Haber Detayı
21 Temmuz 2015 - Salı 00:43
 
Bayburtlu küçük çobanın, judodaki başarısı
YAŞAM Haberi

Merak üzerine başladığı judo eğitimine ailevi nedenlerle köye taşınarak çobanlığa başlayınca ara veren 12 yaşındaki Emirhan Öztürk, antrenman yapma şansı bulamamasına rağmen Türkiye Minikler Şampiyonasıʹnda üçüncülük elde etti.

Judo antrenörü Seçkin Ofluoğlu,  yaptığı açıklamada, Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüʹne 2013 yılında judo antrenörü olarak atandıktan sonra bu spor branşının il genelinde bilinirliğini sağlamak için çalışmalara başladığını belirterek, "Bu kapsamda il genelindeki bütün okullara judo kurslarının başladığını belirten afişler asarak, duyurular yaptık" dedi.

Duyurunun ardından gelen başvurular arasında seçmeler yaptıklarını anlatan Ofluoğlu, "Emirhan Öztürk de ilk o zaman geldi. Haziran 2013ʹte okullar tatil olunca judoya başladı. Yaklaşık 1,5 yıl belirli günlerde judo yapmaya başladı. Yaklaşık 5 ay önce ailevi nedenler dolayısıyla köye taşınmak zorunda kaldı. Köye taşınınca da baba mesleği olan çobanlık yapmaya başladı" diye konuştu.

Ofluoğlu, Emirhanʹın hem köyünün merkeze uzak olması hem de çobanlık yapması nedeniyle antrenmanlara katılamadığını ifade ederek, "Müsabakalar olduğunda kendisine telefonla arıyoruz, sürüden ayırıp, maça getiriyoruz. Önceden aldığı judo bilgileri, kendi hırsı ve yetenekleri sayesinde katıldığı maçlarda hiç antrenman yapmadan, bu haliyle derece elde ediyor. Kimi maçta şampiyon, kimisinde ikinci oluyor. En son haziranda Rizeʹde gerçekleştirilen Türkiye Minikler Şampiyonasıʹnda Türkiye 3ʹüncüsü oldu" ifadelerini kullandı. 

Emirhan Öztürkʹün, Bayburt ve Türkiye için umut verici bir sporcu olduğunu vurgulayan Ofluoğlu, "Emirhan günlük antrenman yapmış olsa ya da rakipleri gibi sürekli çalışma imkanı bulsa daha iyi başarılar elde edebilir, bizi ve Bayburtʹu daha farklı platformlarda temsil edebilir. Emirhan yetenekli ve hırslı bir çocuk" değerlendirmesinde bulundu. 

Ofluoğlu, daha yolun başındaki Emirhanʹa ellerinden geldiğince yardımcı olacaklarını kaydederek, "Judoya devam edebilmesi için ilk etapta onu Bayburt merkezde yatılı bir okula alacağız. Böylelikle Bayburt merkezde antrenmanlarını yapmasını sağlayacağız. Böylece hem eğitimi hem de antrenmanlarına daha rahat devam edecek" diye konuştu.

 
 "Dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum"

12 yaşındaki Emirhan Öztürk ise judoya, okulda gördüğü afişler üzerine duyduğu merakla başladığını belirterek, çok sevdiği judoda, çeşitli dereceler elde ettiğini söyledi.

Başarıyı elde edince çok sevindiğini dile getiren Emirhan, "Çobanlığı bitirip, Bayburtʹta tekrar judoya devam edeceğim günleri düşünüyorum. Bundan sonra da başarılı bir sporcu olmak için çalışmalarıma devam etmek, judoda Türkiyeʹyi temsil etmek, dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum. Bunun için de çok çalışmam gerek. Çobanlık yaptığım için zor oluyor ama seneye inşallah her şeyi yapmaya çalışacağım" şeklinde konuştu. 
AA

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı