Haber Detayı
28 Haziran 2012 - Perşembe 15:30
 
Türkiye ve Bulgaristan-Komşuluktan Ortak Bir Geleceğe
AVRUPA BİRLİĞİ Haberi


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın kaleme aldığı ve Bulgaristan merkezli Capital Daily’de bugün  "Türkiye ve Bulgaristan: Komşuluktan Ortak Bir Geleceğe" başlıklı bir makale yayınlandı. Paylaşıyoruz. İyi okumalar...

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN: KOMŞULUKTAN ORTAK BİR GELECEĞE DOĞRU

Türkçede ve Bulgarcada ortak bir atasözü vardır; “Bugünün işini yarına bırakma.” Bu atasözünün bir göstergesi olarak, bugün her iki ülke arasında yakın bir işbirliği söz konusudur. Türkiye ve Bulgaristan, dostluğa dayalı ortak bir geçmişi paylaşmaktadırlar.

Mart 2012’de, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borissov arasında Türkiye’de gerçekleştirilen görüşme, Türk-Bulgar ilişkilerinde dönüm noktası olmuştur.  Türkiye ile Bulgaristan arasında enerji işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı ile ekonomi, turizm, iletişim ve taşımacılık alanlarında 16 anlaşma imzalanmıştır.

Türkiye ile Bulgaristan arasında dış ticaretin artması diğer bir olumlu gelişmedir. 1990 yılında her iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 42 milyon dolar iken, yaklaşık 100 kat artış kaydederek, 2011 yılında 4 milyar dolar olmuştur. Fakat bu rakamın yeterli olmadığını düşünüyoruz. Her iki ülke arasındaki dış ticareti daha da arttırmak için karşılıklı olarak çaba sarf edeceğiz. Türk işadamları, Balkan ülkelerinde, genellikle de Bulgaristan’da yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Türkiye’nin AB’ye ticaret rotasında ilk durak olmasından ötürü Bulgaristan, Türk işadamları için cazip bir ülke konumundadır. Öte yandan, Türkiye’nin dinamik ve serbest pazarı da Bulgar işadamları için çekici görünmektedir.

İki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliği, sınır ötesi projelerle de desteklenmektedir. Türkiye-Bulgaristan IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasını ve Avrupa ile işbirliğini ve entegrasyonu güçlendirmek için Bulgaristan-Türkiye sınır ötesi işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Halihazırda, olumlu kültürel ilişkiler etkili olmaktadır. Bulgaristan’daki Türk topluluğu, iki ülke arasında bir köprü işlevi görmektedir. Eşit haklara sahip vatandaşlar olarak Bulgaristan’daki Türkler, Bulgaristan’ın istikrarı, refahı ve kalkınmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan, önümüzdeki günlerde Türkiye’de Bulgar kültür merkezlerinin ve Bulgaristan’da hizmete açılacak Türk kültür merkezlerinin açılacağını ifade etmiştir. İki ülkenin turizmi de, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki feribot ve tren seferleriyle canlanabilir.

Türkiye’nin 1 Temmuz 2001 tarihinden bu yana Bulgar vatandaşlarına vize muafiyeti uygulaması, Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında önemli bir artışa neden olmuştur. Türkiye, 2010 yılında Bulgar vatandaşları tarafından turistik amaçla ziyaret edilen ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bulgaristan’ın NATO üyesi olmasının ardından iki komşu ülke, güvenlik alanında da yakın işbirliği içine girmiştir. NATO ve AB üyesi olan Bulgaristan, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemektedir. Türkiye, AB sürecinde ve bu doğrultuda reformlara devam etme konusunda kararlıdır.  Son on yılda Türkiye’de, siyasi, ekonomik, sosyal ve hukuksal alanlarda sessiz bir devrim yaşanmıştır.

Son yirmi yılda ise Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde birçok alanda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. İki ülke arasında, Avrupa-Atlantik tarzındaki yapılanmalarıyla tam entegrasyon perspektifine dayanan, yakın ve yapıcı ilişkiler, bölgenin tamamını kapsayan demokratik değerler, istikrar ve refah öngörüsüne katkıda bulunmaktadır. İyi komşuluk ilişkileri içinde olan Türkiye ve Bulgaristan, ayrıca NATO’da müttefik, AB’de ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) ile Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) gibi çeşitli diğer bölgesel platformlarda da ortaktırlar.

Halklarımızın yararı doğrultusunda ikili ilişkileri geliştirmek için, geçmişteki ihtilaflı konularla zihnimizi meşgul etmek yerine, önümüzdeki fırsatların ortaya çıkarılmasına odaklanan geleceğe dönük bir yaklaşımı destekliyoruz. Ülkelerimiz sadece ortak bir geçmişi paylaşmakla kalmayıp aynı zamanda ortak bir geleceğe de sahiptirler.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Diğer Haberler
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
13
0
1
1
4
6
2
Galatasaray
12
0
2
0
4
6
3
Kasımpaşa
12
0
2
0
4
6
4
Beşiktaş
11
0
1
2
3
6
5
Konyaspor
11
0
1
2
3
6
6
Yeni Malatyaspor
10
0
2
1
3
6
7
Ankaragücü
10
0
2
1
3
6
8
Antalyaspor
10
0
2
1
3
6
9
Alanyaspor
9
0
3
0
3
6
10
Göztepe
9
0
3
0
3
6
11
Kayserispor
8
0
2
2
2
6
12
Trabzonspor
7
0
3
1
2
6
13
Fenerbahçe
7
0
3
1
2
6
14
Akhisar Bld. Spor
5
0
3
2
1
6
15
Bursaspor
5
0
1
5
0
6
16
Sivasspor
5
0
3
2
1
6
17
Çaykur Rizespor
3
0
3
3
0
6
18
E. Buyuksehir
2
0
4
2
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı