Haber Detayı
05 Haziran 2014 - Perşembe 14:15
 
Çevreyi hor gören, geleceği zor görür
ÇEVRE Haberi


TIKLA-İZLE     FOTO GALERİ
P.Sefa KARABACAK-
5 Haziran Dünya Çevre Günü olması sebebiyle Bayburt’ta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bayburt Bilim ve Kültür Derneği  (BEKDER) tarafından çeşitli etkinlikler yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli Rabia Kadıoğlu Parkıʹnın iki kilometrelik alanındaki çöpleri toplayarak çevre duyarlılığı adına temsili bir farkındalık örneği sergilerken BEKDER üyeleri ise farkındalık adına Çoruh’ta rafting botlarını da kullanarak temizlik yaptı. BEKDER üyeleri ayrıca üzerinde ‘Çevreyi Hor Gören, Geleceği Zor Görür’ yazılı paraşütle Çoruh üzerinde uçarak farkındalık oluşturdu.

ÇORUH SADECE KURUMLARIN, BELEDİYELERİN SORUMLULUĞUNDA DEĞİL

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Sakan gün dolayısıyla yaptığı açıklamada dünyadaki hızlı sanayileşme ve bilinçsiz tüketime dikkat çekerek, "Malumunuz dünyada ki hızlı sanayileşme bilinçsiz tüketim ve doğal kaynakların hızlı şekilde tahrip edilmesi sonucu özellikle kirlik alanında doğanın artık özümsemeyeceği sınırlara dayanan kirlilik beraberinde birçok çevresel sorunları özellikle sağlık açısından birçok çevresel sorunları ortaya çıkarmıştır.  Çevre sadece kurumların belediyelerin başka şeylerin sorumluluğunda değil özellikle esas olan burada kirletmemek kirletilen şeyi temizlemekten ziyade kirletmemek. Çoruh, bizim için büyük bir nimet. Bayburt için büyük bir nimet. Yani burada salına salına nazlı nazlı akması bile bir başka. İnsanların etrafında yürüyerek gezmesi başka.  Bu kirliliği seyretmesi başka. Yani insanlarımızdan istirham ediyoruz. Çerini çöpünü Çoruh’a atmasınlar. Çoruh dediğimiz gibi eski haline gelsin. Balıkların yaşadığı bütün canlıların yaşadığı temiz bir şekle bürünsün. Temennimiz bu…"dedi.

Etkinlikler çerçevesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka ve müdürlük personellerinden oluşan bir gurup, Bayburt Valiis Mükerrem Ünlüer’i makamında ziyaret ederek günün anısına çiçek takdim etti.

BEKDER OLARAK İLİMİZDE ÇEVRE DUYARLILIĞI İÇİN ÇABA SARFEDİYORUZ

Diğer yandan BEKDER Başkanı Mete Emir ise Çoruh’ta yapıkları temizlikle farkındalığa dikkat çektiklerini belirterek şunları kaydetti:  " Günümüze gelişmişliğin önemli ölçülerinden bir tanesi de insanların çevreyle olan ilişkisi. Gelişmişliği sadece ekonomik veriler üzerinden değerlendirmek günümüzde çok doğru bir tavır ve düşünce olarak değerlendirilmiyor. Bu nedenle çevre ile ilgili duyarlıklarımızı çevre ile ilgili hassasiyetlerimizi fırsat buldukça ifade etmek durumundayız.

Biz Bayburt’un en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak, BEKDER olarak ilimizde çevre duyarlılığını geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. 2008’den bu yana çabalarımız devam ediyor. Önemsediğimiz hususlardan bir tanesi de Çoruh. Çünkü Çoruh sınır aşan bir suyumuz ve sınır aşan sular şehirlerin kartvizitleri gibidir. O su ne kadar temizse siz o kadar temizsiniz. Üzülerek ifade etmek istiyorum Çoruh’la şehrimizdeki insanların ilişkisi pek aruz edilen değil. Çoruh’u çöplüğümüz gibi kullanıyoruz bazen.

ÇORUH’LA İLİŞKİMİZİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ LAZIM

Arkadaşlarımız 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle sembolik bir çevre temizliği yaptılar suyun içerisinde. Plastikten metale kadar birçok atık çıkardılar. Bunları biz attık, attığımızda bu atıklar yok olmuyor maalesef. Bizim Bayburtlular olarak Çoruh’la olan ilişkimizi gözden geçirmemiz lazım. Bu konudaki duyarlılığımızı geliştirmemiz lazım. Çoruh’u bize yakışır bir şekilde kullanmamız lazım. Burada katı atık kaynaklı kirlilik çok yoğun bir şekilde yaşanıyor Çoruh nehrinde. Burada yaşayan canlılar var. Buranın ekosistemini, fauna yapısını yok edecek, değiştirecek, bozacak fiillerden hepimizin kaçınması gerekiyor. Ben 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle tüm hemşerilerimizi çevrenin temiz tutulması ve çevrenin korunması ile ilgili bireysel sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze de yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. "

FARKINDA OLMADAN BİLİNÇ OLUŞTURAMAZSINIZ

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında BEKDER olarak açık alan fotoğraf sergisi açtıklarını da kaydeden Emir, "Bu serginin teması Çoruh Nehrinde Yaşanan Katı Atık Kaynaklı Kirlilik. Çoruh nehri iki açıdan irdelenmesi gereken bir nehir. Bunlardan bir tanesi Çoruh nehri Türkiye’nin en fazla rüsubat taşıyan nehri. Dolayısıyla çok fazla erozyona uğruyor bu havza. İkincisi ise çok ciddi miktarda bir katı atık kaynaklı kirliliği var. Bu yükün oluşmasındaki temel nedenlerden bir tanesi de aslıdan akan su pislik tutmaz diye ifade edilen bir inanış. Akan su kirlenir. Bizim onu korumak ve gelecek nesillere temiz bir şekilde ulaştırmak gibi bir görevimiz var. Bu görevi yerine getirmek için de insanların ilk önce bu sorunun farkında olması lazım. Farkında olmadan bilinç oluşturamazsınız, insanlara bir mesaj ulaştırmazsınız. Bu sergi ona hizmet ediyor. İnsanlarda Çoruh nehrinde yaşanan kirlilik ile ilgili bir farkındalık oluşturmak hedefi taşıyor. Sergi gün boyunca açık kalacak. İnşallah ilerleyen dönemlerde farklı mekanlarda bu sergiyi tekrar edeceğiz "dedi.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı