Haber Detayı
25 Aralık 2015 - Cuma 15:56
 
Doğu Anadoluʹdan Avrupaʹya yazılım ihracatı
BİLİM HaberiATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Sadeler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknokentin, 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Erzurum ATA Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi"nin kurulduğunu ve 2010 yılında faaliyetlerine başladığını söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (TGB), Ar-Ge ve inovasyonu geliştirme, sanayi iş birliğini sağlama ve nitelikli ürünlerin üretilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Sadeler, "Şu an farklı sektörlerde 50ʹinin üzerinde Ar-Ge ve inovasyon şirketimiz mevcut. Bunlar içerisinde yüzde 50ʹden fazlası yazılım şirketi" dedi.

"Vizyon 2023" hedefiyle 

Sadeler, teknoket bünyesinde faaliyet gösteren firmaların, henüz başlangıç aşaması olması bakımından büyük rakamlara ulaşmamış olsa da Almanya, Hollanda, İsveç gibi Avrupa ülkelerine hemen her sektöre yönelik yazılımlar ihraç etmeye başladıklarını dile getirdi. 
Bunun gelecek açısından son derece önem taşıdığını ifade eden Sadeler, şunları kaydetti: 

"Bugüne kadar bitmiş proje sayımız 90 civarındadır. Ülkemizin geleceğinin planlandığı Vizyon 2023ʹte, yazılım ihracatında 10 milyar dolarlık bir hedef öngörülüyor. Bu çok rasyonel ve tutturulabilecek bir hedef. TGBʹlerde özellikle nitelikli insan istihdam edince ciddi bir döviz tasarrufu sağlıyoruz hatta bu yazılımlarla ihracat geliri de elde ediyoruz."

Teknokentteki firma sahiplerinden bilgisayar mühendisi Zorkan Erkan da yazılım firması olarak, otomasyon yazılımları ürettiklerini ve yazılımlarıyla yurtiçi ve yurtdışına satış yaptıklarını belirterek, bunun dışında oyun programlama ve yapay zeka tabanlı bazı iş akış uygulamaları yaptıklarını söyledi.

Bir başka firma sahibi İhsan Karagüller ise oyun ve otomasyon yazılımları yaptıklarını belirterek, bugüne kadar Almanya ve Hollandaʹya ihracat yaptıklarını kaydetti. aa
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı