Haber Detayı
03 Ağustos 2015 - Pazartesi 11:25
 
40 yıldır felçli oğluna bakıyor
YAŞAM Haberi

Bayburtʹta yaşayan 74 yaşındaki Makbule Tiryaki, 40 yıl önce damdan düşerek felç olan ve yatağa bağımlı hale gelen oğluna yaşamını adarken, gözleri görmeyen eşinin de bakımını yapıyor.

Kent merkezine bağlı Arpalı beldesinde yaşayan 8 çocuk annesi Makbule Tiryaki, ilerlemiş yaşına rağmen 1,5 yaşındayken damdan düşerek felç olan ve 40 yıldır yatağa bağımlı hale gelen oğlunun her türlü ihtiyacını tek başına gideriyor.

Tiryaki,yaptığı açıklamada, oğlu Yakupʹu sağlıklı şekilde 6ʹncı çocuğu olarak dünyaya getirdiğini söyledi.

Ablasının arkadaşlarıyla oyun oynadığı esnada 1,5 yaşındaki oğlunun iki katlı damdan başının üzerine düştüğünü belirten Tiryaki, "Yakupʹun düştüğü yerde taş varmış, başı oraya vurmuş. Oğlumu önce Bayburtʹa oradan da Erzurumʹdaki hastaneye götürdük" dedi.

Tiryaki, oğlunun Erzurumʹdaki hastanede 22 gün hiç ayılmadığını ifade ederek, "Bu sürede Yakupʹu burnundan besledim. Ayıldıktan sonra hastaneden Bayburtʹa geldik. Burada da yaklaşık 2 ay kaldıktan sonra ameliyat etmeleri için Ankara’daki hastaneye gittik" diye konuştu.

Burada da oğlunu beyin felci nedeniyle ameliyat etmediklerini dile getiren Tiryaki, "Ameliyat etmediler. Dediler ki ʹbeyin felci vurmuş, ameliyat olmaz.ʹ Oradan da ikna olmadım İstanbulʹa götürdüm Yakupʹu. İstanbulʹda da doktor ʹBeyni sıkışmış, ameliyat olamaz. Ömür boyu bu şekilde yaşayacakʹ dedi. Biz de oradan çıkarıp getirdik" ifadesini kullandı.

Tiryaki, 40 yıldır hiçbir zaman oğlunun bakımından acizlenmediğini anlatarak, "Hiçbir şeyinden acizlenmiyorum. Sadece dişleri çürüyüp kırıldı, onun için yemeklerini zor yiyor. Kulakları işitiyor, söylenenleri anlıyor ama hiçbir şekilde konuşup hareket edemiyor" dedi.

Bir anne olarak oğluna severek baktığını söyleyen Tiryaki, "O benim evladım, seviyorum, okşuyorum. O benimle konuşamasa da ben onunla konuşuyorum. Banyosunu yaptırıyorum, tıraşını yapıyorum, yemeğini yediriyorum. 40 yıldır bu şekilde ona bakıyorum" diye konuştu.

"Ona evin gülüsün, ağasısın diyorum"

Tiryaki, oğlunun bu durumda olmasının kendisini zaman zaman çok duygulandırdığını ve gözyaşlarına hakim olamadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oğlumun yaşıtları hep evlendi. Hatta küçük olanlar kızlarını da evlendirdi. Gelip Yakup ile konuşuyorum, anlatıyorum. Ona söylediklerimi anlıyor, seviniyor. Ona ʹBen seni çok seviyorumʹ, ʹevin gülüsünʹ, ʹevin ağasısınʹ diyorum. Seviniyor. Sevdiğimizi de kızdığımızı da anlıyor. Tabi zor, arkadaşları hep evlendi. Diyorum ki ʹsen de hasta olmasan senin de çocukların olurduʹ, ʹsen de kardeşlerinin yanına giderdin.ʹ Seviniyor. Ağzını açıyor bir şey söyleyecek, zorlanıyor, söyleyemiyor. Konuşsaydı bize yeterdi. Kendi derdini söylerdi, konuşamıyor."

 Gözleri görmeyen eşine de bakıyor

Eşinin de son yıllarda gözlerinin görmediğini ve onun bakımını da kendisi yaptığını anlatan Tiryaki, "Eşimin bir gözü çok az bir şekilde görebiliyor. Sofraya oturduğunda kaşığını dahi göremiyor. Eşimi de ben bakıyorum. Onun için Yakupʹa bir yardımı da olmuyor. Sadece zaman zaman ben dışarı çıktığımda biberonla Yakupʹun yanına çay bırakıyorum sadece onu alıp içiriyor" dedi.

Tiryaki, bugüne kadar oğlu Yakupʹtan hiç ayrılmadığını söyleyerek, "Babasını yanına arkadaş bırakıp sadece 1 ya da 2 saatliğine komşularımızın cenazelerine gidiyorum. Onu bırakıp hiçbir yere gidemiyorum. 40 yıldır Yakup ile halleşiyoruz" diye konuştu.
AA
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı