Haber Detayı
25 Ocak 2012 - Çarşamba 23:12
 
Mobil nitrat laboratuarıyla gıda güvenliğimiz artacak
ÇEVRE Haberi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal sahalardaki yüzey ve yeraltı sularında nitrat kirliliğinin izlenmesi amacıyla alınan 20 mobil laboratuarı hizmete girdi. Bu laboratuarlardan biri de Bayburt, Erzurum Kars, Ardahan, Artvin, Rize, Gümüşhane, Trabzon, olmak üzere 8 ile hizmet verecek.  Projeyle birlikte tarımsal aktivitelerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi ile su kaynakları, toprak ve atmosfere besin maddesi girdisinin azaltılması hedefleniyor.

20 mobil laboratuvar Türkiye geneline hizmet verecek

Bakanlığın Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından AB uyum sürecinde Çevre Faslı içerisindeki, su direktifi arasında yer alan 91/676/EEC sayılı Nitrat Direktifinin Türkiye’de Uygulanması Projesi’nin Mal alımı bileşeni kapsamında hizmete geçirilen seyyar mobil laboratuvarların 20 tane olduğunu dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu laboratuvarların içinde hem toprak hem de su tahlili yapabilecek bütün alet ve edavatın, bütün imkânların bulunduğunu bildirdi. Her mobil laboratuvarın 3-4 ili gezeceğini anlatan Bakan Eker, dolayısıyla 81 ilin tamamında bu 20 mobil aracın hizmet vereceğini, topraktan araziden sudan numune alacağını, aracın içerisinde inceleneceğini, bilgisayar ortamında sonuçların Bakanlığa anında gönderileceğini ifade etti. Eğer Türkiyeʹnin herhangi bir bölgesinde, tarımda kullanılan toprakta veya suda nitratla ilgili ciddi bir parametre değişikliği tespit edilmişse, buna anında müdahale edileceğini ve ona dönük tedbirler geliştirileceğini anlatan Bakan Eker, ʹʹİşte gıda güvenliğinin topraktan ve sudan, tarladan başladığı safhanın ilk halkası budur. Böylece nitrat suda varsa, o su arazinin sulanmasında kullanılıyorsa, bir meyve sebzenin üretiminde kullanılıyorsa o bitkiye, o ürüne geçer. Yani bu kadar bu meseleyi sıkı sıkı takip ediyoruzʹʹ dedi.

Gıda Güvenliğinde Yeni Bir Dönem Başlattık

Bakan Eker, bu kapsamda 102 yeni yönetmeliğin yayımlandığını, bunların hepsinin gıda güvenliği ile ilgili olduğunu söyledi. Türkiyeʹde insanların yedikleri ve içtiklerinden emin oldukları, bunun tarladan sofraya bütün safhalarında titizlikle izlendiği, denetlendiği ve kontrol edildiği bir sistem kurulduğunu anlatan Eker, nitrat kirliliği için mobil laboratuarların hizmete girmesine ilişkin projenin de bu zincirin ilk halkası olduğunu ifade etti. Bakan Eker, açıklamalarını şöyle sürdürdü ʹʹNedir ilk halka? Tarımın yapıldığı topraktır. Toprağın üretime hazırlanması, eğer üretim, bitkisel üretim, zirai üretim, sulama yoluyla yapılacaksa o suyun sağlıklı olması, suyla, bitkiye dolayısıyla ürüne, dolayısıyla gıdaya herhangi bir zararlının bulaşmasını engellemek. Bugün sadece biz 20 mobil laboratuarı uygulamaya koyuyoruz. Bugün biz Türkiyeʹde gıda güvenliğinin topraktan ve sudan başlayan ilk halkasının yerinde çağdaş yöntemlerle titizlikle incelendiği, irdeleneceği, araştırmanın yapılacağı bir sistemi hayata geçiriyoruz. Bu bakımdan önemli.ʹʹ

20 mobil laboratuarın dağıtılacağı ve hizmet vereceği iller şunlar: "1. Adana, Mersin, Osmaniye, 2. Aksaray Nevşehir, Kırşehir,3. Ankara Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Zonguldak, Bartın, 4. Antalya : Burdur, Isparta, 5.Aydın İzmir, Muğla, Denizli, 6. Çorum Yozgat, Kastamonu, Kırıkkale 7. Diyarbakır Bingöl, Batman, 8. Edirne Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova 9. Erzurum Kars, Ardahan, Artvin, Rize, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon,10.Kırşehir Afyonkarahisar, Bilecik, Sakarya, Bursa, 11. Hatay Gaziantep, Kilis, 12. Kahramanmaraş Sivas, 13. Kayseri Niğde 14. Konya Karaman,15. Malatya Elazığ, Tunceli, Erzincan, 16. Manisa: Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Uşak, 17. Mardin Siirt, Şırnak,18. Samsun Sinop, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun,19. Şanlıurfa Adıyaman 20. Van Ağrı, Hakkari, Bitlis, Muş, Iğdır."

ABʹye göre Türkiyeʹnin topraklarının nitratla daha az bulaşık 

Diğer yandan gıda güvenliğine çok önem verdiklerini vurgulayan Bakan Eker, bunu uygulamaya, hayata geçirdikleri projelerle, destekleme politikalarıyla, çıkarttıkları mevzuatla ve de yönetmeliklerle ortaya koyduklarını ifade etti. ABʹye göre Türkiyeʹnin topraklarının nitratla daha az bulaşık olduğunu belirten Bakan Eker, yani Türkiyeʹnin topraklarının, suyunun daha temiz olduğunu, ancak kendilerinin gelecek için şimdiden tedbir aldıklarını kaydetti. Bakan Mehmet Mehdi Eker, örneğin gübre desteğini toprak tahlili, analize şartına bağladıklarını ve çiftçiye toprak analizi için 2009ʹdan itibaren destek verdiklerini söyledi. Bu şekilde çiftçinin toprağın neye ihtiyacı olduğunu tespit ettiğine ve toprağa fazla kimyasal madde yüklenmesinin engellendiğine işaret eden Bakan Eker, gıda güvenliğinde sadece bugün değil, önceki yıllarda birçok projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Yeni Gıda Güvenilirliği Sistemi İle İzlenebilirlik Artacak

2012 yılı itibarıyla de yeni bir sistem başlattıklarını hatırlatan Eker, bu sistemin tarımın hayvancılığın bütün alanlarını, gıdanın bütün safhalarını bir zincir olarak ele aldığını belirtti. Eker, gıda zincirinin bütün halkalarını titizlikle izlediklerini, takip ettiklerini, bunda da çok kararlı olduklarını söyledi. Yeni sistemle izlenebilirlik getirdiklerine de dikkati çeken Eker, artık marketten alınan bir ürünün, Türkiyeʹnin hangi ilinden, hangi köyünden hangi çiftliğinden geldiğinin bilineceğini söyledi. Bunun bir devrim olduğunu vurgulayan Eker, Türkiyeʹnin bugüne kadar böyle bir uygulamaya sahip olmadığını, ürünün kaynağının bilinmediğini ifade etti. Yeni sistemle şeffaflık da getirdiklerine işaret eden Bakan Eker, ʹʹEskiden bir firmanın yanlış yaptığını, suç işlediğini tespit ediyorduk, ama o firmanın adını veremiyorduk, ilan edemiyorduk, topluma anlatamıyorduk. Hukuk sistemimiz buna müsait değildi, şimdi şeffaflık getirdik. Şimdi numune geldi, sağlıksız, gıda güvenliğine aykırı çıktı, o firmayı, o markayı, o ismi topluma anlatabileceğizʹʹ dedi.

Toplumun bütün kesimlerinin de buna katkı sağlaması gerektiğini vurgulayan Bakan Eker, artık üreticinin ürettiğinden, gıda sanayisinin, sanayiden, depolayıcının depoladığı üründen, satıcının, restoran, lokanta, kafe sahibinin da sattığı üründen sorumlu olacağını belirtti.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı