Haber Detayı
29 Haziran 2013 - Cumartesi 15:45
 
[VİDEO]24. Medya Buluşması Kars gezisiyle sona erdi
GEZİ Haberi


24. Yerel ve Bölgesel Medya buluşmasının son gününde Kars Gezisi yapıldı. Sarıkamış’ta 26-29 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ve medya kaynaşması şeklinde geçen buluşmanın son günü geziyle taçlandırıldı. FOTO GALERİ

Kars gezisi öncesi Sarıkamış’taki Keklik deresini gezen 24. Yerel ve Bölgesel Medya buluşmasına katılanlar, vadinin eşsiz güzellikte folarasına hayran kaldı. Keklik Vadisi’nde bulunan kanyonu gezerek fotoğraf çektiren gezi ekipleri ertesi gün Allahüekber dağları eteklerindeki Kekeç köyünü gezdi. Köydeki doğallığı yerinde gören gezi ekipleri daha sonra geçmişten geleceğe derin bir tarih vadisi olan Kars’ı görmenin mutluluğunu yaşadı.

Tarih boyunca birçok medeniyeti ve devleti topraklarında barındıran Kars’ta yol kenarlarında uzayan geniş ovalara ekilen yulaf, korunga ve arpa gibi yem bitkilerinden de kentin ekonomisinin hayvancılığa dayandığını anlayabilmek mümkün.

Türkiye’nin ilk planlı şehirlerinden olan Kars’ta özellikle taş binaların mimariye yansıması kendini açıkça hissettiriyor. Baltık mimariye ait örnekler yanında Saltuklu, Selçuklu, Osmanlı mimarisi görebilmek olası. Saltuklulardan kalma Kars Kalesi’nden Kars’ı panoramik olarak duyabilirsiniz.

"Her kim bu kapıya gelirse ekmeğini verin, inancını, adını ve kimliğini sormayın. Zira Allahʹın dergâhında ruh taşımaya layık olan herkes elbet bu kapıda Ebu’l Hasan’ın sofrasında ekmek yemeye de layıktır... Ebuʹl Hasanʹül Harakani (r.a) /Muhib/"

Mevlana’ın felsefesinin oluşmasında büyük etkisi bulunan Harakani hazretleri Kars Kalesi yolu üzerinde olup Kars’ta görülmeye değer mutlak bir türbe.

Kars’a 42 km uzaklıkta bulunan Ani Antik Kenti ise görülmesi gereken mutlak mekânlardan bir diğeri. Ani Antik Kentinin tarihi milattan önce 5 bin yıllarına kadar uzanıyor. Kırmızı ve sarı tüf taşından yapılan şehir surlarında 7 giriş kapısı bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Arslanlı kapı, Kars kapısı ve Hıdırellez kapısı olarak öne çıkıyor. Anı Katedrali ise şehir içindeki muhteşem mimariyi aksettiren bir yapı olarak göze çarpıyor. Ani’de bazıları daha sonra camiye çevrilen bir çok kilise yanında daha sonra tahrip edilmiş ama kalıntıları hala ayakta olan İpekyolu köprüsü, Genç Kızlar Kilisesi, Bakireler Manastırı, Ebu’l Manuçehr Camii görülmeye değer kültür hazineleri olarak boy gösteriyor.

Acı bir hüzün olarak yürekleri burkan Sarıkamış Şehitleri…

Âşıklık geleneğinin en güçlü şehirlerinden biri…

Neredeyse bir simge haline gelmiş kazlar...

Sarıçam ormanları…

Kısacası,

Görülmesi gereken bir serhat şehri…

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı