Haber Detayı
11 Temmuz 2012 - Çarşamba 23:57
 
Şölen coşkusu hükûmet meydanına yayıldı
EĞLENCE Haberi


18.Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenlerinin hükümet meydanında yapılan bölümünde yurt içinden ve yurt dışından gelen halk oyunları ekipleri şölenlere katılanlara unutamayacakları anlar yaşattılar. 


İLGİLİGALERİLER: FOTOGALERİ-01  FOTOGALERİ-02  FOTOGALERİ-03  FOTOGALERİ-04 
FOTOGALERİ-05FOTOGALAERİ-06 

Hükümet meydanındaki kutlamalara Vali Hasan İpek, Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hacı Demirezen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlamaların ilk saatlerinde İstanbul Bayburt Kültür Derneği’nin katkılarıyla Estergon Mehteran Grubu söylediği marşlarla dinleyicileri tarihin derinliklerinde gezdirdi.

Atatürk anıtına çelenk koyduktan sonra protokolün tören alanında yerini almasından sonra başlayan törenlerde konuşmalar yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Hasan İpek, Türk milletinin Semerkant’tan Slovenya’ya kadar kültürünü yayan Dede Korkut’un torunlarına esenlikler diledi.

VALİ İPEK’İN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYINIZ

2015 seçimlerinde 2 milletvekilimiz olsun istiyoruz

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ise, "Bayburt’un nüfusu yaz aylarında yaklaşık 135 bine yaklaşıyor. Nüfusun bu sayıya ulaşmasında özellikle Bayburt dışında yurtiçinde ve yurt dışında yaşan hemşehrilerimizin tatilleri için Bayburt’u tercih etmeleri etkili. Dede Korkut Şölenleri ’de bu seçimde etkili bir unsur. Tatil için buraya gelen hemşerilerimizden yalnızca 10 bin kadarını Bayburt nüfusuna kaydettirebilirsek 2015’teki genel seçimlerde 2 Milletvekili çıkarma hakkını elde ederiz. " dedi.

Dede Korkut, Müslüman Türk Dünyası İçin Birleştirici Unsurdur

Belediye Başkanı Hacı Ali Polat törende yaptığı konuşmada, Dede Korkut’un Müslüman Türk dünyası için birleştirici unsurlardan biri olduğunu belirterek, "Dede Korkut Şölenlerinin amaçlarından biri de Bayburt’ta yaşayan hemşehrilerimizin sosyal ve kültürel etkinliklerle güzel bir yaz geçirmelerini sağlamaktır. Vatandaşlarımızı hafta boyu yapılacak tüm etkinlere katılmalarını istiyoruz. " diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Vali Hasan İpek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve Milletvekili Bünyamin Özbek şölenler için yurt içinden ve dışından gelen folklor ekiplerine hediyelerini takdim ettiler.

Hediyelerin takdiminden sonra Romanya Köstence/Mecidiyeʹden Done Dobre Çiye Halk Dansları Topluluğu (Doina Dobrecei), Slovenya SEVDAH halk dansları topluluğu, Polonya halk dansları topluluğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Elazığ ve Tire Belediyesi folklor ekipleri dans gösterisi sundular.

Törende ayrıca Erzurum Görsel Tiyatro Ekibi tarafından ‘Boğaçhan ve Kırknamert’ adlı sokak tiyatrosu sergilendi.  Programın son bölümünde hediyeli şölen balonları uçurtuldu.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı