Haber Detayı
24 Mayıs 2014 - Cumartesi 16:44
 
Üniversitede Zeka Oyunları Şenliği
EĞLENCE Haberi


TIKLA İZLE    FOTO GALERİ
P.Sefa KARABACAK-
Üniversitenin bilim kültür-sanat şenliği zekâ oyunlarıyla başladı. Bayburt Üniversitesi 1. Bilim Kültür ve Sanat Şenlikleri başladı. II. Geleneksel Zeka Oyunları ve I. Çocuk Oyunları Şenliği  ile başlayan şenlikler, sanat performansları, tiyatro gösterimi, akademik ödül töreni, akademik yıl mezuniyet töreni, sempozyum, Prof.Dr.Hüsamettin Koçan’a fahri doktora verilmesi gibi etkinliklerle devam edecek.

Heyecanlı ve coşkulu bir şekilde başlayan etkinliklere Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya,  İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Fatih Yalçın, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’ndaki açılışta Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun ve İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, bir konuşma yaptı.

ZEKÂ OYUNLARIYLA ÖĞRENCİLERİMİZİ HAYATIN İÇERİSİNE ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun zekâ oyunlarına bu sene geleneksel Anadolu zekâ oyunlarını da ilave ettiklerini kaydederek, " Zekâ oyunları aslında oyun gibi algılanıyor ama bu oyunları hayalden gerçeğe, ya da sanaldan gerçeğe diyebileceğimiz bir antrenman sayabilirsiniz. Günümüz dünyasında gençlerimiz daha çok internet başında, bir çeşit hayali bir dünyada yaşıyorlar. Biz zekâ oyunlarıyla öğrencilerimizi bu hayalden gerçeğin içerisine, hayatın içerisine sokmaya çalışıyoruz. Bu bir hayat felsefesidir. Bundan sonraki yaşamlarında neyi nasıl kullanacaklarını onlara göstermeye çalışıyoruz. İnşallah hayırlı sonuçlar elde ederiz. " dedi.

Öğrencilerin bu zekâ oyunlarında umduklarını bulacaklarını ümit e belirten Rektör Coşkun, " Bu projeyi gerçekleştiren üniversitemiz personeline teşekkür ediyorum. Ayrıca işbirliğinden dolayı Milli Eğitim Müdürümüze ve milli eğitimimizin bütün camiasına teşekkürlerimizi sunuyorum. Velilere de bu yoğun ilgilerinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bayburt Üniversitesi olarak bu tür faaliyetlere bundan sonra da devam edeceğiz " diye konuştu.

SOYSAL MEDYANIN ÇOCUKLARIMIZI ESİR ALDIĞI BİR ORTAMDA BU ETKİNLİKLER ÖNEMLİ

Bayburt Üniversitesi’nin zekâ oyunlarını geleneksel hale getirdiğini belirten Milli Eğitimi Müdürü Seydi Doğan, "Üniversitemizin zekâ oyunları kapsamında daha önce okullarda başlatmış olduğu eğitim sürecinin sonunda 2 gün sürecek etkinlikler için buradayız. Bu etkinlikler önemli.  Özellikle çocuklarımızın sosyal alanlarının daraldığı, televizyon, internet, sosyal medyanın çocuklarımızı esir aldığı bir ortamda çocuklarımıza farklı etkinliklerle zaman geçirebilme fırsatını tanıdığı için bu etkinliğin önemi daha çok artıyor" şeklinde konuştu.

Öğrencilerin bir kısmının ilk defa etkinlik vesilesiyle birbirlerini tanıdığını dile getiren Doğan, " Bu noktada öğrencilerimiz hem paylaşımı hem iletişimi böyle güzel bir ortamda güçlendirmiş oluyorlar. Ben üniversitemize öğrencilerimizin bu alanlarının geliştirilmesine yaptığı katkıdan dolayı teşekkür ediyorum. Sayın rektörümüze çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızdan da bir isteğim var. Bu güzel çalışmanın devamının okul ortamlarında daha da gelişmesi için 16 bin öğrencimizin tamamının bu sürece katılmasını arzu ediyoruz. Öğrencilerimiz mahallelerinde, apartmanlarında, sitelerinde, sınıflarında bu sürece katılmayan diğer öğrencilerimizi de katmaya çalışsınlar. Öğrendikleri oyunların belki bir ikisini bile diğer arkadaşlarıyla paylaşmaları belki bu etkinliğin amacına önemli katkılar sağlayacaktır ”diye konuştu.

Daha sonra Dede Korkut Kampüsünde oluşturulan bölümlerde çocuk oyunlarından aşuh (aşık) oyunu, konç oyunu, tika oyunu, yüzük oyunu, çelik çomak oyunu, emen oyunu, kabak oyunu, çatal matal oyunları oynadı.

Ardışık sudokoku, sayılarla sudoku, bölgesel sudoku, tangram, kendoku, çarpmaca, yumurta tangram, pentamino, tetramino, set gibi oyunlar ise yağmurdan dolayı kapalı ortamda gösteri amaçlı oynandı.

Yarışacak olan her bir öğrenci kendi sınıfına göre ilgili bölüme geçti. Her bir sınıf için organize eden iki öğretmen yer aldı.

Oyunlarla ilgili sınavdan sonra oyunların gösteri amaçlı kısmı devam etti.

Etkinlik yarın da sürecek.

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı