Haber Detayı
18 Mart 2015 - Çarşamba 19:35
 
Bayburt şehitlerine yürüdü
YAŞAM Haberi


Şehitler Günü’nde yüzlerce Bayburtlu, bayraklarla Kop Şehitleri’ne yürüdü.

Bayburt Belediyesi tarafından organize edilen etkinliğe Vali Vekili Ali Gökay, Garnizon Komutanı Mehmet Nail Yiğit, Belediye Başkanı Mete Memiş, daire amirleri, gaziler, şehit aileleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yürüyüş kapsamında yüzlerce Bayburtlu, belediye tarafından tutulan otobüsler ve özel araçlarıyla  Kop Dağı  Özel İdare tesislerinde gelerek burada toplandı. Belediye tarafından dağıtılan Türk Bayrakları, atkı ve bereleri giyerek Kop Dağı Şehitleri Anıtı’na doğru yürümeye başlayan kalabalığa, Bayburt Atlı Spor Kulubü sporcuları da atlarıyla birlikte eşlik etti.

Kop Dağı Şehitleri Anıtı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan törende Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, anıta çelenk bıraktı. Ardından Yakutiye Camii İmamı Enis Arslan  tarafından şehitlerin ruhuna Kuran-ı Kerim okunarak Bayburt Müftüsü Kemalettin Aksoy tarafından dua edildi.

 

"’Kop Savunması’ şüphesiz ki Türk askeri ile Bayburtlu mücahitlerin ortaya koyduğu topyekün bir mücâdelenin mahsulüdür. "

Kop Savunması ile ilgili bir konuşma yapan Piyade Üsteğmen Tunca Ürün, Kop Savunmasıʹnın bir ibret nişanesi olduğunu ve tarih kitaplarında şanlı savunmadan söz edilmemesinin hazin bir durum olduğunu belirterek, "Kop Savunması" şüphesiz ki Türk askeri ile Bayburtlu mücahitlerin ortaya koyduğu topyekün bir mücadelenin mahsulüdür. Nitekim bu mücâdelede şehit düşenlerin künyelerine baktığımızda Edirneliʹsinden Konyalıʹsına, Şarkışla’sından Harputluʹsuna; hasılı bugünkü ulusal sınırlar dahilindeki hemen her vilayetimizden şehitlerin olduğunu görürüz. Hatta bugünkü ulusal sınırlarımızın dışında kalan vatan parçalarından da şehitlerin bulunması; bize Türk milletinin hangi şartlarda olursa olsun ulusal birlik ve bütünlüğünü korumak için her türlü fedakarlığı ortaya koyabileceğini göstermektedir. Unutulmamalıdır ki; şehit kanlarıyla yazılmış olan bu destanın ve II. Plevne olarak tasvir edilen bu müdâfaanın Türk tarihinin bütünlüğü içerisinde lâyık olduğu yeri tespit edilerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bekası bakımından yeni nesillere aktarılması zarureti vardır" dedi.

Etkinlikte Kızılay Bayburt Şubesi tarafından vatandaşlara lokum dağıtıldı. 

(BS)

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı