Haber Detayı
10 Kasım 2014 - Pazartesi 13:17
 
Bayburtʹun turizm potansiyeli masaya yatırıldı
TURİZM Haberi


Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, KUDAKA destekli "Turizm İnovasyonla Gelişir, Tanıtımla Büyür" projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalıştayla Baayburt’taki turizm potansiyelini masaya yatırıldı.

Çalıştaya, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal ve bölgede görev yapan gazeteciler katıldı.

Şair Zihni Kent Ormanıʹndaki Bayburt Belediyesine ait bungalov evdeki çalıştayda konuşan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Baksı Müzesi’nin müthiş bir proje olduğundan bahsetti. Kalaylı buna karşın Bayburt’tan Baksı Müzesi’ne giden yolun iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Basın İlan Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Bayburt’un bir turizm master planının hazırlanması gerektiğini ve 3 günlük gezi sonucunda Bayburt’un mutfak, ehram ve taş üçgeninde ön plana çıkabileceğini gözlemlediğini anlattı.

Belediye Başkanı Mete Memiş, ise çalıştayda anlatılanlardan kendilerine yol haritası çizeceklerini söyledi.  Başkan Memiş, kaledeki kazı çalışmaları ile ilgili ilk girişimlerin de yapıldığını ifade etti.

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ise, Baksı Müzesi yolunun iyileştirilmesi konusunu önemsediklerini belirterek Taşhan, Kırkçeşmeler ve Ulu Camii bölgesinde yapmayı planladıkları projeyi anlattı.

ÇALIŞTAY KONUŞMALARINDAN:

BAKSI’NIN ULAŞIM ALTAYAPISININ ELDEN GEÇMESİ LAZIM

Nuri Kolaylı (Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı Bayburt’taki değişimin altını çizerek, " Bayburt’a bu üçüncü kez gelişim. İlk geldiğimde yurttan bozma bir otelde kaldık. Yurt olarak yapılmış ve yurda benzeyen bir yerdi. Şu an ne durumda bilmiyorum. Ana kapıdan girerken ayakkabıların çıkarıldığı bir yerdi. İkinci geldiğimde Bayburt Üniversitesi Konuk Evi’nde kaldık. Bu gelişimizde yine ordayız ve geliştiğini gördük. Bu tür tesislerin çoğaltılması lazım. Baksı Müzesi yolu çok çileli. Oraya müthiş bir yatırım yapılmış ama gidiş altyapısının mutlaka elden geçmesi lazım. Gerçekten müthiş bir proje. Avrupa Konseyi ödülü de alması çok önemli. İkinci kez gittim ve daha gelişmiş gördüm. Bayburt için çok önemli, onun için mutlaka elden geçmesi lazım. Taşhan çevresinin mutlaka turizme kazandırılması lazım. Bunu da söylemiş olalım. Bursa Kapalı Çarşı misali otantik bir havaya kavuşturulmalı diyorum "dedi.

3 HUSUSUN ÖNE ÇIKACAĞINI BELİRLEDİM. MUTFAK, EHRAM VE TAŞ

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ise Bayburt’ta öne çıkarılacak turizm değerlerini şöyle anlattı: "Öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum. Bayburt denildiğinde iki şey aklıma geliyor. Biri Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası’na söylenmiş, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" sözü zihnime kazınmış, ikincisi de son dönemde Baksı Müzesi. Demek ki biz dışarıdan baktığımızda Bayburt’la ilgili bunu gördük. Şimdi turizm değerleri olarak baktığımızda ise ancak kendimiz olduğumuzda, başkalaşmazsak herhalde fayda elde etmiş oluruz. Hakikaten Bayburt yarını kurabilmek için düne dayanılabilecek bir coğrafya. Kültür olarak, insan kaynakları olarak oldukça zengin. Bir turizm master planı hazırlayarak başlamak ve ondan sonra aşama aşama uygulama planlarının öncelik sıralamasına konulması gerekiyor. Tabi bunları kaynak sorununu çözülmüş sayarak söylüyorum. Gezimiz sonucunda 3 hususun öne çıkacağını belirledim. Mutfak, ehram ve taş. Taşın biraz geri kaldığını üzülerek gördük. Şehrin dokusu içerisinde var olan binaların ön plana çıkması gerekiyor. Bayburt Kalesi bu haliyle uygun değil bana göre. Derli toplu olması gerekiyor. Kazıların yapılmasını sağlamak güzel olur. Bayburt’un uluslararası turizm konusunda Baksı Müzesi’nin çok önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Yolu iyileştirilebilir ama çok fazla da moderniteyi sokmadan. İnsanlar o coğrafyanın insanına dokunmak istiyorlar çünkü. Bu çerçevede turizm açısından amaca uygun bir internet sitesi kurumlar tarafından yapılabilir. Yönlendirme levhalarını bir daha ele almak lazım. Bayburt dışından gelen insanlar için gerekli. Aydıntepe Yer Altı şehrini gördük. Orada rehberler olmalı. Üzüldüğüm bir şey Bayburt’ta minarelerdeki taşı gördük çok mutlu olduk ama bölge taşının kalitesinin dışında bir taş kullanılarak şelale yapılmış oraya. Camilerimizin ulu camii de olduğu gibi çinko yerine kurşunla taş yapıyı ve içerdeki ahşabı tamamlayıcı olarak ele alınmasının da faydalı olacağını düşünüyorum. Camilerimizin etrafındaki sonradan yapılmış sıvaların da sökülerek taşın ortaya çıkması tarihin daha iyi algılanması açısında önemli. Taşhan çevresinin de mutlaka turizme kazandırılması gerekiyor. "

BAYBURT MAHALLE ODALARI KÜLTÜRÜNÜN DE TÜM TÜRKİYE’YE TANITILMASI LAZIM

Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy Bayburt’un bölgenin değerli kentlerinden biri olduğunu belirterek, "Tabiatı ve özelliğiyle bizim Bayburt’taki değerleri öne çıkarmamız gerekli. Konaklama hakkında çok şeyler söylendi. Ben içerden biri olarak söylüyorum, Bayburt’ta eskiden Öğretmenevi’nde kalırdık, çok kötüydü bugün de öyle. Bayburt Üniversitesi’nin Konuk Evi Atatürk Üniversitesi Konuk Evi’nden daha güzel ama burası üniversitenin konuk evi. Bayburt’un kendisinin konuk evi olması lazım. Bayburt’un gastronomi kültürünün iyi değerlendirildiğini düşünmüyorum, daha iyi tanıtılabilir. Eğlence yerleri yok denecek kadar az, bunlar yapılmalıdır. Bayburt mahalle odaları kültürünün de tüm Türkiye’ye tanıtılması lazım diye düşünüyorum " diye konuştu.

KONAKLAMA AÇISINDAN YENİ YERLERE İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ise   Bayburt’a gelmekten çok mutlu olduğuna ifade ederek, "Altıncı kez buradayım. Hakikaten eksik çok ve altyapıda eksik var. Altyapı çalışması nedeniyle trafik çok sıkıntılı. Altyapı için Bayburt çok geç kalmış. Bayburt Üniversitesi Konuk Evi çok güzel ama bir resmi kurum yeri burası. Bayburt’un konaklama açısından yeni yerlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yer Altı Şehri üzerinde yapılan şelale çok kötü durmuş. "şeklinde konuştu.

ETNOĞRAFYA MÜZESİNİN BU ŞEHİRDE MUTLAKA OLMASI LAZIM

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen  ise Çorum’da da Bayburtluların olduğunu belirterek, "Çorum’daki Bayburtluların ifadesine göre Çorum’da Bayburt’tan fazla Bayburtlu var. Özellikle bugün gittiğimiz Baksı Köyü 60 hane, Çorum’da 300 hane sadece Baksılı var. Osmanlı-Rus savaşından sonra özellikle gelip yerleşenler var. Biz de Çorum’da Bayburt’u yaşıyoruz ve tanıdığım bütün Bayburtlular mert, milli manevi değerlerine bağlı dürüst düzgün insanlar. Bayburt deyince aklımıza Dede Korkut, Bayburtlu Zihni, Temurağa barı ve mert insanları geliyor. Konaklama açısından 5 yıldızlı otel Bayburt’a şart ama Bayburt’un bir bütün olarak yıldız olması lazım. Altyapı çalışması başlamış biter ve bu bir keyfe dönüşür. Çoruh nehri şehre kazandırılabilir. İnanç turizmiyle bağlantılı sahabe ve yatırlar değerlendirilmeli. Yerel turizmde bunun da yeri var. Ve ayrıca dışarıdaki Bayburtlular’ın da Bayburt’a gelmelerinin sağlanması lazım. Merkezde de müzeler olmalı bana göre. Etnoğrafya Müzesinin bu şehirde mutlaka olması lazım. "

DEDE KORKUT ŞÖLENİNE ÖNEM VERİLMELİ

İhlas Haber Ajansı Bölge Müdürü Ayhan Türkez Bayburt’un tarihle iç içe bir şehir olduğunu anımsatarak, "Bayburt tarihle iç içe bir şehir. Ciddi bir tarihi altyapı var ama bu şekliyle turizm açısından bir yerlere gelinemez. Misal kış turizmi var Bayburt’ta ama Palandöken ve Sarıkamış’taki potansiyeli bir türlü sağlayamadı. Kop Kayak Merkezi’nin ciddi bir şekilde ele alınması lazım. Ben aynı zamanda Türkiye Buz Pateni Federasyonu’nun yönetimindeyim. Belediye Başkanımızla federasyonla işbirliği içerisinde Bayburt’a bir buz pisti kazandırılıp, yarışmalar yapılabilir. Bu zor bir şey değil ve ciddi de bir maliyet gerektirmiyor. Yayla turizmi de Bayburt için önemli bir potansiyel. Ayrıca Dede Korkut Şöleni’ne önem verilmeli diye düşünüyorum "dedi

ÇORUH NEHRİ İLE BAYBURT KALESİ’Nİ ŞEHİR TURİZMİNE KAZANDIRMAK LAZIM

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ise Bayburt için "Bayburt deyince akla Çoruh Nehri ve Bayburt Kalesi geliyor. Benim düşüncemdeki Bayburt daha yeşildi ama bu anlamda Kırşehir’den farksız olduğunu gördüm. Ağaçlandırmaya önem vermek ve Çoruh Nehri ile Bayburt Kalesi’ni şehir turizmine kazandırmak lazım "ifadelerini kullandı.

UZUNGÖL’E GELENLERİN BAYBURT’A ÇEKİLMESİ LAZIM

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız ise katılımlarından dolayı davetlilere teşekkürlerini ileterek, "Ben ilave olarak sadece şunları söylemek istiyorum. Dede Korkut Kültür Sanat Şölenleri daha genişletilerek, Türk Dünyası da bunun içine daha çok katılarak geliştirilebilir. Çok yakın gelecekte turizm açısından neler yapılabilir. Bizim yanı başımızda bir turizm patlaması yaşayan bir yer var. 62 kilometre uzaklıkta Uzungöl var. Buraya gelenlerin bir şekilde Bayburt’a çekilmesi lazım. Orada 1 hafta konaklayan turist dolaşmak istiyor. Turizm altyapısı ve ulaştırma iyileştirilirse sanıyorum bu turlara Bayburt’u da dahil edebiliriz "diye konuştu. Haber İçerik:Bayburt Postası

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı