğünü  Bayburt Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Mete Emir’in yaptığı panele panelist olarak

Başbakanlık Basın Müşaviri Kenan Önalan, Sağlık Bakanı Danışmanı Alim Tunç ve Beyazay Derneği Bayburt Şube Başkanı Serhat Kılıç, PMYO ÖDES proje koordinatörü Mutlu Adak, Milli Eğitim Müdürlüğü Proje koordinatörü Ayhan Dursun katıldı.

Moderatör Mete Emir engellilerin yaşadığı sorunların ÖDES projeleri ile yerel aklın devreye sokularak çözülmesinin faydalı olacağını düşündüğünü söyledi.

Panelde ilk olarak söz alan Başbakanlık Basın Müşaviri Kenan Önalan ise “toprağı küçük insanı büyük nüfusu küçük kalitesi büyük koca Bayburtluları selamlıyorum”sözleri salondan büyük alkış aldı. Önalan empati kurarken acıma hissi taşıyarak empati kurulamayacağını görme engellileri anlayabilmenin yolunun onları da bir insan olarak kabul etmekten geçtiğini vurguladı. Görme engelli insan olarak haklarını almanın diğer insanlarla birlikte olduğuna anlamlı, keyifli ve kolay olduğunu vurgulayan Önalan isteklerinin sadece yaşamda haklarına düşenleri almak olduğunu belirtti.

Özürlülerin polisleri tanıyabilmesi için kabartma polis kimliklerinin yapılması gerektiğini dile getiren Önalan bunun dünyada ilk olacağını ve Türkiye’de bunun yapılacağını kaydetti. Bayburt’ta başarılı bir ruh hali gördüğünü açıklayan Önalan Bayburt’u özürlülerin daha iyi anlaşılması noktasında model şehir yapacaklarını söyledi.

Daha sonra Sağlık Bakanı Danışmanı Alim Tunç, Sağlık Bakanlığı’nın faaliyetleri ile ilgili bilgiler verirken Beyaz Ay Derneği Bayburt Şube Başkanı Serhat Kılıç ise Bezaz Ay Derneği ve Bayburt’taki çalışmaları ile ilgili bilgiler aktardı.

PMYO ÖDES proje koordinatörü Mutlu Adak PMYO’nun ÖDES projesi “"Özel Kardeşlerimizle Hayatı Beraber Yaşayalım" , Milli Eğitim ÖDES proje koordinatörü Ayhan Dursun ise "Engelliler Kendini Anlatıyor" adlı ÖDES projesini tanıttı.

Katılımcılara PMYO flaması ve bakır işlemeli saat hediye edilmesinden sonra program sona erdi. Peyami Sefa KARABACAK

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı