Haber Detayı
16 Aralık 2012 - Pazar 19:20
 
Bayburt: Citta Slow’a doğru…
TURİZM Haberi


Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, herkesi Bayburt’a beklediklerini dile getirerek, turizm çalışmaları çerçevesinde yapılacak önemli bir girişimin de haberini verdi. Türkiye’de şu anda 8 şehrin dahil olduğu İtalya’da ortaya çıkan ve Cittaslow adı verilen yeni bir turizm çalışmasını gündeme getiren Belediye Başkanı Polat, Bayburt’u bu çalışmaların içerisine dahil etmeye çalıştıklarını bildirdi.

CİTTA SLOW İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ HABERİN SONUNDA BULUNMAKTADIR.

Belediye Başkanı Hacı Ali Polat,  daha sonra Saklı Cennet proje alanında incelemelerde bulundu.

Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)’nın katkılarıyla Belediyenin turizme yönelik tatil köyü projesi Saklı Cennet projesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Çalışmaların 60 bin metrekarelik bir alana yayıldığı Saklı Cennet projesi, Bayburt’un turizm altyapısını güçlendirecek. Proje çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, turizm konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Saklı Cennet projesiyle, özellikle il dışında yaşayan Bayburtluları Bayburt’a çekmek istediklerini bildiren Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, "Burası yaklaşık 60 bin metrekarelik bir alan. Bu alanımız içerisinde yaklaşık 6 bin metrekarelik bir havuz, lokanta, kafeterya, spor alanları ve bungalov evlerin yer alacağı bir tatil köyü olacak." dedi.

Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, turizme yönelik çalışmaların ilk durağında dışarıda yaşayan Bayburtluları Bayburt’a getirme hedefi doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Bayburtlu hemşerilerimizin yüzde 90’ı dışarıda yaşıyor. Biz de bu hemşerilerimizi Bayburt’a çekmenin sıkıntısını yaşıyoruz. İstiyoruz ki; hemşerilerimiz Bayburt’a geldikleri zaman dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri, aileleriyle birlikte huzuru yudumlayabilecekleri alanlara sahip olsunlar. Bu projemiz tamamlandığında bu doğrultuda hizmet verecek. Önümüzdeki süreçte, özellikle bu alanın eski halini bilenler, çalışmadan sonra buranın ne kadar değiştiğine tanıklık edecek." şeklinde konuştu.

KADİR TOPBAŞ SÖZ VERDİ

Bölgede yapılan rekreasyon çalışmalarını anlatan Belediye Başkanı Polat, "Çoruh taşkın koruma çalışması şu anda yapılıyor. METİP, Saklı Cennet projeleri devam ediyor. Masal Park, Şair Zihni Kent Ormanı yapıldı. Hemen yanında yer alan Yeni Şehir Parkı’nı da yeniden düzenlemek adına çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Önümüzdeki günlerde İstanbul’a bir seyahat gerçekleştireceğim. Bu seyahat kapsamında, daha önceden sözünü almıştık. Yeni Şehir Parkı’nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan yapmasını isteyeceğiz. Bunu yaptırabilirsek Kadir Topbaş’a yaptıracağız. Yaptıramazsak, kendi imkanlarımızla burayı mutlaka yapmaya çalışacağız." dedi.

CİTTASLOW NEDİR?

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzınının standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliği. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, ye­rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birlik.

Slow Food: Hızlı yaşam ve yerel yemek geleneklerinin kaybolmasına karşı bir tepki ve bilinçlendirme hareketi olarak 1989 yılında kar amacı gütmeyen bir hareket olarak Italya’da ortaya çıktı.

CİTTASLOW NEYİ AMAÇLIYOR

Citta Slow şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasını amaçlar. Ayrıca yerel zanaatları, tatları ve sanatları unutmamak, unutulanları yeniden hayata katmak ve paylaşmak, sağlıklı, huzurlu ve güvenli yaşamak, yerel üreticiyi desteklemek, sağlıklı yiyecekler üretmek, tohumdan sofraya kadar nasıl üretildiğini bildiğimiz güvenli gıdalar tüketmekte sakin şehir anlayışının hedefleri içindedir. Cittaslow hayatın renklerini, tatlarını ve ritmini yeniden yakalamayı, şehrin yaşam kalitesini arttırmayı da gaye edinmiştir.

Cittaslow olabilmek için başvuruda bulunan kentlerin yerine getirmesi gereken 59 adet kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin ana başlıkları Çevre ve Altyapı Politikaları, Kentsel Kalite için Teknolojiler ve Tesisler, Yerel Üretimi Korumak, Misafirperverlik, Farkındalık, Slow Food Faaliyetlerine ve Projelerine Destek vermektir. Günümüzde 19 ülkede 129 üyeye yayılan Cittaslow hareketi Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımayı amaçlamaktadır.

TÜRKİYE’DE EN SON 3 KENT DAHA SAKİNLEŞTİ                               

İtalya’nın Novellara Kenti’nde 2012 yazında düzenlenen Cittaslow Genel Kurulu’nda Türkiye’den 3 kent daha Sakin Şehir logosu alırken, Seferihisar’da yapılacak 2013 Genel Kurulu’nun tanıtımı da yapıldı.

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti Seferihisar’ın birliğe önererek, dosyalarını götürdüğü Vize (Kırklareli), Perşembe (Ordu) ve Yalvaç (Isparta) İtalya’da gerçekleşen Genel Kurul’da Cittaslow ilan edildi. Şehirleri adına Genel Kurula katılan Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı ve Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram sertifikalarını Cittaslow Başkanı Gian Luca Marconi ve Genel Direktör Pier Giorgio Marconiʹnin ellerinden aldı.

Seferihisar, Akyaka, Gökçeada, Taraklı ve Yenipazar’ın ardından birliğe katılan Vize, Perşembe ve Yalvaç ile Türkiye’deki Sakin Şehirlerin sayısı sekize yükseldi.

DÜNYA SAKİNLERİ SEFERİHİSAR’DA BULUŞACAK

Dünyadaki tüm Sakin Şehirlerin temsilcilerinin katıldığı Cittaslow Genel Kurulu’nda, önümüzdeki yıl ev sahipliği yapacak Türkiye’nin ilk Sakin Şehri Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2013 Cittaslow Genel Kurulu’yla ilgili bir sunum yaparak, tüm Sakinleri Türkiye’ye ve Seferihisar’a davet etti.

Ekim ayı içerisinde yapılan ve tanıtım filmiyle başlayan sunumun ardından konuşan Başkan Soyer; "Türkiye’deki diğer Cittaslow’larla birlikte, dünyanın tüm Sakin Şehirlerine iyi bir ev sahipliği yapmak istiyoruz. Ayrıca bu Genel Kurulun bir farkı olacak. Daha önceki toplantıda gündeme getirdiğimiz ve birlik tarafından kabul edilen Cittaslow Expo’su dediğimiz Slow Park’ı da yerinde görmüş olacağız. Burasının Cittaslow fuarı, aynı zamanda çiftçi okulu, Slow Food akademisi ve doğa bilimleri merkezi olmasını hedefliyoruz. Her sene 3 hafta boyunca dünyadan bütün Cittaslow’lar bu alanda yerel yemeklerini, iyi uygulamalarını ve kültürlerini tanıtabilecekleri ve birbirleriyle bağlarını güçlendirebilecekleri bir platform olacak. Sizleri, Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi İzmir’de ve Seferihisar’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

İtalya’da gerçekleşen toplantının ardından Genel Kurul’da yaşananlarla ilgili bilgiler de veren Başkan Soyer;  "Öncelikle aramıza katılan 3 şehrimize hoş geldiniz diyorum. Hep birlikte uyumlu bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bu genel kurulda Japonya ulusal birliğe katıldı. Ayrıca Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya ve Kore’den de şehirler Cittaslow’a katıldı. Kolombiya da birliğe katılmak için uğraşıyor o da önümüzdeki sene Seferihisar’da birliğe katılabilir. Genel Kurulda birliğin kriterleri üzerine düzenlemelere gidildi. Cittaslow olmak biraz daha zorlaşıyor, kriterler eskisine göre daha zorlaştırıldı. Biz önümüzdeki yıl Türkiye adına çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Genel Kurul yılda bir kez düzenleniyor ve birliğin en büyük toplantısı. Bizde bu toplantıyı Seferihisar’a almayı başardık. 26 ülkeden 161 şehrin temsilcilerini ağırlayacağız. Bu hem Türkiye hem İzmir hem de Seferihisar için büyük bir tanıtım şansı olacak. Çalışmalara şimdiden başlıyoruz ve herkesin desteğini bekliyoruz"dedi.

Cittaslow 2013 Genel Kurulu Haziran ayında Seferihisarʹda gerçekleşecek. Dört gün sürecek organizasyonda Seferihisar Belediyesi, İzmir ve İstanbulʹu kapsayacak bir program hazırlayacak.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı