Haber Detayı
09 Eylül 2013 - Pazartesi 20:42
 
Yine yaparak, yaşayarak ve eğlenerek bilime dokunacaklar
BİLİM Haberi


Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi, TÜBİTAK desteğiyle bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği "Genç Bilim İnsanları Yaparak, Yaşayarak ve Eğlenerek Bilime Dokunuyor" projesiyle ilköğretim öğrencilerini bir kez daha bilimle buluşturuyor.

"TÜBİTAK 4004 Bilim ve Toplum Projeleri" tarafından desteklenen "Genç Bilim İnsanları Yaparak, Yaşayarak ve Eğlenerek Bilime Dokunuyor" adlı projeyle, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin; öğrenen merkezli öğretim yaklaşımlarının kullanıldığı bir öğrenme ortamında yaparak, yaşayarak ve eğlenerek  etkin olarak katılacakları fen bilimleri ve matematik etkinlikleriyle bilimsel bilginin doğasını anlamaları, ilgili alanlarda bilimsel kavramlar ve süreçler hakkında farkındalık geliştirmeleri amaçlanıyor.

09-15 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan projeye, Bayburt’taki 6 okuldan 6 öğretmen ile bu okullardaki başarılı 5’er öğrenciden oluşan toplam 30 öğrencinin katılımı planlanıyor. Proje süresince öğrenciler fizik, kimya, biyoloji, matematik ve rehberlik konularında uygulamalı olarak gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklere katılacak.

Projenin yürütücülüğünü yapan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Devecioğlu Kaymakçı, bu sene 3. adımını gerçekleştirdikleri projeyle öğrencilerin öğrenme etkinliklerinde alacakları aktif görevlerle bilime olumlu bakış açısı kazanmalarının yanı sıra bilimsel süreç becerilerini ve bilimsel düşünme yeterliklerini geliştirmelerinin beklendiğini ifade etti. Proje süresince öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişimini amaçlayan öğrenme ortamlarında fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarına yönelik etkinlikleri yapmaları, yaparken düşünmeleri ve düşünürken de bilime karşı ilgi, tutum ve başarılarını geliştirmelerinin amaçlandığını kaydeden Kaymakçı,  "Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz projeyi, geçen yıllara oranla daha da geliştirerek bu yıl da uygulayacağız. Fizik, kimya, biyoloji, matematik ve sosyal bilimler içerikli olan proje kapsamında yapılacak olan görsel deneylerle Temel Fen Bilimleri ve Matematiği öğrencilere sevdirmeyi ve daha eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bir hafta sürecek olan projemiz 9-15 Eylül tarihlerini kapsıyor. Projeye, Bayburt il merkezi ile ilçelerindeki toplam 6 okuldan seçilen 5’er öğrencinin oluşturduğu toplam 30 öğrenci ile bu okullardan 6 Fen Bilgisi öğretmeni katılıyor. " diye konuştu.

Eğitim fakültesinden 6 lisans öğrencisinin de rehber olarak projede görev aldığını belirten Kaymakçı," Böylelikle onların da öğretmen olmadan önce projeler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmasını amaçlıyoruz. Projeye, üniversitemizden öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve araştırma görevlilerinden oluşan toplam 20 kişilik bir ekibin yanı sıra Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi’nden ülkemizin başarılı akademisyenlerinden olan Prof. Dr. Ekrem Yanmaz, Prof. Dr. Uğur Çevik, Prof. Dr. Halit Kantekin ve Prof. Dr. Zihni Demirbağ da, projeye KTÜ Fen Fakültesi ziyareti sırasında verecekleri eğitimlerle katkıda bulunacaklar. Projenin sosyal içerikli çalışmaları kapsamında Bayburt ilinin tanıtımına yönelik etkinliklerin yanı sıra Baksı Müzesi’ne gezi, teleskopla gökyüzü gözlemleme, kuş gözlemciliği ve daha birçok zevkli ve eğlenceli çalışmalar gerçekleştirilecek"şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı