Haber Detayı
28 Haziran 2012 - Perşembe 09:54
 
TGF 38. Başkanlar Konseyi, Artvin’de gerçekleştirildi
MEDYA Haberi


Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 38. Başkanlar Konseyi, Artvin’de gerçekleştirildi

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği’nin ev sahipliğinde ve Artvin Valiliğinin katkılarıyla gerçekleştirilen toplantı, Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, bazı daire amirleri ile Türkiye Gazeteciler Federasyonuna üye basın mensupları katıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Anadolu’da gazetecilik ve cemiyetçilik yapmanın zor olduğunu söyledi.

Artvin gibi küçük illerde gazetecilik ve cemiyetçilik yapmanın zor olduğuna dikkati çeken Karaca, "Ankara’da, İzmir’de, Bursa’da gazetecilik ve cemiyetçilik yapmak bana göre kolaydır. Ama Artvin gibi küçük illerde gazetecilik ve cemiyetçilik yapmak zordur. Böyle küçük illerde gazetecilik yapıyorsanız elinizde hem fotoğraf makinesi hem de kameranız olmak zorundadır." dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun geçmişinden bahseden Karaca, "1998 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu kuruldu. 15 yıldan beri 71 ilde örgütlü, 3 Azerbaycan, 2 Kıbrıs olmak üzere 76 il ve 2 ülkede 20 bine yakın üyesi var. Federasyonun en büyük etkinliklerinden biri tabii ki Türkiye genelinde meslektaşlarını ve o ildeki kamu kuruluşlarının başındaki insanları birleştirmek ve kaynaştırmaktır. Bu yıl ilk defa başkanlar konseyi Artvin’in de devreye girmesiyle rekora gidiyor. Yılda ortalama 3 başkanlar konseyi toplantısı yapıyorduk, bu sene 7 başkanlar konseyi toplantısı yapıldı. Ocak ayında 41. Başkanlar konseyi toplantısını inşallah Kocaeli ilinde yapacağız." diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise,  her toplantısını farklı bir ilde gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantılarının o ilin tanıtılmasına ve gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

Gidilen her ilde bu toplantıların o illere bir katkı yapacağını belirten Atalay, " Bu toplantıların çeşitli illerde yapılmasının amacı budur.  Artvin, doğasıyla inanılmaz güzel bir şehrimiz. Artvin’in gezilip görülmesi gereken birçok güzel yerleri var. Bu doğal güzelliklerin keyfini yaşamak lazım. 2 gün boyunca bu güzellikleri yaşayın. Biz her gelişimizde ayrı güzellikler görüyoruz. Türk basını çalışıyor, görevini yapıyor. Hakikaten büyük çaba harcıyorsunuz. El ele, kol kola bunu görüyorum. Basın İlan Kurumu’nun genel konularında güzel tartışmalar oluyor. Anadolu’ya açılmamızda, yeni şubeler açmamızda, Anadolu’daki gazeteciler cemiyetlerini desteklememizde genel kurul üyelerimizin, yönetim kurulu üyelerimizin büyük çabaları oluyor. Gazeteciler Cemiyetlerine yardımlar konusunda çalışmalarımız var. Belki bir sonraki toplantıda onun da müjdesini verebiliriz. Demek ki takım çalışması ile güzel şeyler oluyor.

Bizde Basın İlan Kurumu olarak ele ele, kol kola çalışmaktan, sizlerle birlikte olmaktan, sorunlarınızı dinlemekten ve gazetecilerimizin sorunlarını birlikte çözmekten keyif alıyoruz. İnşallah çok daha sorunsuz günlerde buluşmak üzere diyorum. " dedi.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan ise,  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Karaca, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Atalay ve ülkenin çeşitli illerinden Artvin’e gelen basın mensuplarının teşriflerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Artvin’in güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyleyen Vali Kalkan, "Şüphesiz bu toplantının ilimizde gerçekleştirilmesinde en büyük pay sahibi Artvin Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Gül ve onun çalışma arkadaşlarıdır. Biz kentin yöneticileri olarak böyle bir etkinliğin ilimizde düzenlemesinden gurur duymakla beraber, Artvin Gazeteciler Derneği’ne yardımcı olmayı bir görev bildik.  Takdir edersiniz ki hepiniz Anadolu’nun değişik illerinden geldiniz. İlimizin imkânları pek çok ilin imkânlarından oldukça sınırlıdır. Eğer sizleri ilimizde rahat ettiremediysek, bu sorumluluk biliniz ki biz yöneticilerdedir.

Artvin, geleceği eğitim ve turizm olan bir kenttir. Eğitim denilince aklımıza Artvin Çoruh Üniversitesi geliyor. Henüz genç bir üniversiteye sahibiz. 4 bin 500 kadar öğrencisi var. Ama bir vali olarak şunu görüyorum ki, üniversitenin yeteri kadar önemini kavrayamamış bir kentiz. Eğer bu kentin geleceğinin eğitimde olduğunu düşünüyorsak ve bu konuda samimi isek, üniversitemizin sorunlarını çözmek, başta ulaşım ve barınma sorunu olmak üzere bu sorunları çözüp üniversitemize sahip çıkmak ve yardımcı olmak zorundayız.

Diğer bir konumuz turizm. İlimiz eko turizm bakımından oldukça ciddi potansiyele sahip bir kent. Antalya ilimizden sonra Türkiye’nin üçüncü iliyiz. İçerisinde barındırdığı 3 adet mili parka, tabiat koruma alanlarına, av yaban hayatı geliştirme sahalarına sahip bir kentiz. Turizm konusunda da nitelikli konaklama sorunu ortaya çıkıyor. Artvin’in nitelikli konaklama tesisine ihtiyacı var. Geçtiğimiz günlerde çıkan teşvik düzenlemelerinin ilimize bu anlamada çok ciddi katkı sağladığını ben Artvin Valisi olarak söyleyemiyorum. Artvin’de Cumhuriyet tarihinde yapılmış 8 adet sanayi tesisi var. Bu sanayi tesislerinin 6’sı gıda sektöründe, 4’ü kamuda çay fabrikası, 2’si özel sektörde çay fabrikası, 2’si de maden sektöründe biri Murgul’da Bakır İşletmeleri diğeri de Hopa’da termik santraller. Eğer bu kentin geleceği sanayi olmuş olsaydı, geçen 80 yılda çok daha büyük sanayi kuruluşları kurulurdu.

Turizmde teşvikler hazırlanırken bölgenin potansiyeli dikkate alınarak hazırlanmalıdır diyen Vali Kalkan, "Bu bölgede turizm 6. Bölge kapsamında değerlendirilmeli ve turizm yatırımlarına öncelik verilmelidir. Diğer bir sorun ulaştırma sorunudur. Bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistler havaalanına indikten sonra en fazla bir veya bir buçuk saat içerisinde konaklayabilecekleri yere ulaşma ihtiyacını hissediyorlar. En yakın havaalanı Trabzon’da, 4 saatlik bir yolculuğun ardından Artvin’e ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yollarının Batum iç hat seferleri anlamında başlattığı uçak seferleri, bu ulaşım sorununu bir parça çözmüştür. Ancak kapıdaki geçişi rahatlatmamız gerekecektir.  Kapıdaki geçişleri rahatlattığımızda Trabzon havalimanının bu olumsuzluğu, Batum havalimanında sefer sayılarının artırılması ile mümkündür. Bunun yanı sıra gündeme getiriyoruz. Artık Artvin ve Rize’nin ortak bir havaalanına ihtiyacı vardır. Bu ilin bir araya gelip, yeri önemli değil ama mutlaka bir havaalanının yapılmasında fayda var. Kaçkarların, Ayder’in turizme açılması, Artvin’in yaylalarının turizme açılması bu anlamda önemlidir diye düşünüyorum.

Ulaşımda sorunumuzu çözecek bir diğer proje, bölgenin hayali olan Hopa Cankurtaran Tüneli projesidir. Şu an 4 kilometrelik bir çalışma yapıldı. Tünel toplamda 10.4 kilometre uzunluğunda çift tüpten oluşuyor. 4 kilometresini geçtiğimiz bu tünel inşaatında, 2013 yılında bu tünellerimizden geçme şansına sahip olacağız. Hopa ilçemize olan mesafemizde yaklaşık 12 kilometre kısalmış olacak. Artvin Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. İlimizin turizm anlamında tanıtılmasına katkı sağlayacağı inancıyla ilimize gelen bütün basın mensuplarına tekrar hoş geldiniz diyor, Artvin’de sizleri ağırlamaktan Artvin Valisi olarak mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gönlünüzce bir hafta sonu geçirmenizi diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum."diye konuştu.

Konuşmaların ardından Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Gazeteciler Derneği onursal başkanı ve Artvin’de ilk basın kuruluşunun sahibi olan Hilmi Çeltikçioğlu’na ulaştırılmak üzere yeğeni Muvaffak Çeltikçioğlu’na plaket takdim etti.

Toplantı, verilen plaketlerin ardından sona erdi.

Buradaki toplantının ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu Üyeleri Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Kalkan, değerli basın mensuplarını Artvin’de görmekten ve ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Artvin’i Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kardeş şehri olarak gördüklerini ifade eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal "Artvin’de vali olmak da zor, cemiyet başkanı olmakta." dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Karaca ise Artvin’in doğasına hayran kaldığını belirterek, bugün burada bulunan gazeteci arkadaşlarımızın yazacakları güzel haberlerle doğa harikası Artvin’in turizmine katkıda bulunacaklarına inandığını söyledi.

Ziyaret, TGF Başkan Vekili Karaca’nın Vali Kalkan’a günün anısına şilt vermesinin ardından sona erdi.

AKŞAM KAFKASÖR’DE DÖNER İKRAM EDİLDİ

 Konuk gazetecilere Başkanlar Konseyi toplantısının ardından Deriner Barajı ve Artvin Çoruh Üniversitesi Yerleşkeleri gezdirildi.

 TGF üyesi gazeteciler cemiyetlerini temsilen Artvin’e gelen basın mensupları ve eşlerine Artvin Kafkasör İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde akşam yemeği verildi.

Yemeğe Vali Kalkan’ın başka bir programı nedeniyle Artvin Vali Yardımcısı Bahadır Güneş ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı katıldı. Cemiyet temsilcileri Kafkasör’ün doğasına hayran kaldılar. Dönerci ustası Sefer Usta’nın kestiği kuzu etinden yapılmış Artvin döneri konuklara ikram edildi. Dönerin lezzeti gazetecilerden tam not aldı. Yemek sonrası yapılan sohbetle program sona erdi.

Artvin Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliği yaptığı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 38. Başkanlar Konseyi’ni toplantısından sonra misafirler, önemli turizm merkezi aday olmaya hazırlanan Borçka Karagöl’e düzenlenen geziye katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Gazetecileri Ağırladı

Deriner Barajı Gezisinin ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri ve Federasyona üye basın mensupları, Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi’ni yakından görme fırsatı buldu. Programın devamında Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman konuk gazetecilere yönelik, Üniversitemizin akademik yapılanması, eğitim-öğretim faaliyetleri, yurt içi ve yurt dışındaki eğitim kurumları ile olan ilişkileri ve fiziki mekan gelişimi hakkında yapılan çalışmaları özetleyen sunum eşliğinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Mehmet Duman, Orman Fakültesi Konferans Salonunda yaptığı konuşmasında Üniversitenin eğitim ağırlıklı bir Üniversite olduğuna dikkat çekerken, akademik yönlü çalışmaların da bazı alanlarda devam ettiğini vurguladı. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin, Artvin Çoruh Üniversitesi mensubu olmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Duman, Üniversitenin fiziksel mekan gelişimi noktasında öne çıkan bazı sorunlarına da dikkat çekti.

Program, Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın konuşmasının ardından konuklara kokteyl ikramının yapılması ile sona erdi.

TGF 38. Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 38. Başkanlar Konseyi Toplantısı 21–24 Haziran 2012 tarihleri arasında Artvin Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapıldı.

 Toplantıya TGF’ye üye 29 meslek örgütünün başkan ve temsilcilerinin yanı sıra Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Artvin  Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet Duman ile aralarında bulunduğu kent yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, meslek örgütleri, basın kuruluşu temsilcileri ve sivil toplum örgütleri de katıldı.

TGF Başkanlar Konseyi’nin Artvin Toplantısıʹnın ardından aşağıdaki konuların kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı:

1-    Basın İlan Kurumu şubelerinin bulunduğu illerin sayıları arttırılması ve bu illerdeki meslek kuruluşlarımıza belli oranlarda maddi destek sağlanması son derece önemli ve anlamlı bir adımdır ancak yeterli olmadığı açıktır. Basın İlan Kurumu’nun Şubesi’nin bulunmadığı illerdeki meslek örgütlerimize yönelik de mutlaka maddi destek programı belirlenmeli ve konu ile ilgili yönetmelik yeniden düzenlenerek hızla hayata geçirilmelidir.  TGF Genel Başkanı Atilla Sertel’in Basın İlan Kurumu’nun son Genel Kurulu’nda konu ile ilgili olarak Anadolu’daki meslek örgütlerinin tamamının desteklenmesi yönündeki görüş beyanında bulunması son derece yerindedir ve mutlaka arkasında durulması gereken bir taleptir.  Meslek kuruluşlarımızın en yaygın temsil edildiği örgütlü tek meslek kuruluş olan TGF, böyle bir desteğin adaletli bir biçimde dağıtımını sağlamaya hazırdır. TGF, bu sorunun çözüme kavuşturulmasında her türlü katkıyı sağlayacak ve daha önce de önerdiği gibi konunun, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın da devreye sokularak kesin biçimde çözülebileceğine inanmaktadır. Çok zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan meslek örgütlerimizin ve meslektaşlarımızın desteklenmesi, Anadolu basının maddi-manevi ayağa kalkmasını sağlayacak, bu destek aynı zamanda basın özgürlüğünün sınırlarını genişleten ve meslek örgütlerimizin daha bağımsız bir yapıya kavuşmalarının koşullarını hazırlayacaktır.

2-    Meslektaşlarımızın basın kartı alabilmeleri ile ilgili olarak görev yapan Basın Yayın Genel Müdürlüğü Basın Kartları Komisyonu’nun işlevi çok önemlidir. Gazetecilik mesleğini gerçek anlamda yapan meslektaşlarımızın bu komisyon tarafından değerlendirmeye tabi tutulduğundan hareketle, Komisyon’daki Anadolu Basını Temsilcilerinin sayısının yetersizliği ortadadır. Bu eksiklik giderildiğinde, her komisyon toplantısında yerel basında görev yapan yüzlerce meslektaşımızın dosyalarının görüşülüp karara bağlanması çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecek ve basın kartını gerçekten hak eden meslektaşlarımızın alabilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca olası hatalı değerlendirmelerin de önüne geçilmiş olacaktır.  Kaldı ki, Basın Kartları Komisyonu’nda Anadolu basınının daha fazla sayıda temsil edilmesi, Komisyon üyelerinin dağılımını da dengeli ve adil bir yapıya kavuşturmuş olacaktır.  

3-    Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın, gazetecilerin yıpranma hakkının yeniden geri verilmesine yönelik açıklamaları camiamızı mutlu etmiş ve ileriye yönelik de umutlandırmıştır.  Mesleğini güç koşullarda yapan, günün neredeyse yirmi dört saatinde görev başında olan ve dünyanın en riskli meslek sıralamasında başlarda bulunan gazetecilerin kazanılmış hakkı olan ancak 2008 yılında ellerinden alınan yıpranma hakkı yeniden geri verilmesiyle ilgili talebimizi bir kez daha yineliyoruz. TGF, meslektaşlarımızın en kutsal hakkı olarak gördüğü yıpranma hakkının geri alınmasıyla ilgili mücadeleyi ısrarla sürdürmeye ve takipçisi olmaya da devam edecektir. 

4-    Tutuklu gazeteciler sorunu ne yazık ki halen daha devam etmekte ve kamu vicdanını yaralamaktadır.  Yargının tutukluluk süreleriyle ilgili olarak verdiği çelişkili kararlar vicdanları kanatmakta ve bu durum gerek ülkemiz, gerekse dünya kamuoyunda rahatsızlık yaratmaktadır.  Bu konu, ülkemizde hep eleştirilen basın özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi ile de yakından ilgilidir. Tutuklulukları artık iyiden iyiye cezalandırılmaya dönen meslektaşlarımızın, özgür yargılanmaları yönündeki talebimizi de vurguluyor, TGF olarak konuyla ilgili olarak atıldığı söylenen adımların, kamuoyu oyalanmadan ciddi biçimde sonuçlandırılması gerektiğini ifade ediyoruz.

5-    Gazetelerin internet siteleri için başlatılan resmi ilan uygulaması önemli bir adımdır. Ancak internet haberciği yaparak halkın haber alma hakkına sahip çıkan ve bu yolla gazetecilik mesleğine katkı koyan internet medyası kurumlarını da kapsayan yasa çalışmalarının da en kısa zamanda sonuçlandırılması gerekmektedir.  Resmi ilanların internet medyasında da yayınlanmasını sağlaması gereken yasa, adaletli bir tanımlama içermeli ve mesleğe gerçekten ciddi anlamda katkılar sağlayacak olan medya organlarını kapsamalıdır. TGF, bu konuda da üyesi bulunduğu meslek örgütleriyle birlikte üzerine düşecek görevi yerine getirmeye hazırdır.

6-    Zorlu coğrafi koşulları gereği, başta sanayi olmak üzere, bazı önemli sektörlere yatırım için olanaklı olmayan Artvin ve bölgesi ülkemizin turizm aracılığı ile kalkınabilecek nadir yörelerimizden biridir. En fazla göç veren kentlerimizden biri olan Artvin, muhteşem doğası ve cennet köşeleriyle keşfedilmeyi beklemektedir. Başkanlar Konseyi Üyelerimiz bu gerçeği yerinde gözlemlemiş ve devletimizin Artvin’in geliştirilip kalkındırılmasına yönelik turizm projelerini özendirici tedbirler alması gerektiğine inanmaktadır. Bölgeye yönelik teşvik kapsamının genişletilmesi başlangıç itibarı ile cazip yatırım fırsatlarının ateşleyicisi olacaktır. Ayrıca Gürcistan sınırındaki Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması bölge halkının en önemli ortak talebi olduğu anlaşılmıştır. Bu yönde alınacak olan bir karar, Gürcistan’a vizesiz ve kimlikle geçiş hakkının sağlanmasıyla birlikte Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanmaya başlayan yoğunluğu da azaltacak, aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da çok önemli bir fırsat sağlayacaktır.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı