Haber Detayı
03 Ekim 2013 - Perşembe 15:44
 
[VİDEO]Orsor balı mı Anzer mi?
YAŞAM Haberi


Peyami Sefa KARABACAK-ÖZEL-Türkiye’nin birçok yerine gönderilen Anzer balına çok yakın bir kalitede olan Orsor (Yoncalı) balının Anzer balı olarak satılmasından bal üreticileri şikâyetçi.

Türkiye’de az bulunan ve hatta ilaç yerine kullanılan Anzer Balı’nın bir çeşidi de Yoncalı Köyü’nde yetişiyor. Anzer köyü, Yoncalı köyünün Kırklar dağı ve yamalı dağları arasında Yoncalı ilse sınır bir köy. Yoncalı köyünün rakımı 2 bin 600 metre. Kırklar dağının yüksekliği ise 3 bin 356 metre. Dolayısıyla balın şeker oranının en fazla % 3 gibi çok az olduğu söyleniyor.

Anzer’de yılın 11 ayı sisli ve çiseli geçtiği için arılar çok az bal yapabiliyor. Orsor balında şeker oranı yıllara göre %1,5 ile %2,5 arasında değişiyor. Bu da baldaki tabii şeker oranı olarak kabul ediliyor.  Bal tüccarları reklamı yapılmamış Anzer balına eş değer Yoncalı (Orsor) köyü balını, Anzer balı diye yıllardır satıyor. Bal üretiminin köyün gelir kaynağı bakımından çok önemi bir yer var. Buna karşın köydeki bal üreticileri ballarının Anzer balı olarak satılmasından rahatsız.

KÖYÜMÜZ VE BALIMIZ TANITILMADIĞI İÇİN DEĞERİ BİLİNMİYOR

10 yıldır köyde bal üreticiliği yapan Mustafa Aydın Orsor’un Anzer köyü ile sınır bir köy olduğunu belirterek şunları söylüyor: " Köyümüz ve balımız tanıtılmadığı için değeri bilinmiyor. Yaptırdığımız analizlerde balımız Anzer balına eş değer çıkıyor. Çok az bir fark var. Tanıtımı yapılmadığından da bizim malımız daha ucuza daha değersiz olarak satılıyor. Almanya’da yaptırdığımız bir tahlil sonucu var elimizde. Buna göre Anzer balı ile Orsor balı arasında çok az bir fark var. O da polen farkı. Anzer balının su oranı bizimkinden daha yüksek. Yaptırdığımız tahlillerde şeker oranı yüzde 2,2 olarak çıkıyor. O da doğal şeker. Balda yüzde 5’in altında olduğu zaman şeker oranı normal oluyor."

Son yıllarda arı ürünlerinden Yoncalı polenini yeni tanıtmaya başladıkları bilgisini veren Aydın, bu konuda halkın polenin değerini yeterince bilmediğini aktarıyor. Polenin baldan çok daha güçlü ve etkili olduğunu kaydeden Aydın, Orsor balının Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmasını istiyor.

HER DERDE DEVA, DOĞAL BAL

Orsor balının faydalarından da bahseden Aydın, balın sancı vb durumlarda hemen ağrıyı dindirdiğini, dişi ağrıyan bir insanın dahi Orsor balını tattığında dişinin ağrısının geçtiğini bunu denediklerini ifade ediyor. Yoncalı poleninin mide rahatsızlığı ve prostatı olanlara iyi geldiğini bizzat denediklerini paylaşan Aydın, üretimde ziraî ilacın hiç kullanılmadığını gübrenin de son derece az kullanıldığını ve balın doğal ortamda üretildiğini belirtiyor.

2 bin 600 metrelik bir rakımda soğuk iklim şartlarında bal ürettiklerini dile getiren Aydın, balı istedikleri fiyata satamadıkları için mağdur olduklarını bu konuda yetkilerden yardım istediğini söylüyor.

ORSOR BALI

Orsor Balı köyün web sitesinde ise şöyle tanıtılıyor:

"Orsor Balı içerdiği çiçek çeşidi ve polen miktarı ile birçok derde devadır. Sadece kahvaltılarda değil birçok hastalıkta şifa niyetine tüketilmektedir.

 Orsor Balı, Yoncalı Köyündeki yaz mevsiminin kısalığı sebebiyle az ve öz üretilebiliyor.

Orsor Balı’nın müşterileri de her zaman hazır bekliyor.

Çok az üretilmesi sebebiyle balımızın kalitesini bilen insanlar Orsor Balı’nı mutlaka satın almak istiyor.

Bal, gıdalar arasında önemli bir yere sahiptir. Orsor Balı’nın da ülkemizde üretilen ballar arasında önemli bir yeri vardır. Arılar, Yoncalı Köyü dağlarındaki binbir çeşit çiçekten topladıkları özleri, midelerinde yoğurup petek gözlerinde olgunlaştırmaları ile o özel kıvam meydana gelmektedir. Sonra sofralarımıza eşsiz bir lezzet olarak sunulur. Bal insan için muhteşem bir lezzet ve sağlıklı yaşam kaynağı olarak bilinir. Orsor Balı yetiştirildiği bölge itibariyle ülkemizde en fazla aranan ballar arasında yer almaktadır .Bayburt’un kuzeydoğudaki en uzak ve rakımı en yüksek köyü Yoncalı Köyüdür.Yoncalı Köyünün rakımı köy merkezi 2 bin 200 metredir. Köy arazisinin rakımı 3 bin 300 metreye kadar çıkmaktadır. Ancak köyümüzdeki arıcıların işi pek kolay değil. Mevsim şartlarına göre arıları uygun iklim şartlarına taşımak ve bu süreçte arılara iyi hizmet yapmak oldukça zahmetlidir. Bütün kış arılarınızı ölüm tehlikesinden koruyacak, kış boyu onları besleyecek ve yazın da çiçeğin bol olmasını bekleyeceksiniz.

Binlerce çiçek çeşidinin bulunduğu Yoncalı Köyü geniş meralardan, akarsulardan ve geniş vadilerden oluşan yemyeşil bir köydür. Köyümüzün en belirgin ürünü olan bu yeşil alanlar bal ve çiçekle ne kadar bütünleştiğini de gösteriyor. Yoncalı Köyü (Orsor) tarihinin çok eski olduğu bilinmektedir. Eskiden dedelerimiz kara kovanlarla daha kaliteli ballar üretirlerdi. Zamanla bakımı daha kolay olduğu için suni kovanlara dönüldü.

 Sağlıklı yaşamanın en önemli şartı hastalığa yakalanmadan önce dengeli beslenme ile vücudu hastalıklara karşı korumaktır.  Orsor Balının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Orsor Balı vücuda direnç veriyor, hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor. Orsor Balı, bine yakın çiçek çeşidinden elde edildiğinden bu kadar çok rağbet görmektedir.

 Yoncalı Köylü bal üreticileri, piyasada Orsor Balı adı altında satılan her balın gerçek Orsor Balı olmadığını belirtiyorlar. Orsor Balı, içerdiği polen ve çiçek çeşidi ile diğer ballardan ayrılıyor. Köyümüzde üretilen ballar arıcılar tarafından Türkiye’nin her tarafına gönderiliyor. "

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı