Haber Detayı
28 Ocak 2012 - Cumartesi 00:18
 
Bayburt Ak Parti’de İngiltere gezisi konuşuldu
GEZİ Haberi


Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve Bayburt İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak 15 – 21 Ocak 2012 tarihleri arasında İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’yi kapsayan gezide yurt dışı turistik destinasyonlarda başarılı uygulamalarla ilgili açıklamalar yaptı.

Bayburt Ak Parti binasında yapılan programa Ak Parti İl Başkanı Yusuf Elçi yanı sıra Ak Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Daştan ve parti yöneticileri katıldı.

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat özellikle kış turizminin, alternatif turizmin gerçekleştirildiği merkezleri ve uygulamaları gördüklerini ve oradaki uygulamaları bölgeye taşımak adına geziye katıldıklarını söyledi.

Gezilen bölgelerinde turizm destinasyonlarının sonuçlarının yerinde incelediklerini belirten Başkan Polat, “ Gördük ki olmayan turizm değerlerine turizm merkezleri bina edilmiş. Bizim var olan turizm değerlerimiz boşta dururken onların olmayan turizm değerlerine bina etmeleri bizim içimizi sızlattı. Bizim tarihi ve doğal güzelliklerimiz o kadar turizm değeri taşıyor ki bunları teker teker işlediğimiz zaman ekonomimize katması gereken değeri fazlasıyla katacağına inancımız gerçekten arttı. Bu konuda planımızı programımızı yaptık.”dedi.

Geziden iki sonuç çıkardığını açıklayan Başkan Polat bunları şöyle açıkladı: “ bir yerde bir turizm değeri vardır ve o değer etrafında hizmet birimleri oluşturulur ve orası bir katma değer oluşturan merkez haline gelir. İkincisi ise bir turizm dediğimizde aklıma yabancı turistler geliyor. Yabancılar gelecek biz de onlara hizmet edip, mal satıp para kazanacağız diye düşünürdük çoğunlukla. Şunu gördük ki turizm asıl iç turizmle başlar ve devam eder. Oradaki turizm merkezlerinin ziyaretçilerinin yüzde 90’ının yerli turist olduğunu da öğrendik.”diye konuştu.

Bayburtluların yüzde 10’unun Bayburt’ta yüzde 90’ının dışarıda yaşadığını kaydeden Başkan Polat “ dışarıda yaşayan Bayburtlu hemşehrilerimi Bayburt’a getirmek ve gelenlere de mümkün olduğu kadar yüksek standartlarda barınma imkânlarına sahip kılmak temel hedefimizdi. Biz bunu da teyid edeceğiz. Dışarıdan Bayburt’a ziyarete gelen insanlarımızın burada dinlenme amaçlı bulunduklarını biliyoruz. Öncelikle onların dinlenebilecekleri mekanları, zeminleri, standartları yükseltmek suretiyle genişletmeye planlıyoruz.”açıklamasını yaptı.

Kent ormanı, Çoruh çevresindeki çalışmalar, Şehit Osman’daki çevre düzenlemeleri, Baybutluların cenazalerini Bayburt’a getirmeleri düşüncesi, estetik çalışmaları gibi hizmetlerin Bayburtluyu Bayburt’a çekmek amacı taşıdığını belirten Başkan Polat bu amaç doğrultusunda şehirdeki standartları yükselteceğini kaydetti.

Şehit Omsan villaları projesi ile Bayburt’un dışında yaşayıp da Bayburt’ta kalmak isteyen, Bayburt’a tatil amaçlı gelmek isteyenlerin Bayburt’ta evleri olacağını ifade eden Başkan Polat “ 50 metreden başlayıp aparttan daha büyük villalara kadar evler oluşturmak suretiyle dışarıdaki insanları Bayburt’a bağlamanın yolunu inşallah bulacam.”dedi.

Bayburt’un dışındakilere yatırım yapmaları, Bayburt’tan ev almaları çağrısını yineleyen Başkan Polat “ bunları yapamıyorsan bari cenazelerinizi Bayburt’a getirin ki Bayburt’taki bağlantılarınız kopmasın. Çünkü sosyal olarak tespit ettik ki cenazelerini göç ettikleri memlekete defnetmeye başlayan abilerimin Bayburt’la bağları kopuyor. Biz bunun kopmamasını istiyoruz.”açıklamasını bir kez daha yineleyerek sözlerine son verdi.

Bayburt İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak ise gezide ağır sanayi olmadan turizme ve tarihe dayalı kalkınmanın nasıl olacağının örneklerini gördüklerini söyledi.

Gördükleri örneklerden dolayı Türkiye’deki uygulanabilirlikler noktasında deneyim sahibi olduklarını kaydeden Bayrak kongre merkezi, dünyaca ünlü Veteriner Fakültesi’nin olduğu eski bir kent olan Edinburg’u gezdiklerini,  Glasgow’da kongre ve fuar turizmini, Aviemore kasabasında kayak turizmini yerinde incelediklerini belirtti.

Glasgow’da eski otomobillerden ve lokomotiflerden yapılan bir serginin yılda 1 milyon 200 bin turizm çektiğini ifade eden Bayrak “ ağır sanayi olmadan bu ülkeler, bu bölgeler turizm ve tarımla nasıl kalkınabilirliğin örneklerini bize gösterdiler. Bu açıdan gezinin faydalı olduğu kanaatindeyim. Orada turizm merkezleri ile ilgili senaryolar oluşturuyorlar. Mesela Belfast’la İskoçya arasındaki devlerin mücadelesinden bir hikâye oluşturmuşlar.  Biz de tarihi var, kültür var, tabiat var, kar var. Biz bunları satamazken onların olmayan şeyleri icat edip sattıklarını gördük. Üstelik bu tanıtımlarda ücretsiz, gönüllü çalışan heyecanlı insanları var. İnşallah biz de bu örnekleri ülkemize bölgemize uygular kalkınmak için çaba sarf ederiz.”dedi. Peyami Sefa KARABACAK 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı