Haber Detayı
31 Ağustos 2014 - Pazar 11:17
 
Bayburt kültürü turistler için daha değerli
TURİZM Haberi


Peyami Sefa KARABACAK- Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Candan Ölçer, Bayburt’ta verdiği seminerde turizmin 21 sektör ve 47 işkolunu etkilediğini, tüm ülkede olduğu gibi Bayburt’ta turizmde farkındalık oluşturmak için Bayburt’a özgü değerlerin turistler için çok daha değerli olduğunu söyledi.

Baksı Kültür Sanat Vakfının Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile yürüttüğü "Geleceğe Açılan Kapılar" projesi kapsamında, Bayburt Üniversitesi, Okan Üniversitesi ile Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen "Turizmde Farkındalık Yaratma" konulu  Prof.Dr.Gökhan Budak konferans salonundaki seminerde konuşan Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Candan Ölçer, turizmin ekonomik, toplumsal ve fiziksel çevreye etkileri, insanları turizme yönelten sebepler, turistlere nasıl davranılacağı, turizmde farkındalık yaratmak için yapılması gerekenler ile ilgili sunum yaptı.

Turizmin tanıtımını devamlı ikamet edilen yerden bir başka yere seyahat, ulaştırma + konaklama + yeme İçme + eğlenme ve dinlenme olarak açıkladı.

TURİSTLERE KÜLTÜREL DEĞERLER SUNMAMIZ LAZIM

Dünyanın trendin kültür turizmi yönünde olduğuna, gelir getiren, döviz bırakan turizmin kültür turizmi olduğuna dikkati ecen Ölçer, " Bizlerin aslında çekmek istediğimiz profil de böyle profil. Sahip olduğumuz değerlere turistler de değer versin. Tabi önce biz değer verelim. Geldiği yerde bizim restoranlarımızda yerel yemekler yiyebilsin. Geziler yapabilsin. Bayburt ve civarında dağcılık faaliyetleri çok rahatlıkla yapılabilecek durumda. Alışveriş konusunda turist evinde bulmadığını yaşamak ister. Evinde bulmadığı deneyimleri yaşamak. Bu yeme içmede de öyle. Yepyeni ürünler, yepyeni şeyler görmek istiyor turist. Bizim o kadar değerli el işlerimiz, o kadar değerli ürünlerimiz var ki. Belki bizler bunları kıymetini iyi bilmiyoruz. Onlar geldikleri vakit, bunları gördükleri vakit gözleri parlıyor, bizim onlara bunları sunuyor olmamız lazım. "dedi.

TURİZMDE EŞ DOST TANITIMI BROŞÜR, KATALOG VE TELEVİZYON TANITIMINDAN DAHA ETKİLİ

Bayburt’un kültür turizmi açısında potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Ölçer, " İstanbul’daki kapalı çarşı gibi bir yer Bayburt için neden oluşturulmasın?  Bizim kendi ürünlerimizi onlara sunuyor olmamız çok kıymetli. Güzel toplantı salonları için de turizm faaliyetleri oluyor. Türkiye’ye en çok gelir bırakan turizm kongre turizmidir. Doktorlar, işadamları vs. sizlerin sunduğu veya yakın dönemde sunacağı faaliyetlerden faydalanıyorlar. Bu faaliyetlerden memnun kaldıklarında döndüklerinde turizmde en fazla tanıtım yöntemi olan eş dost tanıtımı yapıyorlar. Siz istediğiniz kadar kataloglar, broşürler oluşturun, tanıdığınız bir kişiden ‘ Ben şuraya gittim, çok güzeldi’ gibi bir değerlendirmeyi duymak çok daha etkili oluyor. Televizyonda görülen reklamlardan çok daha etkili gözüküyor bu tanıtım. Bayburt’un turizmde bunları sağlamaya çalışması gerekiyor "diye konuştu.

TURİZM NEDEN ÖNEMLİ?

Turizmin neden önemli olduğuna da değinen Ölçer, " Turizm farklı boyutlar açısından önem arz ediyor.  Ekonomik katkı olarak turizm döviz geliri sağlar, mal ve hizmetleri sağlayanlara gelir kaynağıdır. Turizm olayına katılan insanların sayısı arttıkça mal ve hizmet üretimi de artacaktır, bölgelerarası ekonomik dengesizliğin ortadan kaldırılmasını sağlar, turizm faaliyetleri geliştikçe yeni çalışma alanlarının da oluşmasını sağlar, istihdam yaratır, talebe karşılık vermek için turizm harici diğer sektörlerde de gelişme sağlanır (tarım, inşaat, mobilya, dokuma, el sanatları, sağlık…), altyapı ve üstyapının gelişmesini sağlar."

TURİSTLERİ 11 FARKLI ALANDA YAPTIĞI HARCAMA 21 FARKLI SEKÖRÜ VE 47 FARKLI İŞKOLUNU ETKİLİYOR

Turistlerin 11 farklı alanda yaptıkları harcamanın 21 farklı sektörü etkilediğini ve yapılan bu harcamalar en son yararlananlar açısından 47 farklı iiş kolunu etkilediğini belirten Ölçer bunları ise şöyle açıkladı : "Turistler konaklama, yiyecek, içecek, uluslararası ulaşım, gezi ve turlar, eğlence, hatıra ve hediyelik eşya, fotoğraf ve bant, kişisel bakım, ilaç ve kozmetik, giyim ve değişik sektörler olmak üzere 11 farklı alanda harcama yapmaktadır.  Bu harcamalar maaşlar ve ücretler, bahşişler ve  ikramiyeler, yerel vergiler ve  gelir vergileri, komisyonlar, müzik ve eğlence, yönetimsel ve genel harcamalar, yasal ve mesleksel hizmetler, yiyecek, içecek vb. satın alınması, malzeme ve üretim maddeleri alımı, tamir, bakım, onarım, koruma, reklam, tanıtım, yayın iyileştirme çalışmaları, toplu hizmetler: Su, gaz, elektrik, çevre vb, ulaştırma, lisanslar: İzin belgeleri, sigorta primleri, gayrimenkul ve araç-gereç kiralama, mobilya ve demirbaş eşyalar, borçların anapara ve faiz geri ödemeleri, gelir, kurumlar ve diğer vergiler, amortisman, yatırımcılara ve yabancı sermayeye geri dönüş (kar payı ve iştirak hissesi olarak) olmak üzere 21 sektörü etkilemektedir. Bu 21 sektör ise muhasebeciler, reklamcılar, nalburiye dükkânları,  mimarlar-avukatlar-bankalar, esnaf ve zanaatkârlar, otomobil acentaları, fırınlar ve bakkallar, plaj yardımcıları, kasaplar, kasiyerler ve veznedarlar, hayır kurumları, eczaneler ve baharatçılar, tezgâhtarlar ve sekreterler, giyim mağazaları, kulüpler, konfeksiyoncular, müteahhitler, yemekçiler, rehberler, mandıracılar ve sütçüler, doktorlar ve dişçiler, büyük mağazalar ve toptancılar, kuru temizlikçiler ve elektrikçiler, mühendisler ve uzmanlar, çiftçiler ve balıkçılar, hamallar ve taşıyıcılar, oto tamir ve bakımcıları, bahçıvanlar, hediyelik eşya dükkânları, yönetim: eğitim, sağlık, demir-deniz ve karayolları, toplu hizmetler vb, finansmancılar ve emlakçılar, ithalatçılar ve yöneticiler, sigorta şirketleri, çamaşırhaneler ve lokantalar, medya-yayınevleri-matbaa-dizgiciler, gece kulüpleri-barlar-diskolar, araç-gereç satıcıları-musluk tamir-bakımcıları, ressamlar, kapıcılar, bekçiler-oda hizmetçileri, gayrimenkul yapıcı ve satıcıları, danışmanlar-yardımına başvurulanlar, hissedarlar, boyacılar, ulaştırma- seyahat acenteleri, yöneticiler, sendikalar olmak üzere 47 farklı iş kolunun harcamalardan en son yararlananlar olarak etkilemektedir. "

TURİZM KÜLTÜREL DEĞERLERİN KORUNMASINI SAĞLIYOR

Turizmin toplumsal boyutu da olduğuna dikkat çeken Ölçer, " Turizmin ülke tanıtımına çok faydası oluyor.  Turizm sayesinde ülkeler kendi kültürlerini dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulurken farklı kültürdeki insanları birbirine yaklaştırarak toplumsal barışa katkıda bulunmaktadır. Ben Türkiye içinde gerçekleşen yer değiştirmelerin de çok faydalı olacağını düşünüyorum.  Turizme açılan yerlerde sosyal ve kültürel imkânlar artar. (yeni boş zaman alışkanlıkları, spor tesislerinin inşası, eğitim ve kültür düzeyinde artış) Oluşan yeni imkânlar öncelikle yerel halkın ihtiyacına da cevap verebilir şekilde olarak turist ve yerel halk arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Bölge halkının sahip olduğu değerlerin, kendi tarih ve kültürünün farkına varması ve koruması da sağlıyor turizm. Bayburt Kalesi’ni her zaman görüyoruz ama yabancıların gelip orayı görmesiyle bizler de daha bir merak salıyoruz. Bu da bizde ona sahip çıkma olgusunu geliştiriyor "şeklinde konuştu.

TURİZM ÇEVRENİN KORUNMA BİLİNCİNİ ARTIRIYOR

Turizmin fiziksel çevreye etkilerini de anlatan Ölçer, " Eski yapıtların yeni kimlikleriyle bugün de yaşamalarını sağlayacak düzenlemeler turizm sayesinde daha bir önem kazanıyor. Çevrenin korunma bilincinin artıyor. Hiçbir turist düzenli olmayan ya da temiz olmayan bir yerde dolaşmak, gezmek istemez. Biz turistin gelmesi ve kendi girişimlerimiz ile kendimizi de geliştiriyoruz. Geliştirmemiz gerekiyor. "dedi.

İNSANLARI TURİZME YÖNLENDİREN SEBEPLER NELER?

İnsanları bir çok şeyin turizme yönelttiğini ifade eden Ölçer, " İnsanların seyahat etmelerinin başında merak geliyor. Kültür ve eğitimimiz geliştirmek, bir takım yerleri görmek, dinlenmek, spor yapmak, iş amaçlı turizmde konferanslar insanları turizme yöneltiyor. Sağlık için ziyaretler yapabiliyoruz. Türkiye bu alanda çok yatırımlar yapmış durumda. Özel hastanelere çok fazla turist geliyor. Macera arayışı, ziyaret, taklit ve gösteriş sonucu gitme arzusu ve din faktörü de insanların seyahat etmesinde ektili oluyor "ifadelerini kullandı.

TURİST, KÜLTÜR ELÇİSİDİR

Turistin para kazanma amacı olmaksızın, dinlenmek ve eğlenmek için ya da kültürel, bilimsel, sportif, idari, dinî, sağlık vb. nedenlerle oturduğu yer dışına geçici olarak çıkan, tüketici olarak belirli bir süre seyahat edip kalan ve yeniden ikametgâhına dönen kimse olmanın yanında kültür elçisi de olduğunu dile getiren Ölçer, " Turist bir kültür elçisidir de. Hem gittiği yerlerdeki kültürü, ört ve adetleri alıp ikamet ettiği yere taşımaktadır hem de kendi örf ve adetlerini anlatmaktadırlar. Böylece turistler kültür alışverişine olanak sağlamış olmaktadırlar" dedi.

TURİSTLERE NASIL DAVRANMAMIZ GEREKİYOR?

Turistler için yapan şeyler üretmemek gerektiğini belirten Ölçer, " Kendi özümüz, kendi yerel kıyafetlerimizle turistleri karşılamalıyız.  Onları mutlu etmek için onlara gezecekleri temiz yerler, konaklayacakları temiz odalar sağlamalıyız. Güleryüz çok önemli. Bayburt o konuda çok başarılı. Burada biraz dolaştık. Bayburt’ta öyle bir problem olacağına da inanmıyorum. Turistleri rahatsız etmemeliyiz. Verdiğimiz hizmetlerde özenli olmalıyız. Sahip olduğumuz değerleri doğru anlatmalıyız. Bayburt Kalesi nerde dediği zaman bunun için temel bir takım cümleleri söyleyebilmeliyiz.  Değişik giysilerini ve davranışlarını hoşgörü ile karşılamalıyız, saygılı davranmalıyız. Turistlerin karşılaştıkları güçlükleri yenmek için yardımcı olmalıyız. Turistik eşya satımında eşyanın gerçek değerini istemeliyiz. Bu konudaki hatalar imajımızı zedeliyor.  Bize yapılmasını istemediğimiz hareketlerin turistlere yapılmasını istememeliyiz "diye konuştu.

KENDİ DEĞLERİMİZ TURİSTLERİ İÇİN ÇOK DAHA DEĞERLİ

Türkiye’deki doğal yaşam ve turizm ilişkisini de anlatan Ölçer, "Türkiye’de agro-turizm kapsamında turistler kırsal yerlerdeki tarım faaliyetlerine katılıyor. Bu turistler için çok değişik bir deneyim. Bir düğüne katılıyor mesela. Onlar için doğal yaşanan hayat çok daha etkili çok daha büyük çekim unsuru. Sahip olduğumuz kendi kültürümüz, kendi tarihimiz, kendi yemeklerimiz, örf adetlerimiz, giyimimiz, danslarımız, düğünlerimiz, bunlar çok daha değerli  "açıklamasını yaptı.  

Ölçer, turizmde farkındalık yaratmak için yapılması gerekenleri ise şöyle anlattı: " Hizmet ( temiz oda + güleryüzlü ve uygun servis) Bayburt’a özgü örf, adet, müzik, yemek, giysiler, dans, yerel ürünler iyi bir tanıtımla öne çıkarılmalı. Bayburt’u başka bir şehirden ayıran ürünlerin, değerlerin ön plana çıkartılması gerekiyor. Bunlar dokuma olabilir, eğlence kültürümüz olabilir, yemeklerimiz olabilir. Bunlara ilaveten hizmet kısmında temiz oda, temiz çevre, gezilebilecek ören yerlerinin düzenli bir şekilde gezilmesini sağlayabilirsek ve onlara güler yüzlü ve uygun bir serviste bulunabilirsek zaten çok büyük başarı elde edeceğiz. Onları memnun edeceğiz. Memnuniyet de en turizmin ekonomik, toplumsal ve fiziksel etkilerinden faydalanmamızı bize sağlayacak. "

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı