Haber Detayı
21 Eylül 2014 - Pazar 18:31
 
Kültür turizminin kalkınmadaki rolü konuşuldu
TURİZM Haberi


FOTO GALERİ
P.Sefa KARABACAK
-
2014 Yılı Avrupa Müze Ödülünü almasıyla birlikte uluslararasılaşmak adına önemli yol kat eden Baksı Müzesiʹnde Geleceğe Açılan Kapılar Projesinin faaliyetleri doğrultusunda, "Kültür Turizminin Bölgesel Kalkınmadaki Rolü" adlı sempozyum düzenlendi.

Baksı/Bayraktar köyünde onarılan köy konağının hizmete açılmasından sonra sempozyuma geçildi.

Baksı / Bayraktar köyündeki müzenin konferans salonundaki sempozyuma İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Bayburt eski valisi Mükerrem Ünlüer, AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile bazı kamu kurum müdürleri, Bayburt Üniversitesinde okuyan yabancı öğrenciler, akademisyenler ve davetliler katıldı.

İki gün süren sempozyumun açılış konuşmasını Baksı Müzesi Kurucu Prof.Dr. Hüsamettin Koçan yaptı.

İNSANLAR BAYBURT’TA KENDİ KÜLTÜRLERİYLE MUTLU OLSUNLAR İSTİYORUZ

Baksı Müzesi’sinin sınırlarının belli olduğunu anlatan Koçan, " Biz yaşama büyük bir sevgi ve ilgi duyuyoruz. Bizi göçü durdurmak istiyoruz. İnsanlar burada kendi topraklarında, kendi kültürleriyle, kendi coğrafyalarıyla, iklimiyle mutlu olsunlar istiyoruz. Ekonomik arayışlar nedeniyle başka kentlere, başka ülkelere göç etsinler istemiyoruz. Çünkü göçün bedeli bir tanesi hasret bir tanesi kültürel yabancılaşma öteki de adressizleşme ve kimliksizleşme diye tanımlanabilir. Onun için büyük idealimiz, Bayburt’taki insanların -buradan bir türlü gitsem- hayallerinin -burada daha çok mutlu olabilirim- ile yer değiştirmelerini sağlamaktır. Aslında yapmak istediğimiz odur. " dedi.

Koçan, " Bizim kültür turizminden beklediğimiz bizim hayallerimizin önünü açabilecek önerileri işliyor ve getiriyor olabilmesidir. Aslında bizim idealimiz kentsel kültürel bir turizm etkileşim alanı yaratmak. Bizim bu toplantıdan beklediğimiz gerçek mesele bölgesel bir envanter çıkarmak. Yani kültür dediğimizde bunu turizme dönüştürebileceğimiz mekanizmalar, faktörler nelerdir? İkincisi gelecek vizyonu oluşturmak konusunda neler yapabiliriz? Yatay ve çapraz iletişim yerine küresel bir iletişim ağını nasıl kurabiliriz? diye düşünüyoruz. " diye konuştu.

Koçan, katkılarından dolayı İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Bayburt eski valisi Mükerrem Ünlüer başta olmak üzere Kuzeydoğu Kalkınma Ajansına (KUDAKA),  AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek’e, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş’e, ufuk açıcı tutumlarından dolayı Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a teşekkürlerini iletti. Koçan, Bayburt Üniversitesi ile çok ciddi bir işbirliği düşündüklerini kaydetti.

Koçan, ayrıca Okan Üniversitesi akademisyenlerine verdikleri çok ciddi destekten dolayı Yrd.Doç.Dr Candan Ölçer’e, Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel’e, İstanbul’dan gelen medya mensuplarına, Bayburt’tan gelen yerel medya mensuplarına, Baksı Müzesi ekibine de teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş de bir konuşma yaptı.

İki gün süren 5 oturumluk sempozyumun ilk oturumu Kültür ve Turizm ilişkisi ile ilgiliydi.

Oturum Başkanlığını Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Selçuk Coşkun’un yaptığı bu oturumda Coşkun, Türkiye’nin 2023 hedefinde 50 milyon turist 50 milyar turizm geliri olduğunu söyledi. Tarihi arkaplanı büyük olan Bayburt’un bu paydan ne kadar istifade edebileceğine  "Kültür Turizminin Bölgesel Kalkınmada Rolü" adlı sempozyumunun bir atlama rampası oluşturacağını kaydetti.

54. Hükümette Turizm Bakanı olarak görev yapmış Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) Başkanı Bahattin Yücel, ‘ Kültür Turizminin Gelişmekte Olan Yörelere Etkisi’ üzerine bir sunum yaptı. Yücel, kültür turizmine yönelik bölgede yapılması gerekenleri anlattı. Yücel Baksı Müzesi’ni örnek vererek hikâyesi olmayan bir kültür-turizm ilişkisi düşünülemeyeceğini, Baksı Müzesi’nin yerelleşerek küreselleşme adına çok önemli bir örnek olduğunu, Baksı’dak köy konağının onarılarak konaklama amacıyla hizmete açılmasının kültür turizminden beklentiler bakımından sağlam bir köprü oluşturduğunu, sadece Baksı değil Bayburt’un da içine katılarak bölgeden iyi bir kültür turizmi modeli ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Ardından Doç.Dr.Ebru Günlü (Dokuz Eylül Üniversitesi) Kültür Turizmi İyi Planlanamaz ise…;  Yrd.Doç.Dr.Candan Ölçer (Okan Üniversitesi) ise Kültür Turizminde Trendler ile ilgili bir sunum yaptı.

Birinci oturumdaki konuşmaların ardından katkılarından dolayı  İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Mükerrem Ünlüerʹe, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Selçuk Coşkun’a ve oturumun katılımcılarına Koçan tarafından plaket takdim edildi.

Sempozyumun ikinci oturumunda akademisyenler tarafından Turizmin Bölgesel Kalkınmadaki Önemi, üçüncü oturumunda Bölge İçin Önermeler, dördünü oturumunda Yerel Kültürel Dinamikler ve Turizm Çeşitliliği konuşuldu. Son oturumda ise genel bir değerlendirme yapıldı.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
BİZİM GAZETE
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
36
36
2
6
10
18
2
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
3
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
4
Göztepe
30
31
6
3
9
18
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
23
21
7
5
6
18
11
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
18
26
10
3
5
18
15
Gençlerbirliği
17
22
9
5
4
18
16
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
17
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
13
3
2
18
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı