Haber Detayı
17 Nisan 2014 - Perşembe 13:39
 
Yerel Medya Özendirme Yarışması başvuruları uzatıldı
MEDYA Haberi


Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüʹnün düzenlediği “Yerel Medya Özendirme Yarışması”na başvuruları uzatıldı. 30 Nisanʹa kadar yapılacak başvurular neticesinde ʹen iyilerʹ seçilecek.

Tanınmış isimlerin jüri üyeliği yaptığı yarışmada, Yerel Haber, Makale/Yorum, Röportaj, Araştırma, Mizanpaj, Köşe Yazısı, Haber Fotoğrafı, Türkçenin Doğru Kullanımı, Yerel İnternet Haber Sitesi, Radyo Haber Programı ve Televizyon Haberi dallarında ödül verilecek.

ÖDÜLLER

Yarışmada birinciye 2 bin 500 TL, ikinciye bin 500 TL, üçüncüye bin TL ödül verilecek.

YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

Yarışmaya katılım için adayların profesyonel gazeteci olması gerekiyor. Eser sahibi olarak en fazla dört kişi başvuruda bulunabiliyor. Ödül eser başına veriliyor. Her aday, yarışmaya en fazla iki (2) dalda, birer eser ile katılabiliyor.  Çalışmaların 01.01.2013-31.12.2013 tarihleri arasında yayımlanmış olması gereklidir.

Adaylar yarışmaya doğrudan başvuracak. Ancak yurt dışında Türkçe yayın yapan yazılı basın, radyo, televizyon ve internet haber sitesinde görev yapan gazeteciler, ülkelerinde bulunan Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğünün Basın Müşavirliklerinden, müşavirliklerin olmadığı ülkelerde Büyükelçilikler ve Konsolosluklardan, aldıkları yazı aracılığıyla yarışmaya başvurabilecek.

Yarışma sonuçları 2014 yılı Mayıs ayının sonunda Genel Müdürlüğün WEB sayfasında yayımlanacak, dereceye giren medya mensuplarının adreslerine de yazıyla bildirilecek.

Başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmeyecek. Böyle bir durumda ödülün iptali hakkı saklı bulunuyor.

İstenilen belge ve bilgilerin eksik olması halinde başvuru geçersiz sayılacak.

Eser sahipleri yarışma sonuçlanana kadar herhangi başka bir yarışmaya aynı eserle başvuru yapamayacak.

ÖZEL ŞARTLAR

Yazılı Basın:

Türkiye’den yazılı dalda katılan kişilerin yarışmaya katılabilmeleri için gazetelerinin Devlet Enformasyon Sistemi’ne gazetelerini periyodik olarak göndermeleri ve DES şifresine sahip olmaları gerekiyor. Yarışmaya katılmak isteyen ama DES sisteminde gazetesi bulunmayan katılımcıların konu ile ilgili talebini içeren e-postayı, gazetelerinin künye bilgileri ile birlikte yerelmedya@byegm.gov.tr e-posta adresine göndermeleri gerekiyor.

Yazılı dallarda (Haber Fotoğrafı ve Mizanpaj dalları dâhil) katılım gösterecek olan adayların dosyalarını, 300 dpi olarak, JPEG, PNG veya PDF formatlarında eserlerini yüklemeleri gerekiyor.

Haber Fotoğrafı alanında katılanlar, eserlerinin hem basılmış haldeki görüntüsünü, hem de en az 1 MB büyüklüğünde olan orijinal eserlerini sisteme yükleyerek başvuru yapmak zorundadır.

Türkçenin doğru kullanımı alanına dergideki yayını ile başvuran kişilerin dereceye girmeleri halinde makalelerinin yer aldığı dergi sayısını bir hafta içinde Basın-Yayın Daire Başkanlığı’na ulaştırmaları gerekiyor. BYEGM, ilgili kişilerle sonuçlar belli olduğunda irtibata geçecek.

Türkçenin Doğru Kullanımı dalı Türkiye’den katılacak dergilere ve yurtdışından katılan yazılı basına açık olacak.

Radyo Haber Programı:

Radyo Haber Programı (belgesel, kültür-sanat, eğitim, sağlık vb konularda halkı eğitici sosyal içerikte olan programlar) dalında katılan eserlerin müzik kısımlarının çıkartılarak katılımları gerekiyor. Programların en fazla bir saat, yüklenilen dosyaların MP3 formatında olması gerekiyor.

Televizyon Haberi:

Televizyon Haberi dalında katılan eserlerin en fazla üç dakika olması, dosyaların MP4 formatında hazırlanması uygun görülmekte.

İnternet Haber Sitesi:

İnternet Haber Sitesi dalında katılan eserlerin şablon kullanılmadan hazırlanmış, özgün internet siteleri olması gerekiyor.

İnternet Haber Sitesi dalında başvuran eserlerin son başvuru tarihinden en az 3 ay önce yayına açılmış olması gerekiyor.

Yurt Dışından Katılım:

Yurt dışında Türkçe yayın yapan yazılı basın, televizyon, radyo ve internet haber sitesinde görev alan gazeteciler tüm dallarda yarışmaya başvurabilecek.

Yurt dışından yarışmaya katılım için eser sahiplerinin Basın Müşavirlikleri, Büyükelçilikler veya Konsolosluklara başvurmaları, eserlerinin yayımlanmış halini ve profesyonel gazeteci olduklarına dair ilgili dokümanları yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Türkiye’den yalnızca dergilerin katılabileceği Türkçenin Doğru Kullanımı dalı yurt dışındaki tüm yazılı basının katılımına açık olacak.

Yarışmaya Türkiye dışından katılan gazeteciler için TC vatandaşı olma şartı aranmıyor.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
14
0
3
2
4
9
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
6
0
5
3
1
9
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı