Haber Detayı
28 Eylül 2012 - Cuma 19:49
 
Gilles Ratia: İlaç kalıntıları, kirlilik arı ölümlerini artırıyor
ÇEVRE Haberi


Dünya Arıcılar Birliği Genel Başkanı Gilles Ratia, Bayburt’ta düzenlenen, ʹİkincil Arı Ürünlerinin Sağlık ve Kozmetik Sektöründe Kullanımıʹ konferansında, arı koloni ölümleri için Uzakdoğu, Çin, Hindistan gibi ülkelerdeki bala yapılan katkılardan  ve hilelerden söz etmek gerektiğini belirterek, " Arı ölümlerinde başlangıçta özellikle baldaki antibiyotiklerden ve ilaç kalıntılardan söz etmek geriyor. Bunun için de bir çok kriter ortaya konmuş durumda. Bunun dışında son dönemde yaygınlaşan GDO’lu ürünlerin balda bulunma olasılığı da arı ölümlerini etkiliyor. Bir başka problem bala uygulanan işlem maliyetlerinin yılda yıla artması. Bir yandan üretim azalıyor, bir yandan dünyadaki kirlilik yükseliyor. Bundan dolayı prefesyonel arıcılık yapanların kârı gittikçe azalmaya başlıyor.  Bu da gençlerin arıcılığa ilgisini azaltıyor. " dedi. Protokol konuşmaları için tıklayınız

Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen Prof. Dr. Muhsin Doğanoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı  ʹİkincil Arı Ürünlerinin Sağlık ve Kozmetik Sektöründe Kullanımıʹ konulu konferansta konuşan Dünya Arıcılar Birliği Genel Başkanı Gilles Ratia, dünyada arı ölümlerinin nedenlerini anlattı. Eski yöntemlerle arıcılık yapılan yerlerde ölümlerin fazla olmadığını belirten Ratia, dünyada arı ölümlerinin genelde ilaç kalıntıları, dünyanın kirlenmesi gibi faktörlerden kaynaklandığını söyledi. Ratia şöyle konuştu:

"Dünyada arıcılık çok önemli bir aktivite ve de çok da problemle karşılaşıyoruz. Dünyada Türkiye’yi de içeren 5 önemli problemle karşı karşıyayız. Bunların ilki yüksek düzeydeki koloni ölüm oranları. Uluslar arası marketlerde kural ve koşullar gittikçe daha çok yaygınlaşıyor.  Özellikle bu Avrupa Birliği açısından çok önem taşıyor. Arı ölümlerinde başlangıçta özellikle baldaki antibiyotiklerden ve ilaç kalıntılardan söz etmek geriyor. Bunun için de bir çok kriter ortaya konmuş durumda. Bunun dışında son dönemde yaygınlaşan GDO’lu ürünlerin balda bulunma olasılığı da arı ölümlerini etkiliyor. Bir başka problem bala uygulanan işlem maliyetlerinin yılda yıla artması. Bir yandan üretim azalıyor, bir yandan dünyadaki kirlilik yükseliyor. Bundan dolayı prefesyonel arıcılık yapanların kârı gittikçe azalmaya başlıyor.  Bu da gençlerin arıcılığa ilgisini azaltıyor. Bu da başka problem "
TARIM İLAÇLARININ SEBEP OLDUĞU ARI ÖLÜMLERİ BAYBURT’TA FAZLA YOK

Dünyadaki arı ölümlerinin 40’tan fazla çok sayıda etkinin altında olduğuna değinen Ratia bunların 8 ana başlık altında toplanabileceğini dile getirerek şöyle devam etti: " Bunlardan ilki bitkileri öldürmek için kullandığımız tarım ilaçları. İkincisi arı zararlısı varroa’nın kendi yapmış olduğu etki ve virüs bulaşmasına sebep olduğu etki. İlaç faktörü siz de fazla yok. Siz bunu burada muhafaza ederek, ilaç kullanmamaya devam edin. 3.faktör arılar için kullanılan besin maddeleri. Bu da sizin için bir dezavantaj değil. Çünkü siz de çok bitki çeşitliliği var. Bundan dolayı arıyı ekstra besleme ihtiyacı duymayabilirsiniz. Tarım ilaçları ve arı besini faktörlerinde böcek ilaçları da söz konusu. Bunlar arı ölümlerini etkiliyor. Dördüncü faktör ise arıcı tarafından kaynaklanan kovan içerisine konuların oluşturduğu koloni yönetiminden kaynaklanan etki. Örneğin göçer arıcılık yapılan yerlerde göçün verdiği yoğun stres arı ölümlerinin sebebi. Bir bölgeye çok sayıda arı koymak da ayrı bir ölüm nedeni. Burada çok sayıda kovanın sıkışık olması ölüm faktörünü oluşturuyor. Küreselleşmeyle hastalık, virüs ve parazitlerin taşınması için farkında olmadan oluşan bir arı ölüm nedeni. Bazı istasyonları, havadaki frekansların arının yönünü kaybetmesine sebep olması ve arının koloniye katılamaması gibi harici kirlilikler de arı ölümlerini etkiliyor. Arı zararlısı varroa ile savaşmak için arıcının aldığı veteriner ilaçları gibi dâhili kirlilikler de arı ölümlerini etkileyen bir başka faktör. Bu ilaçlar peteğin içinde kalıntı biriktiriyor. Petekteki kalıntı nektarla gelen enzimi bozuyor. Arı ölümlerini etkileyen 8.önemli faktör son yıllarda görülen iklim değişiklikleri. Son yıllarda görülen daha fazla kuraklık, aşırı yağışlar, seller, arının alıştığı dengeyi etkileyerek arı için koşulların ağırlaştığını gösteriyor. Tarım ilaçları, varroa, arı besinin etkisi gibi faktörler arı ölümlerini etkileyen en önemli faktörleri oluşturuyor. Bunların etki dereceleri ve önem dereceleri dünyanın her yerinde aynı derecede değil. Bu faktörlerin bir araya gelip sinerji oluşturarak etki yapma durumu daha fazla. Bütün faktörler arıya bir baskı yaparak onun bağışıklık sistemini etkiler. " 

Ratia, tarım ilaçlarının arı ölümlerinin son 60 yıldır etkilediğini belirterek bu konuda detaylı bilgiler verdi. Tarım ilaçlarının uygulama yöntemlerini anlatan Ratia, ilaçlamanın çiçekten önce ve sonra yapılması gerektiğini kaydetti.

Tohumların son zamanlarda ilaçlı olmasından bahseden Ratia, son dönem tarım ilaçlarının daha zehirli olduğunu, tohumlarda kullanılan ilaçların DDT’nin 7 bin küsur kat daha fazla zehirli olduğunu anlattı.

Dünya Arıcılar Birliği (APİMONDİA) Genel Başkanı Gilles Ratia, Romanya Apiterapi Enstitisü Başkan Yardımcısı Dr. Bioch Cristina Mateescu ise dünyadaki apiterapi ve apiterapi uygulamaları hakkında bilgi verdi. Peyami Sefa KARABACAK

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı